Ամունդի-Ակբա. Հայաստանում կկայանա խոշոր տնտեսական համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը Հայաստանում երկրորդ անգամ կազմակերպում է «Ամունդի-Ակբա տնտեսական համաժողով» խորագրով տնտեսական համաժողովը, որը տեղի կունենա հունվարի 24-ին Երևանում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կազմակերպիչը տեղեկացնում է, որ համաժողովը 2023թ․-ին կազմակերպած տնտեսական ֆորումի երկրորդ թողարկումն է, որի նպատակն է համախմբել գաղափարական առաջնորդներին, ոլորտի փորձագետներին և նորարարներին՝ ուսումնասիրելու ու քննարկելու ժամանակի մարտահրավերները, միտումներն ու տնտեսական միջավայր ձևավորող կարևորագույն թեմաները։
Միջոցառման կիզակետում․
Ամունդիի 2024 թվականի ներդրումային տեսլականը աշխարհի և Հայաստանի համար (14:45 - 15:15)
Միջոցառման մեկնարկին Ամունդիի և Ամունդի-Ակբայի լավագույն փորձագետները կներկայացնեն Ամունդիի ներդրումային տեսլականը 2024թ․ համար՝ փոխանցելով արժեքավոր կանխատեսումներ մակրոտնտեսական միտումների և ֆինանսական շուկաների զարգացումների վերաբերյալ։
Մակրոտնտեսական զարգացումները Հայաստանում (15:15 - 15:25)
ՀՀ կենտրոնական բանկի փոխնախագահը կներկայացնի մակրոտնտեսական վերջին զարգացումներն ու սպասումները։
Արհեստական բանականությունն ու ԲՍԿ (բնապահպանական, սոցիալական և կառավարչական) սկզբունքները (16:20 - 16:35)
Ամունդի ներդրումային ինստիտուտի հատուկ բանախոսը կխոսի ԲՍԿ՝ բնապահպանական, սոցիալական և կառավարչական սկզբունքների զարգացման գործում արհեստական բանականության դերի մասին:
Պանելային քննարկում՝ Արհեստական բանականությունը կայուն ֆինանսների համար մարտահրավերներ և հնարավորություններ (16:35 - 17:10)
Ոլորտի առաջատար փորձագետները պանելային քննարկման ընթացքում կբացահայտեն կայուն ֆինանսների հասնելու համար արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորությունները և առկա մարտահրավերները։
Հարցազրույց՝ Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունը և դրա ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա (18:05 - 19:30)
Եվ վերջապես միջոցառումը կամփոփվի բացառիկ հարցազրույցով ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի և Ֆրանսիայից ժամանած հատուկ հյուրի մասնակցությամբ։ Վերջինս կկիսվի աշխարհաքաղաքական զարգացումների և Հարավային Կովկասի վրա դրանց ազդեցության վերաբերյալ իր դատողություններով, իսկ դրանց տնտեսական հետևանքներին կանդրադառնա ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահը։ Հարցազրույցը կվարի Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրենը։
Համաժողովի բանախոսներ․
• Ժան Մազեջյան, Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրեն,
• Մարտին Գալստյան, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ,
• Ֆրեդերիկ Պասկալ, Ամունդիին պատվիրակված ներդրումային լուծումների համաղեկավար,
• Հրայր Ասլանյան, Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրենի տեղակալ, ֆոնդերի կառավարիչ,
• Արմեն Նուրբեկյան, ՀՀ կենտրոնական բանկի փոխնախագահ,
• Արամ Փախչանյան, անկախ փորձագետ, խորհրդատու, «Այբ» կրթական հիմնադրամի համահիմնադիր,
• Մարի Բրիեր, Ամունդի ներդրումային ինստիտուտի ներդրողների գրագիտության և ակադեմիական համագործակցության դեպարտամենտի ղեկավար,
• Գարեգին Գևորգյան, ՀՀ կենտրոնական բանկի Ֆինանսական կայունության դեպարտամենտի տնօրեն,
• Արմեն Խրլոբէան, անկախ փորձագետ, գիտնական և ներդրող,
• Ֆրեդերիկ Անսել, ֆրանսիացի գիտնական, աշխարհաքաղաքագետ, գրող, հրապարակախոս։
Առցանց հետևելու համար․
Մանրամասների և ուղիղ հեռարձակման համար․https://forum.amundi-acba.am
Զում վեբինարի հղում․ https://amundi.zoom.us/webinar/register/WN_Zx452oC_SFuzsOpQj3SdIQ?_x_zm_rtaid=YSFbYEPgQbm0JfOuQnMTrQ.1704798827222.7fdcc09cb9c4d5f513325a31c1029d72&_x_zm_rhtaid=418#/registration
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի մասին
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը կառավարում է երեք պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդ՝ 2023թ․ դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով ավելի քան 417 մլրդ դրամ ակտիվներ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է շուրջ 2 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով 2023թ․ սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ, և Ակբա Բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ներկայացված է երկրի ամբողջ տարածքում, ունի 65 մասնաճյուղ։

Amundi-Acba Economic Forum 2024: Shaping the Future in Yerevan
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS: Amundi-Acba is announcing about the upcoming Amundi-Acba Economic Forum 2024, scheduled to take place on January 24th, 2024, in Yerevan.
According to the organizer, the forum is the continuation of the one held in January 2023 and it promises to be next pivotal gathering, bringing together thought leaders, industry experts, and innovators to explore and discuss critical topics shaping the economic landscape.
Event Highlights:
Amundi Investment View for 2024: From Macro to Markets (14:45 - 15:15)
Kicking off the event, prominent experts of the field from French Amundi and Amundi-Acba will present Amundi's Investment view for 2024, providing valuable insights into macroeconomic trends and market expectations.
Macroeconomic Developments in Armenia (15:15 - 15:25)
A dedicated session on the latest macroeconomic developments and expectations in Armenia will be carried out by Vice-Governor of the Central Bank of Armenia.
AI and ESG Talk (16:20 - 16:35)
Explore the intersection of Artificial Intelligence and Environmental, Social, and Governance (ESG) principles in a dynamic talk, highlighting the role of AI in sustainable finance by a special speaker from Amundi Investment Institute.
Panel Discussion: Artificial Intelligence for Sustainable Finance: Challenges and Opportunities (16:35 - 17:10)
Industry experts will engage in a panel discussion, delving into the challenges and opportunities presented by Artificial Intelligence for sustainable finance.
Interview: Geopolitics in South Caucasus and Economic Impact in Armenia (18:05 - 19:30)
And finally the Forum will be concluded by an exclusive interview honored by the Governor of the Central bank of Armenia and Special Guest Star from France. The latter will share his insights into geopolitics in the South Caucasus, meanwhile its economic implications for Armenia will be presented by the Governor of the Central bank of Armenia. The interview will be chaired by the CEO of Amundi-Acba.
Distinguished Speakers:
• Jean Mazedjian, CEO of Amundi-Acba,
• Martin Galstyan, Governor of the Central Bank of Armenia,
• Frederic Pascal, Co-Head of the OCIO Solutions Division, Multi-Asset Solutions, Amundi,
• Hrayr Aslanyan, Deputy CEO, Fund Manager, Amundi-Acba,
• Armen Nurbekyan, Vice-Governor, Central Bank of Armenia,
• Aram Pakhchanyan, independent expert, consultant, Co-founder at Ayb Foundation,
• Marie Briere, Head of Investor Intelligence and Academic Partnership, Amundi Investment Institute,
• Garegin Gevorgyan, Director, Financial stability and regulation directorate, Central Bank of Armenia,
• Armen Kherlopian, independent expert, scientist and investor,
• Frederic Encel, French writer and scholar ofgeopolitics, writer, public speaker.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory pension funds having more than 417 billion assets under its management as of December 30th, 2023.
The company's shareholders are the French Amundi, Europe's leading Asset Manager with nearly 2 trillion Euros in assets under management as of September 30th, 2023 and Acba Bank, being one of the largest financial institutions in Armenia, represented throughout the country with 65 branches.