Միրզոյանը Նիդերլանդների խորհրդարանականներին է ներկայացրել ՀՀ տեսլականը տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 7-ին Հաագայում հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռայմոնդ դե Ռոնի և հանձնաժողովի՝ խորհրդարանի կուսակցությունների մեծամասնությունը ներկայացնող անդամների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Արարատ Միրզոյանը նշել է՝ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհով, որոնց արդյունքում առկա ձեռքբերումներն իրենց արտացոլումն են գտել նաև միջազգային համապատասխան ցուցանիշներում։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը խորհրդարանականներին է ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականն ու այդ ուղղությամբ գործադրած ջանքերը։ Նախարարը նշել է, որ ՀՀ կառուցողական մոտեցումները միշտ չէ, որ ստանում են համարժեք արձագանք՝ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից համապատասխան քաղաքական կամքի ու հստակ հանձնառության ցուցաբերման անհրաժեշտությունը։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության անվերապահ հարգման կարևորությունը:
Տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ ՀՀ կողմից կարևորվող չորս՝ ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքներն իրենց լավագույն արտացոլումն են ստացել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրում, որը ներկայացվել և արժանացել է միջազգային գործընկերների ուշադրությանը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև պատասխանել է Նիդերլանդների խորհրդարանականների հարցերին՝ տարածաշրջանային զարգացումների, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների ու կարիքների հասցեագրման, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ամրապնդման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ։
Հանդիպմանն ընդգծվել է Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև, այդ թվում՝ խորհրդարանականների մակարդակում, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ ձևաչափում փոխգործակցության հետագա խորացման պատրաստակամությունը՝ տարածաշրջանում կայունությանն աջակցելու նպատակով և ի շահ ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցության ապահովման։

FM Mirzoyan presents Armenia's vision for regional stability to Dutch lawmakers
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS: Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Wednesday met with the chairman of the Dutch parliament's Standing Committee on Foreign Affairs, Raymond de Roon and the committee members representing the majority of parliamentary parties, in The Hague, the foreign ministry said.
Mirzoyan noted that Armenia is advancing on the path of democratic reforms, which has led to the current achievements being reflected in relevant international indicators.
Touching upon the security situation in the South Caucasus, Mirzoyan informed the Dutch lawmakers about Armenia's vision and efforts to establish stability and peace in its region.
The FM noted that Armenia's constructive approaches do not always receive a proper response and emphasized the need for Azerbaijan to show appropriate political will and clear commitment in this regard.
Additionally, Mirzoyan stressed the key principles in the process of normalizing Armenia-Azerbaijan relations, including the importance of unconditional respect for territorial integrity and the inviolability of borders.
In the context of unblocking regional transport and economic communications, Ararat Mirzoyan highlighted that the principles of sovereignty, jurisdiction, reciprocity, and equality, which are essential to Armenia, are represented in the Crossroads of Peace project initiated by the Armenian government. He also mentioned that the project has been presented and received attention from international partners.
Afterwards, the Armenian Foreign Minister addressed questions from Dutch lawmakers concerning Armenia's regional developments, including the rights and needs of Armenians forcibly displaced due to ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, enhancing the Armenia-EU partnership, and various other topics of mutual interest.
During the meeting, there was an emphasis on the willingness to further enhance cooperation between Armenia and the Netherlands, both at the parliamentary level and within the Armenia-EU framework, to contribute to regional stability and ensure the well-being of Armenian citizens.