Պետք է ունենանք Սահմանադրություն, որը Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի մրցունակ և կենսունակ է դարձնում աշխարհաքաղաքական նոր պայմաններում. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 18-ին այցելել է Արդարադատության նախարարություն՝ գերատեսչության 2023 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, մինչ քննարկումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը կատարել է երկու շեշտադրում:
«Առաջինը՝ Արդարադատության նախարարությունը ներգրավված է սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքներում: Ուզում եմ սահմանազատման գործընթացի ռազմավարական նշանակությունը ընդգծել, որովհետև այստեղ, իհարկե, կան շատ լուրջ և՛ քաղաքական, և՛ սոցիալ-հոգեբանական, և՛ անվտանգային հարցեր:
Հասկանալիորեն և ակնհայտորեն մենք ապրում ենք մի աշխարհում, որը շատ մեծ արագությամբ և անկանխատեսելի ուղղություններով փոխվում է, և շատ կարևոր է, ի վերջո, պատասխանել հետևյալ հարցին՝ իսկ ո՞րն է Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման մեր տեսլականը և բանաձևը: Մենք այս հարցի շուրջ բազմիցս ենք քննարկումներ ունեցել ամենատարբեր ֆորմատներով, և իմ եզրակացությունն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն ապահովելու անկյունաքարը լեգիտիմությունն է: Ի՞նչ է սա նշանակում: Սա նշանակում է, որ մենք պետք է ձևակերպենք խնդիրը շատ հստակ, իհարկե խնդիրը կամ ձևակերպումը շատ ակնհայտ է, բայց մենք պետք է սա չզլանանք վերաարձանագրել, իսկ արձանագրումը հետևյալն է, որ մենք խնդիր ենք դնում, որ Հայաստանի Հանրապետությունն իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում կայանա, զարգանա՝ որպես իրավական, ժողովրդավարական պետություն: Եվ սա պետք է լինի մեր երկրի ապագայի ռազմավարական ընկալումը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը որպես ինքնիշխան, իրավական, ժողովրդավարական պետություն, և սոցիալական պետություն: Իհարկե, այս թվարկումը կարելի է շարունակել, բայց ես խոսում եմ այս պահին առաջնային ուղղությունների մասին:
Հարց է ծագում, իսկ ո՞րն է Հայաստանի Հանրապետության տարածքը: Իրականում ես նորից ուզում եմ ընդգծել, որ մենք այս հարցին ոչ թե պետք է պատասխան գտնենք, այլ պետք է ուղղակի դարակներից հանենք և սեղանին դնենք գոյություն ունեցող պատասխանը: Ես հիմա կդժվարանամ ասել քանի տարի, բայց շատ վաղուցվանից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի չափն արձանագրվում է Հայաստանի Հանրապետության հողային հաշվեկշռով: Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ժամանակ առ ժամանակ ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության հողային հաշվեկշիռը: Դա տեղի է ունեցել 2018 թ. առաջ, դա տեղի է ունեցել 2018թ. հետո և մենք, ի վերջո, այս արձանագրումը պետք է անենք և մեր լեգիտիմությունը, լեգիտիմ հարցադրումներն, ակնկալիքները և շեշտադրումները պետք է անենք՝ հենվելով այս հենքի և տրամաբանության վրա: Ընդ որում, ես մեր գործողությունների և դիրքավորումների լեգիտիմությունը հայեցակարգային մակարդակով կապում եմ և պայմանավորում եմ «հայրենիքը պետությունն է» հայեցակարգի տրամաբանության շրջանակներում:
Բայց ինչո՞ւ եմ սա ասում այսօր, հիմա՝ Արդարադատության նախարարությունում, որովհետև ասվածը նշանակում է, որ արտաքին անվտանգության ապահովման գործում մեր իրավաբանական հանրության դերը գնալով մեծանալու է: Սա շատ կարևոր շեշտադրում է, կարծում եմ՝ ակնհայտ բան է, բայց կան ակնհայտ բաներ, որ բոլորս, կամ գուցե գոնե ես, կամ շատ գործընկերներ, ամենօրյա շեշտադրման տիրույթում չեն ունենում, որովհետև տեսեք՝ մենք անվտանգություն ասելով սովորաբար հասկանում ենք բանակ, Զինված ուժեր, հասկանում ենք դիվանագիտություն: Երկուսն էլ ճիշտ են, այսինքն այստեղ խնդիր չկա, բայց մոռանում ենք անվտանգության ապահովման համար հենց լեգիտիմությունը, որի ապահովման գործառույթն առաջին հերթին մեր իրավաբանական հանրությանն է: Եվ ես այս շեշտադրումը ուզում եմ անել Արդարադատության նախարարի, Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ներկայությամբ, իհարկե նաև ուզում եմ ընդգծել Սահմանադրական դատարանի դերն այս գործընթացում, ընդհանրապես՝ դատական համակարգի դերը: Ուզում եմ, որ մենք հենց այսպիսի աշխատանքի տրամադրվենք, որն, իմ կարծիքով, այս շրջափուլում անվտանգության ապահովման արդյունավետությունն էականորեն ավելացնելու է:
Բայց նորից եմ ասում, լեգիտիմության ենթավերնագիրը մենք պետք է դնենք «հայրենիքը պետությունն է» հայեցակարգի ներքո, որովհետև երբեմն տարբեր դիտանկյուններից լեգիտիմությունը կարող է շատ լայն շրջանակ ստանալ: Իսկ դրա դեպքում, շրջանակ ասելով՝ ես նկատի ունեմ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան, միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը և սահմանները»,- ընդգծել է վարչապետը:
Անդրադառնալով հաջորդ շեշտադրմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Աշխարհը փոխվում է, և անխուսափելիորեն փոխվելու է նաև մեր տարածաշրջանը, փոխվելու է նաև և փոխվում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը: Այս փոփոխությանը կարելի է ամենատարբեր կերպ վերաբերել: Բայց, անկախ նրանից, թե էվոլյուցիային ինչպես կվերաբերենք, այն տեղի է ունենում: Հետևաբար՝ մեր դիրքորոշումը և մոտեցումը պետք է լինի ոչ թե այն, որ այդ էվոլյուցիան կանգնեցնենք, սա ինքնին անտրամաբանական է, որովհետև էվոլյուցիան կանգնեցնելով՝ մենք դեգրադացիայի ենք հասնելու, այլ կառավարենք Հայաստանի Հանրապետության պետական շահերին համապատասխան:
Այս առումով, արդարադատության նախարարի հետ աշխատանքային մեկ-երկու քննարկման ժամանակ ես արձանագրել եմ, որ իմ ու նաև մի շարք գործընկերների կարծիքով, և այս միտքը ես բարձրաձայնում եմ, որպեսզի այն ավելի լայն քննարկման առարկա դառնա, Հայաստանի Հանրապետությունը կարիք ունի նոր Սահմանադրության, ոչ թե Սահմանադրական փոփոխությունների, այլ նոր Սահմանադրության: Ընդ որում, ես ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ սովորաբար այս թեմաների մասին խոսելիս առաջին ֆոկուսը հետևյալն է՝ այս ի՞նչ կառավարման համակարգ ենք ուզում փոխել և ո՞ւմ համար:
Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ հարցում իմ հրապարակային արտահայտած դիրքորոշումը որևէ փոփոխություն չի կրել: Ես համոզված եմ և ժամանակը՝ իհարկե, որոշ կասկածների փուլով, բայց ի վերջո ապացուցեց, որ ինձ համար գոնե և մի շարք գործընկերների համար Հայաստանի կառավարման խորհրդարանական մոդելը՝ հաշվի առնելով ժողովրդավարական մեր ձգտումները և ռազմավարությունները, ամենահարմարն է Հայաստանի Հանրապետության համար: Ընդ որում, ես հիմա ավելի եմ համոզվել, որ եթե 2020 թվականի հետպատերազմյան շրջանում մենք կառավարման հենց խորհրդարանական մոդել չունենայինք, մեր պետականության հետ կարող էր տեղի ունենալ այն, ինչ գուցե շատերն ուզում էին, որ տեղի ունենա: Խոսքը սրա մասին չէ: Ես ուզում եմ հենց այս գլխից ասենք, որ կառավարման, օրինակ, ընթացիկ մոդելում քաղաքական առումով շատ բան փոխելու չկա: Դա մի փոքր մասնագիտական ոլորտի հարց է, օրինակ՝ դատաիրավական համակարգում ինչ է պետք փոխել: Նկատի ունեմ, քաղաքական առումով իմ խնդիրն ուրիշ է:
Առաջինը, որ ես կարծում եմ, որ այնուամենայնիվ, մենք ինչքան էլ այդ խնդիրը փորձենք այլ ձևերով լուծել, Հայաստանի Հանրապետությունն, ի վերջո, պետք է ունենա Սահմանադրություն, որը կասկածի տեղիք չտվող քվեարկության արդյունքներով ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կողմից: Սա էլ է լեգիտիմության հետ կապված, իմիջիայլոց, կարևոր շեշտադրում: Երկրորդը՝ մենք պետք է ունենանք Սահմանադրություն, որը Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի մրցունակ և ավելի կենսունակ է դարձնում աշխարհաքաղաքական և ռեգիոնալ նոր պայմաններում:
Քանի որ երկու հարցում էլ Արդարադատության նախարարությունն, ըստ էության, շատ առանցքային դերակատարում ունի, ես ցանկացա սա ընդգծել, որպեսզի մենք առաջիկայում տրամադրվենք այսպիսի աշխատանքի: Նաև այս ուղերձը հղենք մեր իրավաբանական հանրությանը, որ իրավաբանական հանրության գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգությունն ապահովելու տեսակետից առաջիկայում ակնհայտորեն մեծանալու է: Ընդ որում, ես այդ մոտեցման արդյունավետությանը հավատում եմ և տեսնում եմ նաև ու համոզված եմ, որ պրոֆեսիոնալ մոտեցման պարագայում, իսկապես, իրավաբանական աշխատանքն այդ դիրքորոշումների լեգիտիմությունը, մեր նույնիսկ քաղաքական որոշումների լեգիտիմությունն ապահովելու առումով կարող է բավականին մեծ էֆեկտներ և արդյունքներ ունենալ»,- նշել է վարչապետը:
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը և նախարարի տեղակալները ներկայացրել են իրենց համակարգման ոլորտներում իրականացված աշխատանքները: Զեկուցվել է, որ նախարարության բյուջեի կատարողականը կազմել է 99.4%:
Նախարարության կողմից իրականացվել է Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման և 2023թ. հունվարի 1-ից գործարկման ողջ գործընթացը:
Վարչապետին են ներկայացվել դատական համակարգի բարեփոխումները: 2023թ. հունիսի 15-ից գործում է Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն նոր դատարանը` ապահովելով հակակոռուպցիոն գործերի եռաստիճան մասնագիտացված քննությունը:
Ավելի քան 250 դատավորի աշխատավարձ էապես բարձրացել է: Առաջին ատյանի դատարաններում` 60%-ով, վերաքննիչ դատարաններում` 55%-ով:
Ներդրվել է դատավորների ընտրության նոր հատուկ կարգ, որով դատավորների թեկնածուները բարդ քննություն հանձնելով կարճ ժամանակում նշանակվում են որպես դատավոր։ Արդյունքում՝ այժմ գրեթե ամբողջությամբ համալրված է դատական համակարգը: Երևանում ձևավորվել են առաջին ատյանի քրեական և քաղաքացիական դատարանները:
Դատարանների ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու նպատակով՝ այսուհետ բանկերը, ՈՒՎԿ-ները, կոմունալ և բջջային օպերատորները 2 միլիոն դրամը չգերազանցող բռնագանձման պահանջով դիմումները ներկայացնում են նոտարներին, այլ ոչ թե դատարան։ Արդյունքում շուրջ 90 տոկոսով նվազելու է դատավորների բեռը. ակնկալվում է, որ 2000-4000 գործ ունեցող քաղ. դատավորները գարնանից կունենան 200-300 գործ: Դատարանները մասամբ ազատվել են արբիտրաժային վճիռներով կատարողական թերթեր տրամադրելուց և տարեկան շուրջ 13.000 նման գործ այլևս չի մտնում դատարան:
Անդրադառնալով դատարանների գործունեության ու ծանրաբեռնվածության հետ կապված հարցին՝ վարչապետը նշել է. «Մենք դատավորների խնդիրն էլ պետք է նկատի ունենանք: Կա՞ ստանդարտ միջազգային, ես չգիտեմ 2 տարում թե 4, բայց մենք պետք է այդ ստանդարտն ապահովենք: Եվ նորից եմ ասում՝ դա մենք դատավորների ու մեզ համար չենք անում՝ մենք անում ենք արդարադատությունը հասանելի դարձնելու համար: Եթե մենք ասում ենք՝ ուզում ենք լինել իրավական, ժողովրդավարական պետություն՝ կներեք, 5 տարի տևող դատական գործով չի կարող այդ հարցը լուծվել»:
Գործարկվել է նոր Արբիտրաժային կենտրոնը, կազմակերպվել է նոր հաշտարարների ուսուցման դասընթաց, որի արդյունքում որակավորում է ստացել 14 նոր հաշտարար:
Ներկայացվել է դատավորների նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթների ցուցանիշը, ըստ որի՝ հաշվետու ժամանակահատվածում հարուցվել է 31 կարգապահական վարույթ: Վերջին մեկ տարում դադարել է 33 դատավորի լիազորություն, որից 10-ը՝ կարգապահական վարույթների հիման վրա:
Բարելավել են դատարանների շենքային պայմանները, մասնավորապես՝ հիմնանորոգվել է Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանի շենքը, վերանորոգվել է ԲԴԽ խորհրդակցական սենյակը, Հակակոռուպցիոն առաջին ատյանի դատարանը տեղակայվել է Թբիլիսյան 3/9 հասցեում նոր հիմնանորոգված տարածքում: Մեկնարկել է դատարանների շենքերի ստանդարտացման երկարաժամկետ ծրագիր:
Զեկուցվել է, որ նախորդ տարում ընդունվել է Հակակոռուպցիոն 2023-2026թթ․ ռազմավարությունը: Ոլորտում մի շարք բարեփոխումներ են իրականացվել. Հակակոռուպցիոն դատարանի բոլոր դատավորներն անցել են վերապատրաստում, առաջին ընթերցմամբ ընդունվել են դատավորների, դատախազների, քննիչների բարեվարքության ընթացիկ ուսումնասիրության նոր կառուցակարգերը: Մշակվել են կուսակցությունների ֆինանսական գործունեության թափանցիկության և ԿԿՀ կողմից վերահսկողության կառուցակարգերի լավարկման նախագծերը: Մշակվել են պետական և համայնքային պաշտոնյաների վարքագծի նոր կանոններ:
Կատարելագործվել է ազդարարման համակարգն ու մեկնարկել է իրազեկման համապետական արշավ: Իրականացվել է բոլոր պետական մարմինների բարեվարքության հարցերով կազմակերպիչների կարողությունների զարգացում: Օրենքով հստակ սահմանվել են պաշտոնեական պարտականությունների հետ կապված նվերներ ընդունելու արգելքը, «նվեր» հասկացությունը, առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքով սահմանվում են պետական սեփականություն դարձող գույքի տնօրինման եղանակները, դրանք տնօրինող մարմինները:
Ներկայացվել է միջազգային պարտավորությունների իրականացման ընթացքը։ Հաստատվել է ԵԽ ԳՐԵԿՈ 4-րդ գնահատման փուլի «Կոռուպցիայի կանխարգելումը պատգամավորների, դատավորների և դատախազների շրջանում» զեկույցը: Լայնածավալ բարեփոխումների, ինչպես նաև ՀՀ պատվիրակության բանակցությունների արդյունքում ՀՀ-ն հաղթահարել է անհրաժեշտ շեմը:
Ամփոփվել է ՏՀԶԿ 5-րդ փուլի «Հակակոռուպցիոն բարեփոխումները Հայաստանում» մոնիթորինգային զեկույցը:
Զեկուցվել է, որ մշակվել է անհայտ կորածների և գերիների վերաբերյալ օրենքի հայեցակարգը: ԱՆ նախաձեռնությամբ վավերացվել է 13-րդ լրացուցիչ արձանագրությունը՝ բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին։
Ներկայացվել են Հարկադիր կատարման ոլորտի բարեփոխումները. ԱԺ է ներկայացվել 25 տարի առաջ ընդունված ԴԱՀԿ մասին օրենքի փոխարեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր օրենքի նախագիծը:
Իրականացված բարեփոխումների շնորհիվ ՀԿԱԾ-ը՝ ի տարբերություն 2018 թ. -1.2 մլրդ դրամ բացասական եկամտաբերությամբ պետական հիմնարկի, 2023 թ. արդյունքներով դարձել է +1.4 մլրդ դրամ եկամտաբերությամբ կառույց, իսկ 2023թ. գանձված կատարողական ծախսերի չափը 15.5%-ով ավելի է 2022թ. ցուցանիշից:
Նախորդ տարում հաստատվել են Քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի 2024-2026թթ. նոր ռազմավարական ուղղությունները: Զեկուցվել է, որ գերմանական մոդելով նոր քրեակատարողական հիմնարկի կառուցման փաթեթը փոխանցվել է Քաղաքաշինության կոմիտե, առկա է մրցույթում հաղթող կազմակերպություն, որը մինչև 2024թ. նոյեմբեր կներկայացնի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը: Ներկայումս իրականացվում է հողաշերտի փորձաքննություն տեղանքում կառուցապատման նպատակահարմարությունը պարզելու համար: Շահագործման է հանձնվել «Արմավիր» ՔԿ հիմնարկի օդափոխության, համակցված ջեռուցման և օդորակման համակարգը։ Ընթացիկ վերանորոգումներ են իրականացվել տարբեր ՔԿՀ-ներում: «Արմավիր» ՔԿՀ- ում առաջին անգամ ներդրվել է տեսազանգի միջոցով հանրային պաշտպան-վստահորդ հաղորդակցության պիլոտային ծրագիրը:
Պրոբացիայի ծառայության կողմից իրականացվող տնային կալանք և վարչական հսկողություն խափանման միջոցները պատշաճ իրականացնելու համար ձեռք է բերվել 660 էլեկտրոնային հսկողության սարք:
Ներկայացվել է Իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալության կողմից իրականացված գործունեությունը, որի արդյունքում փորձագիտական եզրակացություն է տրվել 5002 իրավական ակտերի նախագծերի վերաբերյալ (2022թ. համեմատությամբ գրանցվել է 15% աճ):
Արդարադատության նախարարությունը մեկնարկել է լայնածավալ թվայնացման գործընթաց, որի արդյունքում 2023թ. թվայնացվել են մի շարք համակարգեր՝ սնանկության, հաշտարարության, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության, ինչպես նաև առաջին անգամ գործարկվելու է ամբողջությամբ թվայնացված քաղաքացիական դատավարությունը:
2023-ին «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից ձեռք է բերվել 90 մասնագիտական նոր սարքավորում՝ փորձաքննությունները ճշգրիտ և ժամանակին իրականացնելու համար, արդյունքում՝ միայն 2023-ին իրականացվել է 3500 փորձաքննություն:
Անդրադարձ է կատարվել նոտարական ոլորտին՝ նշվել է, որ արմատապես փոխվել է նոտարների քննության և նշանակման կարգը: Նվիրատվության գործարքներն այսուհետ կկնքվեն միայն նոտարական վավերացմամբ՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ վերջին տարվա ընթացքում գործարքի իրական նպատակը` առուվաճառքը, նվիրատվությամբ քողարկելու միտում էր նկատվում, ինչի մասին վկայում էր նվիրատվության գործարքների կտրուկ աճը:
2023 թվականի հունվարի 1-ից բոլոր իրավաբանական անձինք պարտավոր են Պետական ռեգիստրի գործակալություն ներկայացնել իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր: 2023թ. ընթացքում ներկայացվել է 51275 հայտարարագիր:
Կառավարություն է ներկայացվել Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի առաջին նախագիծը: Հունվարից կսկսվի Խորհրդի կողմից վերջնական քննարկումների փուլը:
Ոլորտային քաղհասարակության հետ համագործակցությամբ և Freedom House-ի աջակցությամբ մշակվել է ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման մեխանիզմների ներդրման և օրենսդրական ճանաչման փաթեթ:

Нужна Конституция, которая сделает Армению более конкурентоспособной в новых геополитических условиях: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян 18 января посетил министерство юстиции для обсуждения отчета о деятельности ведомства за 2023 год.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, до начала обсуждения премьер-министр выделил два пункта: “Во-первых, министерство юстиции вовлечено в работу Комиссии по делимитации границ. Хочу подчеркнуть стратегическую важность процесса делимитации, потому что, конечно, здесь есть очень серьезные и политические, и социально-психологические вопросы, и вопросы безопасности.
Понятно и очевидно, что мы живем в мире, который меняется с очень большой скоростью и в непредсказуемых направлениях, и очень важно в конце концов ответить на следующий вопрос: каково наше видение и наша формула обеспечения безопасности Республики Армения? У нас было много обсуждений по этому вопросу в различных форматах, и мой вывод таков: краеугольным камнем обеспечения безопасности Республики Армения является легитимность. Что это означает? Это означает, что мы должны очень четко сформулировать задачу, конечно формулировка задачи очевидна, но мы не должны полениться еще раз констатировать, что мы ставим такую задачу, чтобы Республика Армения состоялась и развивалась на своей международно признанной территории как правовое, демократическое государство. И это должно быть стратегическим восприятием будущего нашей страны: Республика Армения как суверенное, правовое, демократическое и социальное государство. Конечно, этот список можно продолжать, но я говорю о ключевых на данный момент направлениях.
Возникает вопрос: какова территория Республики Армения? По сути, я хочу еще раз подчеркнуть, что нам не нужно искать ответа на этот вопрос, а просто нужно достать с полок уже существующий ответ и положить его на стол. Мне будет трудно сейчас сказать, сколько лет, но уже на протяжении долгого времени площадь суверенной территории Республики Армения зафиксирована в земельном балансе Республики Армения. Т.е. правительство Республики Армения время от времени фиксирует земельный баланс Республики Армения. Это произошло до 2018 года, это произошло после 2018 года, и мы, в конце концов, должны зафиксировать это и должны нашу легитимность, легитимные вопросы, ожидания и акценты основывать на этом фундаменте и на этой логике. При этом легитимность наших действий и позиций я связываю на концептуальном уровне и обусловливаю их в рамках логики концепции “Родина – это государство”.
Однако почему я говорю это сегодня, сейчас, в министерстве юстиции? Потому что сказанное означает, что роль нашего юридического сообщества в обеспечении внешней безопасности возрастет. Это очень важный момент, и я думаю, это очевидная вещь, но есть очевидные вещи, которые все мы, или, может быть, по крайней мере, я или многие коллеги, не держим постоянно в центре нашего внимания, потому что, смотрите, когда мы обычно говорим о безопасности, то имеем в виду армию, Вооруженные Силы или имеем в виду дипломатию. Оба варианты правильные, но мы забываем о легитимности в контексте обеспечения безопасности, и функцию обеспечения этой легитимности несет прежде всего наше юридическое сообщество. И я хочу отметить эти реалии в присутствии министра юстиции, председателя Постоянной комиссии Национального Собрания по государственно-правовым вопросам, конечно, хочу подчеркнуть также роль Конституционного Суда в этом процессе и роль судебной системы в целом. Я хочу, чтобы мы настроились именно на такую работу, которая, на мой взгляд, на этом этапе существенно повысит эффективность безопасности.
Но я еще раз говорю, мы должны поставить подзаголовок легитимности в рамку концепции “Родина – это государство”, потому что иногда легитимность может приобретать очень широкий диапазон с разных точек зрения. И в этом случае, когда я говорю о диапазоне, я имею в виду суверенную, международно признанную территорию и границы Республики Армения”.
Коснувшись второго пункта, премьер-министр Пашинян отметил: “Мир меняется, неизбежно изменится и наш регион, изменяется и изменится также Республика Армения. К этому изменению можно относиться по-разному. Но как бы мы ни относились к этой эволюции, она происходит. Поэтому наша позиция и подход должны заключаться не в том, чтобы остановить эту эволюцию, это само по себе нелогично, потому что, остановив эволюцию, мы достигнем деградации, а в том, чтобы управлять ею в соответствии с государственными интересами Республики Армения.
В этом контексте в ходе рабочих бесед с министром юстиции я пару раз фиксировал, что по моему мнению и по мнению ряда коллег, - и я высказываю это мнение для того, чтобы оно стало предметом более широкого обсуждения, - Республика Армении нуждается в новой Конституции, не в конституционных изменениях, а в новой Конституции. При этом, я хочу подчеркнуть, что обычно при разговоре на эти темы в первую очередь ставятся вопросы: как мы хотим изменить систему управления и для кого?
Хочу подчеркнуть, что моя публично высказанная позиция по этому поводу не претерпела никаких изменений. Я убежден и опыт, конечно, сначала с некоторыми сомнениями, но в итоге показал (по крайней мере мне и ряду коллег), что парламентская модель управления, с учетом наших демократических устремлений и стратегий, является наиболее подходящей для Республики Армения. При этом, теперь я еще больше убежден, что если бы у нас не было парламентской модели правления в послевоенный период 2020 года, с нашей государственностью могло бы случиться то, чего, возможно, многие хотели. Речь не об этом. Я хочу сразу сказать, что, например, в нынешней модели управления мало что нужно изменить с политической точки зрения. Это немного профессиональный вопрос, например, что нужно изменить в судебной системе. Я имею в виду, что в политическом плане задача иная.
Во-первых, я считаю, что как бы мы ни пытались решить эту проблему другими способами, Республика Армения должна иметь Конституцию, принятую народом Республики Армения по результатам голосования, которая не вызывает сомнений. Это тоже важный акцент, связанный с легитимностью. Во-вторых, мы должны иметь Конституцию, которая сделает Республику Армения более конкурентоспособной и жизнеспособной в новых геополитических и региональных условиях.
Поскольку в обоих вопросах министерству юстиции принадлежит здесь, по сути, центральная роль, я хотел подчеркнуть это, чтобы мы могли настроиться на такого рода работу в ближайшее время. Также хотел направить нашему юридическому сообществу этот месседж о том, что деятельность юридического сообщества с точки зрения обеспечения внешней безопасности Республики Армения в ближайшем будущем увеличится. При этом, я верю в эффективность такого подхода, а также вижу и убежден, что в случае профессионального подхода, действительно, юридическая работа может иметь достаточно большие эффекты и результаты с точки зрения обеспечения легитимности этих позиций, даже легитимности наших политических решений”.
Министр юстиции Григор Минасян и заместители министра представили деятельность ведомства за 2023 год. Было доложено, что исполнение бюджета министерства составило 99,4%.
Министерство реализовало весь процесс создания МВД и запуска его с 1 января 2023 года.
Премьер-министру были представлены реформы судебной системы. С 15 июня 2023 года начал действовать новый Апелляционный антикоррупционный суд, обеспечивающий трехуровневое специализированное расследование антикоррупционных дел.
Значительно выросли зарплаты более 250 судей. В судах первой инстанции - на 60%, в апелляционных судах - на 55%.
Введен новый специальный порядок отбора судей, согласно которому кандидаты в судьи после сдачи сложного экзамена назначаются судьями в короткие сроки. В результате судебная система теперь укомплектована почти полностью. В Ереване были сформированы уголовный и гражданский суды первой инстанции.
В целях облегчения загруженности судов отныне банки, кредитные организации, коммунальные предприятия и операторы мобильной связи подают заявления о конфискации денег, не превышающих 2 млн драмов, не в суд, а в нотариальные службы. В результате нагрузка на судей снизится примерно на 90%. Ожидается, что судьи гражданских судов, которые рассматривали 2000-4000 дел, с весны будут рассматривать уже 200-300 дел. Суды частично освобождены от выдачи исполнительных листов на арбитражные решения, и ежегодно около 13 000 таких дел больше не доходят до суда.
Коснувшись вопроса относительно деятельности и загруженности судов, премьер-министр отметил: “Мы должны учитывать и вопрос судей. Существует международный стандарт? Я не знаю, через два или четыре года, но мы должны обеспечить этот стандарт. И я еще раз говорю: мы делаем это не для судей и не для себя, мы делаем это для того, чтобы сделать правосудие доступным. Если мы говорим, что хотим быть правовым, демократическим государством, извините, этот вопрос не решить судебным разбирательством, который длится пять лет”.
Запущен новый Арбитражный центр, организован курс обучения арбитров, в результате которого квалификацию получили 14 новых арбитров.
Был представлен показатель дисциплинарных производств, возбужденных в отношении судей: за отчетный период возбуждено 31 дисциплинарное производство. В прошлом году были прекращены полномочия 33 судей, из них 10 на основании дисциплинарного производства.
Улучшены условия зданий судов, в частности, капитально отремонтировано здание Антикоррупционного апелляционного суда, отремонтирована совещательная комната Высшего судебного совета, Антикоррупционный суд первой инстанции переведен в недавно отремонтированное здание по адресу Тбилисское шоссе, 3/9. Начался долгосрочный проект по стандартизации зданий суда.
Было доложено, что в прошлом году была принята Стратегия по противодействию коррупции на 2023-2026 годы. В отрасли был реализован ряд реформ: все судьи антикоррупционного суда прошли переподготовку, в первом чтении приняты новые структуры текущего изучения добропорядочности судей, прокуроров и следователей. Разработаны проекты прозрачности финансовой деятельности партий и совершенствования структур контроля со стороны Комиссии по предотвращению коррупции. Разработаны новые правила поведения государственных и муниципальных служащих.
Была усовершенствована система осведомления и начата республиканская информационная кампания. Осуществлено развитие потенциала организаторов всех государственных органов по вопросам добропорядочности. Законом четко установлен запрет на получение подарков, связанных со служебными обязанностями, определено понятие “подарок”, принятым в первом чтении законом устанавливаются способы распоряжения имуществом, которое становится государственной собственностью, а также определены органы, осуществляющие его управление.
Был представлен ход выполнения международных обязательств. Утвержден доклад “Предотвращение коррупции среди депутатов, судей и прокуроров” в рамках 4-го оценочного раунда ГРЕКО. В результате масштабных реформ, а также переговоров делегации Республики Армения, Армения преодолела необходимый порог.
Подведены итоги мониторингового отчета 5-го этапа Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) “Антикоррупционные реформы в Армении”.
Было доложено, что разработан законопроект о пропавших без вести лицах и пленных. По инициативе министерства юстиции ратифицирован Протокол № 13 к Конвенции о защите прав человека и основных свобод относительно отмены смертной казни при любых обстоятельствах.
Благодаря реализованным реформам, Служба принудительного исполнения, в отличие от государственного учреждения с отрицательной доходностью -1,2 млрд драмов в 2018 году, стала структурой с доходностью +1,4 млрд драмов в 2023 году, а размер взысканных исполнительных расходов в 2023 году на 15,5% больше показателя 2022 года.
В прошлом году были утверждены новые стратегические направления пенитенциарной сферы и службы пробации на 2024-2026 гг. Было доложено, что пакет по строительству нового пенитенциарного учреждения по немецкой модели передан в Комитет по градостроительству, есть организация-победитель конкурса, которая представит проектно-сметную документацию до ноября 2024 года. В настоящее время проводится экспертиза земли для определения целесообразности застройки территории. Введена в эксплуатацию система вентиляции, отопления и кондиционирования УИУ “Армавир”. В различных УИУ проводятся текущие ремонтные работы. В УИУ “Армавир” впервые запущена пилотная программа общения общественного защитника с доверенным лицом посредством видеозвонка.
Закуплено 660 электронных устройств для надлежащего контроля за осуществлением реализуемых Службой пробации мер по домашнему аресту и за нарушением административного контроля.
Была представлена деятельность Агентства экспертизы правовых актов, в результате которой выдано экспертное заключение по 5002 проектам правовых актов (по сравнению с 2022 годом зафиксирован рост на 15%).
Министерство юстиции запустило масштабный процесс цифровизации, в результате которого в 2023 году оцифрован ряд систем: банкротства, примирения, принудительного исполнения. Впервые будет запущен полностью оцифрованный гражданский судебный процесс.
В 2023 году ГНКО “Центр экспертизы” приобрел 90 новых профессиональных аппаратов для проведения экспертиз, в результате только за 2023 год было проведено 3500 экспертиз.
В контексте нотариальной сферы было отмечено, что кардинально изменился порядок проведения экзаменов и назначения нотариусов. Отныне сделки дарения будут скрепляться только нотариальным удостоверением, также принимая во внимание тот факт, что в течение последнего года наметилась тенденция маскировки реальной цели сделки: купли-продажи - дарением, о чем свидетельствовало резкое увеличение операций по дарению.
С 1 января 2023 года все юридические лица обязаны подавать в Государственный регистр декларацию о реальных бенефициарах. За 2023 год подано 51 275 деклараций.
Правительству представлен первый проект концепции конституционных реформ. Заключительный этап обсуждений Совет начнет в январе.
В сотрудничестве с отраслевым гражданским сообществом и при поддержке Freedom House разработан пакет внедрения и законодательного закрепления механизмов саморегулирования СМИ.