Հայաստանն ակնկալում է Էստոնիայի աջակցությունը ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնային: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ վերջին շրջանում ակտիվացած փոխայցերը խթան կհանդիսանան համագործակցության առկա ներուժը լավագույնս իրացնելու համար: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել երկկողմ միջխորհրդարանական կապերին, բարեկամական խմբերի արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Ընդգծելով, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում Էստոնիան մեր կարեւոր գործընկերներից է՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում ակնկալում է Էստոնիայի աջակցությունը:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակը, Ադրբեջանում պահվող մեր հայրենակիցների անհապաղ վերադարձի գործընթացը: Փաստելով, որ Հայաստանն ընտրել է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու օրակարգ՝ Ալեն Սիմոնյանը հյուրին մանրամասնել է խաղաղությանն ուղղված բանակցությունների էությունը:
Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ այսօր այցելելով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ իր երկրում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթաց սկսելու որոշում է կայացրել:
Կողմերն անդրադարձել են արտաքին եւ ներքին քաղաքական մարտահրավերներին, խոսել հայ-էստոնական հարաբերությունների խթանման անհրաժեշտության մասին:

Армения надеется на содействие Эстонии в процессе либерализации визового режима с ЕС
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян 13 декабря принял министра иностранных дел Эстонии Маргуса Цахкна. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Управление по связям с общественностью и коммуникациям НС РА.
Председатель НС РА выразил надежду, что активизировавшиеся в последнее время взаимные визиты между двумя странами послужат стимулом для наилучшей реализации существующего потенциала сотрудничества.
Подчеркнув, что Эстония является одним из важных партнеров в отношениях Армения-ЕС, Ален Симонян отметил, что Армения ожидает содействия Эстонии в процессе либерализации визового режима между Арменией и ЕС.
Спикер Парламента Армении представил ситуацию безопасности в регионе, процесс немедленного возвращения наших соотечественников, удерживаемых в Азербайджане.
Министр иностранных дел Эстонии отметил, что, посетив сегодня Мемориальный комплекс Цицернакаберда, он принял решение начать в своей стране процесс признания Геноцида армян.
Стороны коснулись внешних и внутренних политических вызовов, обсудили необходимость активизации армяно-эстонских отношений.