ԼՂ-ից բռնի տեղահանված և Ախուրյանում վերաբնակեցված 90-ից ավելի ընտանիքի տեխնիկական սարքավորումներ են տրամադրվել
ԳՅՈՒՄՐԻ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքները, որոնք բնակություն են հաստատել Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքում, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից՝ «CapSLoc. Կարողունակ և կայուն համայնքահեն զարգացում» ծրագրի միջոցով, որպես աջակցություն՝ ստացել են էլեկտրատեխնիկա:
Ծրագիրն իրականացնում է ՀԿ Կենտրոնը՝ գործընկեր 4 կառույցների համատեղ ջանքերով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ տվյալ աջակցությունից օգտվում է ավելի քան 90 ընտանիք՝ 380 անձ:
cd16a0fe-67af-4f73-9f02-6fc9abbb07af.jpg (391 KB)
«Այս պահի դրությամբ տեխնիկական սարքավորումների տեսքով մոտ 18 մլն դրամի աջակցություն է տրամադրվել ընտանիքներին՝ սառնարաններ, լվացքի մեքենաներ, տաքացուցիչներ, միկրոալիքային վառարաններ, կարի մեքենաներ, արդուկներ և այլն: Բոլոր սարքավորումները գնվել են ընտանիքների կարիքների գնահատումից հետո»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ծրագրի ղեկավար Արփինե Հակոբյանը՝ հույս հայտնելով, որ ծրագրի շրջանակներում ձևավորված տեղական առաջնորդների ակտիվ խմբերում կընդգրկվեն նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված և Ախուրյան համայնքում բնակվող անձիք:
420202534_364548669661281_7102667378945315814_n.jpg (430 KB)
Համայնքի ղեկավար Զավեն Մանուկյանի խոսքով՝ այս պահին Ախուրյան խոշորացված համայնքի տարբեր բնակավայրերում վերաբնակեցված է ԼՂ-ից տեղահանված մոտ 100 ընտանիք: Այս ընտանիքները, հիմնականում, ցանկություն են հայտնում մնալու համայնքում: Նրանցից ոմանք արդեն աշխատանքի են անցել և՛ մասնավոր, և՛ պետական համակարգերում:

Семьям, принудительно перемещенным из Нагорного Карабаха и поселившимся в Ахуряне, предоставлена домашняя техника
Семьям, принудительно перемещенным из Нагорного Карабаха и поселившимся в Ахуряне, в рамках программы «CapSLoc. Эффективное и устойчивое развитие общин» Агентства США по международному развитию была предоставлена домашняя электротехника.
Проект реализуется НПО «Центром» совместными усилиями 4 партнерских структур. Как передает «Арменпресс», этой помощью воспользовались более 90 семей - 380 человек.
«На данный момент семьям оказана помощь в виде технического оборудования на сумму около 18 млн драмов: холодильники, стиральные машины, обогреватели, микроволновые печи, швейные машины, утюги и т.д. Все оборудование было приобретено в результате оценки потребностей семей», - отметила руководитель программы Арпине Акопян в беседе с корреспондентом «Арменпресс», выразив надежду, что в активные группы местных лидеров, сформированные в рамках программы, будут вовлечены и лица, перемещенные из Нагорного Карабаха и проживающие в общине Ахурян.
По словам главы общины Завена Манукяна, в настоящее время в различных населенных пунктах укрупненной общины Ахурян поселилось около 100 семей, перемещенных из Нагорного Карабаха.