Որևէ ազդակ չկա, որ Ադրբեջանը հրաժարվել է իր պարտավորությունից. Խանդանյանը՝ գերիների վերադարձի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տրամաբանությունն ու ընկալումն այն է, որ շատ մոտ ժամանակահատվածում պետք է տեղի ունենա 32 հայ գերիների վերադարձի գործընթացը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչու է ուշանում 32 հայ գերիների վերադարձը, արդյո՞ք խնդիրներ են առաջացել և Ադրբեջանը հետ է կանգնել նախապես արված հայտարարությունից։
«Նախ չէի ուզենա կոնկրետ ժամկետներ նշել։ Տրամաբանությունն ու ընկալումն այն է, որ շատ մոտ ժամանակահատվածում պետք է տեղի ունենա գործընթացը։ Որևէ ազդակ չկա, որ Ադրբեջանը հրաժարվել է իր պարտավորությունից։ Ի վերջո, դա գրավոր ստանձնած պարտավորություն է, ներկա ժամանակով արված, որ Ադրբեջանը վերադարձնում է 32 գերիներին։ Ենթադրում եմ, որ կան որոշակի կազմակերպչական հարցեր, որոնք ընթացքի մեջ են և մենք պետք է ակնկալենք, որ մոտակա ժամանակահատվածում դա տեղի կունենա»,- ասաց Խանդանյանը։
Դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմըհրապարակել են համատեղհայտարարություն։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողի, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողի։

YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Armenia and Azerbaijan did not exchange prisoners as of Wednesday noon almost a week after the agreement was reached.
Azerbaijan has to release 32 Armenian prisoners in exchange for Armenia's release of two Azerbaijani servicemen under the agreement.
Asked to comment, a senior Armenian lawmaker on December 13 declined to give specific timeframes of the exchange. “First of all, I wouldn’t want to mention specific timeframes,” Member of Parliament, Chairman of the Parliamentary Committee on Foreign Affairs Sargis Khandanyan said at a press briefing when asked on the delay and whether Azerbaijan has breached the deal. “The logic and perception is that the process should take place in the nearest time. There’s been no signals indicating that Azerbaijan has abandoned its obligation. After all, this is an obligation assumed in a written form, in the present tense, that Azerbaijan is releasing 32 prisoners. I assume there are some organizational issues which are in process and we must expect it to happen in the nearest time,” Khandanyan said.