Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան միության արձագանքն ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունն արձագանքել է ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանը Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում ընդգրկելու փաստին։
«ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է այն մասին, որ Ադրբեջանն ընդգրկվել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում։ Այս որոշումը կայացվել է Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական վերահսկողության հաստատելուց և էթնիկ զտման իրականացումից հետո կրոնական ազատության լուրջ խախտումներ իրականացնելու մեջ ներգրավման կամ դրանք հանդուրժելու հիմքով:
Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով ԱՄՆ հանձնաժողովը, որ նախկինում ևս բարձրաձայնել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի մասին, այժմ ևս ահազանգում է, որ Ադրբեջանում կրոնական գործունեության կարգավորումների առնչությամբ լուրջ մտավախություններ կան։
Միջազգային հանրության և իրավարարության բաղադրիչ հանդիսացող Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովի նման արձանագրումը չափազանց կարևոր քայլ է Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների վերհանման և համարժեք գնահատական տրամադրելու առումով։
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը ողջունում է այն ջանքերը, որը Միացյալ Նահանգները գործադրում է մարդու իրավունքների և ազատությունների ապահովման ուղղությամբ։ Մենք բազմիցս ահազանգել ենք կրոնական և էթնիկ խտրականության հիմքով և կատարյալ դաժանությամբ Լեռնային Ղարաբաղում այժմ իրականացվող և անցած տասնամյակների ընթացքում պատմական Գարդմանում, Շիրվանում և Նախիջևանում իրականացված համակարգային վանդալիզմի մասին։
Մենք, հանձնառու լինելով ինչպես պատմական Գարդմանի, Շիրվանի, Նախիջևանի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի բռնագաղթված հայության ոտնահարված իրավունքների պաշտպանությանը, կոչ ենք անում ինչպես Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովին, այնպես էլ միջազգային իրավարար այլ կառույցներին և կազմակերպություններին հետամուտ լինել Ադրբեջանի կողմից ինչպես Լեռնային Ղարաբաղում այժմ իրականացվող, այնպես էլ անցած 35 տարիների ընթացքում հայաթափված Գարդմանում, Շիրվանում և Նախիջևանում իրականացված էթնոցիդի արդարացի ուսումնասիրմանը, դատապարտմանը և համապատասխան պատժի սահմանմանը։
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը լիահույս է, որ ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ այլ միջազգային դերակատարների համակարգված ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի չեզոքացնել հայկական քրիստոնեական համաշխարհային արժեք ունեցող մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգը, ինչը մեծապես կնպաստի մեր տարածաշրջանի ժողովրդարացման և խաղաղեցման անցնցում գործընթացին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Союз Гардман-Ширван-Нахиджеван о включении США Азербайджана в список мониторинга свободы вероисповедания
Всеармянский союз Гардман-Ширван-Нахиджеванский отреагировал на то, что США включили Азербайджан в Список мониторинга свободы вероисповедания.
"Госсекретарь США Энтони Блинкен объявил, что Азербайджан включен в Список мониторинга свободы вероисповедания. Это решение было принято на основании причастности или терпимости к серьезным нарушениям свободы вероисповедания и проведения этнической чистки после установления контроля Азербайджана над всей территорией Нагорного Карабаха.
Комиссия США по международной религиозной свободе, которая и ранее говорила об угрозе армянскому культурному наследию в Нагорном Карабахе, теперь также предупреждает, что существуют серьезные опасения по поводу регулирования религиозной деятельности в Азербайджане.
Подобный отклик Международной комиссии по свободе вероисповедания, которая является составной частью международного сообщества и арбитража, стал чрезвычайно важным шагом с точки зрения освещения преступлений, совершенных против армян Нагорного Карабаха, и предоставления адекватной оценки.
Всеармянский союз Гардман-Ширван-Нахиджеван приветствует усилия, которые прилагают США для обеспечения прав и свобод человека. Мы неоднократно поднимали тревогу по поводу систематического вандализма, основанного на религиозной, этнической дискриминации и абсолютной жестокости, который осуществляется сейчас в Нагорном Карабахе и осуществляется в исторических Гардмане, Ширване и Нахиджеване на протяжении последних десятилетий.
Мы, будучи приверженными защите нарушенных прав исторических Гардмана, Ширвана, Нахиджевана, а также вынужденных переселенцев армян Нагорного Карабаха, призываем как Комиссию по международной религиозной свободе, так и другие международные арбитражные структуры и организации продолжить действия осуществляемое Азербайджаном в Нагорном Карабахе, а также справедливое расследование, осуждение и соответствующее наказание за геноцид, осуществленный в обезлюдевших Гардмане, Ширване и Нахиджеване за последние 35 лет.
Всеармянский союз Гардман-Ширван-Нахиджеван полон надежды на то, что благодаря скоординированным усилиям как США, так и других международных акторов удастся нейтрализовать угрозу ценному во всем мире армянскому христианскому культурному наследию, что значительно повлияет на способствовать переходному процессу демократизации и умиротворения нашего региона", - говорится в заявлении.