Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան միության արձագանքն ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունն արձագանքել է ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու փաստին։
«ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է այն մասին, որ Ադրբեջանն ընդգրկվել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում։ Այս որոշումը կայացվել է Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերահսկողության հաստատելուց և էթնիկ զտման իրականացումից հետո կրոնական ազատության լուրջ խախտումներ իրականացնելու մեջ ներգրավման կամ դրանք հանդուրժելու հիմքով:
Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով ԱՄՆ հանձնաժողովը, որ նախկինում ևս բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի մասին, այժմ ևս ահազանգում է, որ Ադրբեջանում կրոնական գործունեության կարգավորումների առնչությամբ լուրջ մտավախություններ կան։
Միջազգային հանրության և իրավարարության բաղադրիչ հանդիսացող Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովի նման արձանագրումը չափազանց կարևոր քայլ է Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների վերհանման և համարժեք գնահատական տրամադրելու առումով։
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը ողջունում է այն ջանքերը, որը Միացյալ Նահանգները գործադրում է մարդու իրավունքների և ազատությունների ապահովման ուղղությամբ։ Մենք բազմիցս ահազանգել ենք կրոնական և էթնիկ խտրականության հիմքով և կատարյալ դաժանությամբ Լեռնային Ղարաբաղում այժմ իրականացվող և անցած տասնամյակների ընթացքում պատմական Գարդմանում, Շիրվանում և Նախիջևանում իրականացված համակարգային վանդալիզմի մասին։
Մենք, հանձնառու լինելով ինչպես պատմական Գարդմանի, Շիրվանի, Նախիջևանի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի բռնագաղթված հայության ոտնահարված իրավունքների պաշտպանությանը, կոչ ենք անում ինչպես Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովին, այնպես էլ միջազգային իրավարար այլ կառույցներին և կազմակերպություններին հետամուտ լինել Ադրբեջանի կողմից ինչպես Լեռնային Ղարաբաղում այժմ իրականացվող, այնպես էլ անցած 35 տարիների ընթացքում հայաթափված Գարդմանում, Շիրվանում և Նախիջևանում իրականացված էթնոցիդի արդարացի ուսումնասիրմանը, դատապարտմանը և համապատասխան պատժի սահմանմանը։
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը լիահույս է, որ ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ այլ միջազգային դերակատարների համակարգված ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի չեզոքացնել հայկական քրիստոնեական համաշխարհային արժեք ունեցող մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգը, ինչը մեծապես կնպաստի մեր տարածաշրջանի ժողովրդարացման և խաղաղեցման անցնցում գործընթացին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union responds to US decision to put Azerbaijan on religious freedom watchlist
YEREVAN, JANUARY 6, ARMENPRESS. The Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union has responded to the fact that US put Azerbaijan on religious freedom watchlist.
"U.S. Secretary of State Antony Blinken announced that Azerbaijan has been included in the watchlist based on its involvement in or toleration of serious violations of religious freedom. This decision comes after the establishment of Azerbaijani control over the entire territory of Nagorno Karabakh and the implementation of ethnic cleansing.
The US Commission on International Religious Freedom, which has previously warned about the threat to Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh, now sounds the alarm that there are serious concerns regarding the regulation of religious activities in Azerbaijan.
The response by the Commission on International Religious Freedom is an extremely important step in highlighting the crimes committed against the Armenians of Nagorno-Karabakh and providing an adequate response to them.
The Gardman-Shirvan-Nakhijevan Pan-Armenian Union welcomes the efforts that the United States is making to ensure human rights and freedoms. We have repeatedly sounded the alarm about the systematic vandalism based on religious and ethnic discrimination and complete brutality that is currently being carried out in Nagorno-Karabakh and has been carried out in historical Gardman, Shirvan and Nakhijevan over the past decades,” the Union said in a statement.
The Union has called on both the Commission on International Religious Freedom and other international arbitral structures and organizations to address the actions being implemented by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh.
The Union also calls on to pursue a fair investigation and appropriate punishment for the genocide carried out in the depopulated areas of Gardman, Shirvan, and Nakhijevan over the past 35 years.