Կայացել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում համագործակցության վեցամյակի միջոցառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության (ԵՄ) պատվիրակության, ԵՄ գլխամասային գրասենյակի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հրավիրվել է նիստ՝ նվիրված 2017 թվականին ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) վեցամյակին։ հանդիպման նպատակն էր նաև ընդգծել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների շրջանակում ՀԸԳՀ-ի կարևոր նշանակությունը, ինչպես նաև գնահատել կիրարկման ներկա փուլը և բարձրացնել արդյունավետությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ՀԸԳՀ արտագնա նիստին ներկա է գտնվել 70 մասնակից, ովքեր ակտիվ մասնակցություն են ունեցել գործընկերների միջև մտքերի փոխանակությանը: Հանդիպումը յուրահատուկ հարթակ է դարձել՝ գնահատելու ՀԸԳՀ առաջընթացը և ծրագրելու կիրարկումը խթանող բովանդակալից ռազմավարություններ: Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչները մանրամասներ են ներկայացրել ՀԸԳՀ-ի կիրարկման շրջանակում ձեռք բերված իրենց փորձի մասին, քննարկել են հարցեր՝ հաջողությունների, մարտահրավերների, կարիքների և միասին ավելի լավ աշխատելու ուղիների առնչությամբ:
«Արտագնա նիստի ընթացքում ՀՀ կառավարության կողմից նախանշվել են կոնկրետ ոլորտներ, որոնց ուղղությամբ հաջողությամբ իրականացվել են ՀԸԳՀ-ին առնչվող բարեփոխումներ՝ ցուցադրելով համաձայնագրի շնորհիվ արձանագրված շոշափելի ձեռքբերումները: Նշվեցին այն ոլորտները, որոնց ուղղությամբ բարեփոխումներն իրականացվել են առանձնակի դժվարություններով՝ ուշադրություն հրավիրելով մշտադիտարկման և հաղորդակցության ուժեղացման ուղիների վրա և ընդգծելով, որ Հայաստան-ԵՄ գործընկերությունն ունի համագործակցային բնույթ:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Վասիլիս Մարագոսը բարձր գնահատեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ տևական համագործակցությունը և ի նպաստ ՀՀ քաղաքացիների փոխադարձ հանձառությամբ շոշափելի և կայուն արդյունքներ խթանելու ջանքերը։ Ընգծելով ՀԸԳՀ-ի՝ որպես նման ձևաչափում ներգրավվելու անկյունաքարային ուղղության կարևոր գործիքի նշանակությունը՝ դեսպան Մարագոսը նշեց Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև գոյություն ունեցող ընդհանուր արժեքներն ու շահերը։ Դեսպանը վերահաստատեց աջակցությունը ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումներին, որը թույլ կտա նպաստել Հայաստանի արդիականացման գործընթացի արագացմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նշել է, որ ՀԸԳՀ-ի իրականացումը, չնայած դրա ստորագրումից հետո ստեղծված դժվարին իրավիճակներին, շարունակական բնույթ է կրել: Փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ կողմից՝ իրավունքի գերակայության ապահովմանն ուղղված բարեփոխումներին և տնտեսական նախաձեռնություններին աջակցության արագացված ընթացակարգ ապահովելու համար։ Փոխվարչապետ Գրիգորյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը պատրաստ է խորացնել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ և առաջ գնալ առանցքային բարեփոխումների իրականացման ճանապարհով։ Նա ընդգծել է Հայաստանի զարգացման այս փուլում ԵՄ անդամ պետությունների գիտելիքը և փորձը ներդնելու ԵՄ գործուն դերակատարությունը:
Նշվում է, որ երկու կողմերը վերահաստատել են ավելի արդյունավետ համագործակցությամբ ՀԸԳՀ կիրարկմանը նպաստելու իրենց հանձնառությունը՝ երկուստեք արտահայտելով ԵՄ-Հայաստան գործընկերության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ իրենց նվիրվածությունը:

Состоялось мероприятие, посвященное шестилетию сотрудничества в рамках CEPA
Сегодня с участием представителей делегации Европейского союза (ЕС), штаб-квартиры ЕС и правительства Республики Армения состоялось заседание, посвященное шестой годовщине подписанного в 2017 году Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA). Цель встречи - подчеркнуть важность CEPA в рамках отношений Армения-ЕС, а также оценить текущий этап реализации и повысить эффективность.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, на выездном заседании CEPA присутствовало 70 участников, которые приняли активное участие в обмене идеями. Встреча стала уникальной платформой для оценки прогресса CEPA и планирования содержательных стратегий по стимуляции реализации. Представители правительства Армении представили подробности относительно своего опыта реализации CEPA, обсудили вопросы, связанные с успехами, проблемами, потребностями и способами улучшения совместной работы.
Правительство Республики Армения обозначило конкретные области, в которых были успешно реализованы связанные с CEPA реформы, продемонстрировав ощутимые достижения, достигнутые благодаря Соглашению. Были отмечены области, в которых реформы были реализованы с особыми трудностями, обратив внимание на пути усиления мониторинга и коммуникации и подчеркнув, что партнерство Армения-ЕС носит сотруднический характер.
Глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос высоко оценил долгосрочное сотрудничество с вице-премьером Мгером Григоряном и усилия по достижению ощутимых и устойчивых результатов на благо граждан Республики Армения. Подчеркнув значимость CEPA как важного инструмента в краеугольном направлении вовлечения в таком формате, посол Марагос отметил существующие между Европейским союзом и Республикой Армения общие ценности и интересы. Посол подтвердил поддержку демократическим и экономическим реформам, которые позволят ускорить процесс модернизации Армении.
Вице-премьер Мгер Григорян отметил, что реализация CEPA, несмотря на сложные ситуации, сложившиеся после его подписания, носила продолжительный характер. Вице-премьер поблагодарил ЕС за ускоренную процедуру поддержки реформ и экономических инициатив, направленных на обеспечение верховенства закона. Вице-премьер Григорян подтвердил, что Армения готова углублять сотрудничество с ЕС и двигаться вперед по пути реализации ключевых реформ. Он подчеркнул активную роль ЕС во внедрении знаний и опыта стран-членов ЕС на данном этапе развития Армении.
Стороны подтвердили приверженность содействию реализации CEPA посредством более эффективного сотрудничества, выразив приверженность дальнейшему укреплению партнерства ЕС-Армения.