Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնը երկրում արբիտրաժային նոր մշակույթ է ձևավորում. Տաթևիկ Մատինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմներից արբիտրաժն ընդունված է ամբողջ աշխարհում և մեծ տարածում ունի։ 2023 թվականի մայիսին Հայաստանում բացվել է Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնը, որը որպես միջազգային հեղինակավոր մասնագետներով համալրված, հոգաբարձուների և արբիտրաժային խորհուրդներ ունեցող արբիտրաժային կենտրոն՝ առաջինն ու միակն է Հայաստանում։ Կենտրոնի տնօրեն Տաթևիկ Մատինյանի հետ զրուցել ենք արբիտրաժային կենտրոն հիմնադրելու, նպատակների, արբիտրաժային մշակույթի տարածման անհրաժեշտության և այլ թեմաների մասին։
-Տիկին Մատինյան, մի փոքր խոսենք Ձեր անցած մասնագիտական ուղու մասին։ Որքա՞ն ժամանակ է, որ իրավական ոլորտում եք։
-Իրավական ոլորտում սկսել եմ աշխատել դեռևս 2000-ականների սկզբից՝ սովորելուն զուգահեռ։ Հիմնականում իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպություններում էի աշխատում, բայց փորձի ձեռքբերման և հմտությունների կատարելագործման տեսանկյունից լավագույն դպրոցներից մեկն ինձ համար եղել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, որտեղ իրավական ծրագրերի համակարգողն էի. 18 հոգանոց թիմի և 3 մասնաճյուղի ղեկավարումն ինձ էր վստահվել։ Ինձ համար ասամբլեայում աշխատելն առանձնակի կարևոր էր, որովհետև իրավական ոլորտում կառավարումը (մենեջմենթը) բավականին նրբություններ ունի։
Իհարկե, նաև փաստաբանական գործունեությունս էի շարունակում այդ ընթացքում, փաստաբանի արտոնագիրը ստանալուց հետո ավելի քան 13 տարի աշխատել եմ ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային դատական հարթակներում, արդյունքում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ունեմ նաև հաղթած գործեր, որոնցից մեկն ընդդեմ Ադրբեջանի է։
2022-ին մեկնեցի Սթենֆորդի համալսարան՝ գիտելիքներս համալրելու։ Միջազգային մակարդակում փորձի փոխանակումն ու անընդհատ սովորելն իմ՝ որպես մասնագետի կայացման գործում մեծ նշանակություն ունի։ Նաև Լիբերալ քաղաքականության ինստիտուտի նախագահն եմ եղել, որտեղ աշխատանքի բնույթը կրկին իրավական և կառավարման հաստիքների միաձուլումն էր։
2023-ի մայիսին, երբ հիմնադրվեց Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնը, նշանակվեցի կառույցի տնօրեն։ Նման կենտրոն ունենալը Հայաստանի իրավական համակարգի և ինձ համար անձնապես շատ կարևոր ձեռքբերում է։
-Խոսենք Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնի՝ AMCA-ի հիմնելու մասին։
-Հայաստանում արբիտրաժային կենտրոնի ստեղծումը նախատեսված էր Հայաստանի դատաիրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարությամբ։ 2021 թվականին ստեղծվել է խորհրդատվական կոմիտեն, որի կազմում ներգրավված տեղական և միջազգային հայտնի ու ականավոր փորձագետները պետք է ապահովեին կենտրոնի հիմնադրման ընթացքում մասնագիտական մոտեցումների համակողմանի կիրառումը։ 2023 թվականի մայիսին «Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոն» հիմնադրամի ստեղծման մասին առաջին որոշումը ստորագրվել է կենտրոնի հիմնադիրների՝ «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության և Հայ իրավաբանական միության կողմից։ Կենտրոնի ստեղծման գործում իր նշանակալի ներդրումն ունի ԵՄ բյուջետային աջակցության ծրագիրը։
Մեր կենտրոնի արբիտրաժային կանոնների հիմքում ընկած են Միջազգային առևտրային պալատի (ICC) արբիտրաժային կանոնները։
-Տիկին Մատինյան, արբիտրաժն ու մեդիացիան՝ հաշտարարությունը, նոր հասկացություններ են մեր հասարակության համար։ Առավել մանրամասն կներկայացնե՞ք, թե ինչ են արբիտրաժը և հաշտարարությունը։
-Եթե պարզ և հակիրճ նկարագրենք, դրանք վեճերի լուծման այլընտրանքային եղանակներ են։ Արբիտրաժն արդյունավետ գործիք է, որն օգտագործվում է անհատների և կազմակերպությունների կողմից ավանդական դատական համակարգից դուրս իրավական տարաձայնությունները լուծելու համար: Արբիտրաժն առաջարկում է ավելի արագ և ճկուն մոտեցում, երբ որոշումները կայացվում են անկողմնակալ և մասնագիտացված արբիտրների կողմից։ Հաշտարարությունը վեճերի լուծման ժամանակակից գործընթաց է, որտեղ չեզոք երրորդ կողմը՝ հաշտարարը, քննարկման և բանակցությունների միջոցով օգնում է վերջիններիս հասնել համակողմանիորեն ընդունելի համաձայնության։ Այն լայնորեն կիրառվում է ընտանեկան, աշխատանքային և քաղաքացիաիրավական տարաձայնությունների հարթման ընթացքում։
Արբիտրաժի և հաշտարարության հայաստանյան կենտրոնի նպատակն է զարգացնել վեճերի այլընտրանքային լուծման մշակույթը Հայաստանում, բարձրացնել Հայաստանի՝ որպես վեճերի այլընտրանքային լուծման առաջատար հարթակի համբավը, նպաստել դատական համակարգի ծանրաբեռնվածության նվազեցմանը, ինչպես նաև ապահովել առավել բարենպաստ ներդրումային միջավայր։ Վերջինս շատ կարևոր է, ուստի առանձնահատուկ կանդրադառնամ դրան։ Երբ արտերկրից որևէ անհատ կամ կառույց ցանկանում է հասկանալ, թե Հայաստանը որքանով է բարենպաստ միջավայր ներդրումների համար, առաջիններից մեկը, ինչին ուշադրություն է դարձնում, վեճերի լուծման այլընտրանքային ինստիտուտի առկայությունն է։ Դրա շնորհիվ բարձրանում է երկրի, այսպես ասած, ներդրումային վարկանիշը՝ investment rate-ը:
Մենք ունենք միջազգային արբիտրներ՝ ըստ երկրների, ըստ լեզուների, ըստ մասնագիտացման։ Օրինակ, Ֆրանսիայում կամ Իտալիայում ապրող մարդիկ, ովքեր ունեն վեճ, կարող են գալ AMCA, անգամ առանց ֆիզիկապես ներկա գտնվելու, ընտրել իրենց վեճին համապատասխան արբիտր, օրենսդրություն և լուծել վեճը։ Արբիտրաժի կիրառման հեռավար լուծումը բավականին մեծ տարածում ունի այլ երկրներում, և մենք էլ արդեն իսկ առաջին քայլերն արել ենք, պատրաստվում ենք ձեռք բերել համապատասխան տեխնոլոգիական լուծումներ՝ հարթակը ստեղծելու և այդ գործընթացն արդյունավետ կազմակերպելու համար։
-Ինչո՞ւ պետք է այլ երկրներից դիմեն Հայաստանի արբիտրաժին՝ AMCA-ին, իրենց վեճը լուծելու համար։
-Մենք ունենք ոլորտային մասնագիտացած արբիտրներ, ովքեր, լինելով գիտակ և խորապես տեղեկացված հենց հաճախորդի ոլորտից, պրոֆեսիոնալ և արդյունավետ կերպով իրականացնում են արբիտրաժն ու հաշտարարությունը։ Օրինակ, արբիտրաժ կարող է իրականացվել առևտրային, կառուցապատման, հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, ներդրումային, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մտավոր սեփականության, ֆինանսաբանկային, կորպորատիվ, սպորտային, աշխատանքային և այլ ոլորտներում ծագած վեճերի դեպքում։ Էական է նաև գնային քաղաքականությունը. հաշվի առնելով մեր բարձր մասնագիտացմամբ արբիտրների առկայությունը և ծառայությունների արժեքները՝ ի համեմատ այլ երկրների, ծառայությունները մեզ մոտ ավելի հասանելի են։ Մենք ճկուն ենք և կարող ենք կիրառել նաև հեռավար սկզբունքը, կողմերը պարտավորված չեն լինի ֆիզիկապես ներկա լինել։
Արբիտրաժը միանգամայն կոնֆիդենցիալ է, սակայն պետք է լինի տեսանելի ու թափանցիկ իր գործընթացներում։ Արբիտրները մեզ մոտ ընտրվում են իրենց բացարձակ պրոֆեսիոնալ և կոմպետենտ լինելու սկզբունքներով։ Վստահելի, արագ, հուսալի և պրոֆեսիոնալ լինելը մեր գործունեության առանցքային չափանիշներն են։ Մեր նպատակն է, որ անգամ պարտվող կողմը երջանիկ դուրս գա՝ վստահ լինելով, որ ամեն ինչ արդար է եղել։
Հաշտարարությունը փոքր-ինչ տարբերվում է իր էությամբ, և երկու կողմն էլ պետք է win-win կարգավիճակով դուրս գան։ Հաշտարարությունը նաև վեճի կանխարգելման փուլն է։ Հաճախ է լինում, որ արբիտրաժն իրականացնելու ընթացքում կողմերը հասկանում են, որ ուզում են հաշտվել։ Վեճերի լուծման մեր փորձը ցույց է տալիս, որ վեճեր առաջանում են երբեմն, որովհետև կողմերը, պարզապես, միմյանց հետ չեն խոսում իրենց խնդրի մասին։
-Կնկարագրե՞ք, թե գործողությունների ինչ հաջորդականություն է ենթադրում արբիտրաժը։
-Որպեսզի կողմերը կարողանան դիմել արբիտրաժի, պետք է իրենց միջև կնքվի արբիտրաժային համաձայնություն, որը կարող է ներառված լինել բուն պայմանագրում կամ առանձին փաստաթուղթ կազմելու միջոցով՝ գրավոր կարգով։
Մեզ մոտ գործը ներկայացնելուց հետո, վեճը Կենտրոնում լուծելու համար պետք է դիմողը ներկայացնի արբիտրաժ իրականացնելու պահանջ: Այդ փաստաթուղթը Կենտրոնում ստանալու պահից արբիտրաժային վարույթը համարվում է սկսված:
Արբիտրաժ իրականացնելու պահանջում անհրաժեշտ է ներառել վեճի կողմերի տվյալները, ներկայացնել վեճի բնույթը և փաստերը, հայցապահանջը, ինչպես նաև Կենտրոնի արբիտրաժային կանոններով նախատեսված այլ տեղեկություններ:Կենտրոնն արբիտրաժ իրականացնելու պահանջն ուղարկում է պատասխանողին` տրամադրելով մինչև 30-օրյա ժամկետ պատասխան ներկայացնելու համար:
Կողմերը, արբիտրաժային գործի վարումը վստահելով Կենտրոնին, կարող են ընտրել գործի քննության ընթացակարգը՝ ընդհանուր կարգով կամ արագացված ընթացակարգերով գործը քննելու համար։Ընդհանուր կարգով են քննվում այն գործերը, որոնցով հայցագինը գերազանցում է 10 մլն ՀՀ դրամը կամ վեճն ունի միջազգային բնույթ։Արագացված կարգով են քննվում տեղական այն գործերը, որոնցով հայցագինը չի գերազանցում 10 մլն ՀՀ դրամը։
Կողմը կարող է արտակարգ միջոց կիրառելու մասին միջնորդություն ներկայացնել Կենտրոնին, եթե հրատապ հանգամանքներով պայմանավորված, նախքան արբիտրաժային տրիբունալի ձևավորումը առաջացել է հայցի ապահովման միջոց կամ ապացույցի ապահովում կիրառելու անհրաժեշտություն։ Կենտրոնին դիմելիս կողմերը կարող են ընտրել, թե քանի արբիտրի կազմով լսվի գործը՝ նախապատվության տալով մեկ, կամ, օրինակ, եռակազմ արբիտրաժային տրիբունալին։ Եռակազմ արբիտրաժային տրիբունալի պարագայում յուրաքանչյուր կողմ ընտրում է մեկական արբիտր, իսկ վերջիններս նշանակում են նախագահող արբիտր։
Կողմերն իրենց հայեցողությամբ կարող են համաձայնության գալ արբիտրաժի վայրի և արբիտրաժի ընթացքում կիրառվող լեզվի շուրջ: Դրան հաջորդում է արբիտրաժային տրիբունալի ձևավորման փուլը, երբ Կենտրոնի արբիտրաժային խորհուրդը հաստատում է կողմերի առաջադրված արբիտրներին կամ չառաջադրելու դեպքում նշանակում նրանց:
Արբիտրաժային տրիբունալի ձևավորումից անմիջապես հետո Կենտրոնը գործի նյութերը հանձնում է նրանց և ապահովում տրիբունալի և կողմերի միջև արդյունավետ ու արագ հաղորդակցությունը:
Տրիբունալը կազմում և կողմերի հետ հաստատում է գործի քննության արձանագրությունը, ինչպես նաև նրանց հետ քննարկում գործի վարման կարգը` հաստատելով ընթացակարգային ժամանակացույց:Գործի քննության համար էական նշանակություն ունեցող փաստերի հաստատման և ապացույցների հետազոտման համար տրիբունալը կարող է անցկացնել լսումներ, ներգրավել փորձագետների, հարցաքննել վկաների և իրականացնել այլ անհրաժեշտ գործողություններ:
Նշված գործողությունների իրականացումից հետո տրիբունալն ավարտում է արբիտրաժային վարույթը և կայացնում վճիռ:
-Ի՞նչ նշանակություն ունի AMCA-ի հիմնադրումը Հայաստանի համար։
-Մեր նպատակներից մեկն իրավական մշակույթի փոփոխությանը նպաստելն ու հասարակության շրջանում վստահության ձևավորումն է, որպեսզի հայ գործարարներն արբիտրաժն ու հաշտարարությունն իրենց գործունեության անբաժանելի մաս դարձնեն։ Մյուս կողմից մենք պետք է նպաստենք արբիտրաժային կենտրոնների նկատմամբ վստահության և իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը։ Վստահաբար, Հայաստանն առաջատար այլ երկրների կողքին կարող է լինել մրցունակ՝ որպես անկախ, անկողմնակալ և արդար արբիտրաժ իրականացնող երկիր։ Հայաստանն արբիտրաժի համար ցանկալի կենտրոն դարձնելու համար ունենք բոլոր նախապայմանները՝ բարձրակարգ ու պրոֆեսիոնալ մասնագետներ և հասանելիություն՝ բոլոր իմաստներով։

The Arbitration and Mediation Center of Armenia is forming a new arbitration culture in the country. Tatevik Matinyan
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS.Among the alternative mechanisms of dispute resolution, arbitration is accepted all over the world and is very popular. In May 2023, the Arbitration and Mediation Center of Armenia was opened in Armenia, which is the first and only arbitration center in Armenia having a Board of Trustees and an Arbitration Council, comprised of internationally renowned specialists. We talked with the director of the Center, Tatevik Matinyan, about founding an arbitration center, its goals, the need to spread the arbitration culture, and other topics.
Ms. Matinya, let's talk a little about your professional path, how long have you been in the legal field?
I started working in the legal field in the early 2000s, in parallel with my studies. I mainly worked in human rights NGOs, but one of the best schools for me in terms of gaining experience and improving my skills was the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, where I was the coordinator of legal programs. There was a team of 18 people under my direct supervision and 3 branches. For me, working in the Assembly was particularly important, because management in the legal field has many nuances.
Of course, I also continued my legal practice during the mentioned period. After receiving the advocate license, I worked for more than 13 years both on domestic and international courts, as a result of which, I also won cases at the European Court of Human Rights, one of which was against Azerbaijan.
In 2022, I went to the University of Stanford to improve my knowledge. Sharing experience at the international level and constantly learning is of great importance in my professional development. I was also the president of the Institute of Liberal Politics, where the nature of my work was again a mix of legal and administrative responsibilities.
In May 2023, when the Arbitration and Mediation Center of Armenia was established, I was appointed the director of this foundation. The existence of such Center is a very important achievement for the legal system of Armenia and for me personally.
Let’s talk about establishing the Arbitration and Mediation Center of Armenia, AMCA.
The establishment of the Arbitration Center in Armenia was planned by the 2019-2023 strategy of judicial reforms in Armenia. In 2021, the Advisory Committee was established, in which local and international renowned and outstanding experts were involved to ensure the comprehensive application of professional approaches during the establishment of the Center. In May 2023, the first decision on the creation of the “Arbitration and Mediation Center of Armenia” foundation was signed by the founders of the Center: The Center for Legislation Development Foundation, the Armenian General Benevolent Union, and the Armenian Bar Association. The EU budget support program has made a significant contribution into the formation of the Center.
The arbitration rules of the Center are based on the International Chamber of Commerce (ICC) Arbitration Rules.
(2).jpg (7.29 MB)
Ms. Matinyan, arbitration and mediation are new concepts for our society. Could you please explain in more detail what arbitration and mediation are?
If we describe it simply and briefly, they are alternative methods of dispute resolution. Arbitration is an effective tool used by individuals and organizations to resolve legal disputes outside of the traditional judicial system. Arbitration offers a faster and more flexible approach where decisions are made by impartial and specialized arbitrators. Mediation is a modern dispute resolution process where a neutral third party, the mediator, helps the parties reach a mutually acceptable agreement through discussion and negotiation. It is widely used in the settlement of family, labor and civil disputes.
The purpose of the Arbitration and Mediation Center of Armenia is to develop the culture of alternative dispute resolution in Armenia, increase the reputation of Armenia as a leading platform for alternative dispute resolution, contribute to reducing the burden on the judicial system, and also provide a more favorable investment environment. The latter is very important, so I will specifically address it. When an individual or an organization from abroad wants to understand how favorable an environment in Armenia is for investments, one of the first things they pay attention to is the existence of an alternative dispute resolution institution. Due to this, the investment rating of the country, so to speak, increases.
We have international arbitrators by country, by language, by specialization. For example, people living in France or Italy who have a dispute can apply to AMCA, even without being physically present, choose an arbitrator, the law applicable to their dispute, and resolve the dispute. The solution for applying for remote arbitration is quite popular in other countries, and we have already taken the first steps, we are going to implement appropriate technological solutions to create the platform and organize this process effectively.
Why should other countries turn to Armenian arbitration, to AMCA, to resolve their dispute?
We have industry-specialized arbitrators who, being knowledgeable and deeply informed about the client’s industry, conduct arbitration and mediation in a professional and efficient manner. For example, arbitration may be conducted in commercial, construction, mining, energy, telecommunications, investment, information technology, intellectual property, financial banking, corporate, sports, labor and other disputes. The pricing policy is also essential, taking into account the presence of our highly specialized arbitrators and the costs of services, compared to other countries, are more affordable. We are flexible and can also apply the principles of remote arbitration, the parties will not be obliged to be physically present.
Arbitration is completely confidential, but must be visible and transparent in its processes. Our arbitrators are chosen based on their absolute professional and competent principles. Being trustworthy, fast, reliable and professional are the key criteria of our activity. Our goal is to make sure that even the losing party leaves the arbitration satisfied and confident that the whole process was fair.
Mediation is slightly different in nature and both parties should come out with a win-win status. Mediation is also the stage of dispute prevention. It often happens that during the arbitration, the parties understand that they want to settle. Our dispute resolution experience shows that disputes sometimes arise because the parties simply do not talk to each other about their problem.
(1).jpg (11.75 MB)
Can you please describe the sequence of actions involved in arbitration?
In order for the parties to be able to apply for arbitration, an arbitration agreement must be concluded between them, which can be included in the contract itself or by drawing up a separate document in writing.
After submitting the case to us, the applicant must submit a request for arbitration to resolve the dispute at the Center. The arbitration proceedings are considered to have started from the moment that document is received by the Center.
The request for arbitration must include data of the parties to the dispute, present the nature and facts of the dispute, the claim, as well as other information provided by the arbitration rules of the Center. The Center sends the request for arbitration to the respondent, giving up to 30 days to submit a response.
The parties entrusting the handling of the arbitration case to the Center can choose the procedure of examining the case, either through general or expedited procedures. The cases in which the claim exceeds AMD 10 million, or the dispute is of an international nature, are examined in general procedure. Those local cases where the claim does not exceed AMD 10 million are examined through expedited procedure.
The party may submit a petition to the Center to apply an emergency measure, if due to urgent circumstances, before the formation of the Arbitration Tribunal, there is a need to apply a means of securing a claim or securing evidence. When applying to the Center, the parties can choose how many arbitrators will hear the case, giving preference to one or, for example, a three-member arbitration tribunal. In the case of a three-member Arbitration Tribunal, each party chooses one arbitrator, and the latter appoint the presiding arbitrator.
The parties may, in their discretion, agree on the venue of the arbitration and the language to be used in the arbitration. This is followed by the formation stage of the Arbitral Tribunal, when the Arbitration Council of the Center approves the arbitrators nominated by the parties or appoints them if they are not nominated.
Immediately after the formation of the Arbitration Tribunal, the Center delivers the case materials to them and ensures efficient and speedy communication between the Tribunal and the parties.
The Tribunal establishes and approves the protocol of the case investigation with the parties, as well as discusses with them the order of conducting the case by approving a procedural schedule. The Tribunal may conduct hearings, engage experts, question witnesses and perform other necessary actions to establish facts and examine evidence essential to the investigation of the case.
After the described actions have been taken, the Tribunal shall conclude the arbitration proceedings and make an award.
What is the significance of the foundation of AMCA for Armenia?
One of our goals is to contribute to the change of the legal culture and to build trust among the society so that Armenian businessmen make arbitration and mediation an integral part of their activities. On the other hand, we should contribute to increasing the level of trust and awareness towards arbitration centers. Surely, Armenia can be competitive alongside other leading countries as a country that implements independent, impartial and fair arbitration. To make Armenia a desirable platform for arbitration, we have all the prerequisites: high-quality and professional specialists and accessibility in all senses.