Հայաստանի տարածքում ցանկացած կապ պետք է գործի այդ երկրի ինքնիշխանության ներքո․ Իրանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարածքում արտատարածքային միջանցքի հարցի արծարծումը որևէ աղերս չունի միջազգային իրավունքի, երկրների տարածքային ամբողջականության և ազգային ինքնիշխանության հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Լուրեր»-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման մասին շարունակվում են հնչել պահանջներ ոչ միայն Ադրբեջանից, այլ նաև Թուրքիայից, ի՞նչ դիրքորոշում ունի Իրանը արտատարածքային միջանցք ենթադրող թեզերի շուրջ։
Դեսպանն ընդգծել է՝ արտատարածքային միջանցքն այլ երկրի տարածքում որևէ իմաստ չունի, իսկ յուրաքանչյուր երկրի հաղորդակցման ուղիները գտնվում են իր ինքնիշխանությունն այդ տարածքում իրացնող պետության ձեռքում։
«Կարծում եմ, որ Հայաստանի տարածքում արտատարածքային միջանցքի հարցի արծարծումը որևէ աղերս չունի միջազգային իրավունքի, երկրների տարածքային ամբողջականության և ազգային ինքնիշխանության հետ։ Կարծում եմ՝ ինչպես նշված է Հայաստանի վարչապետի «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրում, Հայաստանի տարածքում տարածքային ցանկացած կապ պետք է գործի այդ երկրի ազգային ինքնիշխանության ներքո։ Այն երկրները, որոնք խոսում են Հայաստանի տարածքում արտատարածքային միջանցքի մասին, պատրա՞ստ են արդյոք իրենց տարածքում ստեղծել նման արտատարածքային միջանցքներ։ Կարծում եմ՝ պատասխանը բացասական է։ Ուստի, այն, ինչն իրենք իրենց համար չեն ցանկանում, ուրիշների համար ևս չպետք է ցանկանան»,- ասել է դեսպանը։
Դեսպանը նաև նշել է, որ Իրանի դիրքորոշումը այս հարցում չի փոխվել՝ դեմ են տարածաշրջանում սահմանների և աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին։
«Սահմանների փոփոխությունը մեր համար կարմիր գիծ է, դա Իրանի բարձրագույն իշխանությունների մակարդակով է հայտարարվել, և ոչ ոք չի կարող հետ կանգնել դրանից»,- եզրափակել է Սոբհանին։

Любая связь на территории Армении должна работать в рамках суверенитета этой страны: посол Ирана
ЕРЕВАН, 3 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Решение вопроса экстерриториального коридора на территории Армении не имеет ничего общего с международным правом, территориальной целостностью стран и национальным суверенитетом. Как сообщает «Арменпресс», об этом в интервью "Лурер" заявил чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собани, отвечая на вопрос журналиста о создании так называемого "Зангезурского коридора". Какова позиция Ирана в отношении Азербайджана, а также Турции в отношении тезисов об экстерриториальном коридоре?
Посол подчеркнул, что экстерриториальный коридор не имеет значения на территории другой страны, а каналы связи каждой страны находятся в руках государства, осуществляющего свой суверенитет на этой территории.
"Я думаю, что решение вопроса экстерриториального коридора на территории Армении не имеет ничего общего с международным правом, территориальной целостностью стран и национальным суверенитетом. Считаю, как отмечено в программе премьер-министра Армении «Перекресток мира», любая территориальная связь на территории Армении должна работать под национальным суверенитетом этой страны. Готовы ли страны, которые говорят об экстерриториальном коридоре на территории Армении, создать такие экстерриториальные коридоры на своей территории? Я думаю, что ответ отрицательный. Поэтому того, чего они не хотят для себя, они не должны желать и для других", - сказал посол.
Посол также отметил, что позиция Ирана по этому вопросу не изменилась: они против пограничных и геополитических изменений в регионе.
"Изменение границ - это красная линия для нас, это было объявлено на уровне высших властей Ирана, и никто не может от него отойти", - заключил Собани.