Իրանը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը և պատրաստակամություն է հայտնել օգնել իր երկու հարևաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից օրերս արված համատեղ հայտարարությունը հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի արտգործնախարարության խոսնակին։
«Իրանը ողջունում է Բաքվի և Երևանի համատեղ հայտարարությունը վստահության ամրապնդման փոխադարձ միջոցների մասին, այդ թվում՝ պահվող անձանց ազատ արձակման վերաբերյալ և դա համարում է կառուցողական քայլ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար», - դեկտեմբերի 11-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Նասեր Քանանին։
Պաշտոնյան նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հայտարարությունը ցույց է տալիս, թե որքան արդյունավետ են տարածաշրջանային երկխոսությունն ու մեխանիզմները հակամարտությունների կարգավորման գործում։
«Տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելը պահանջում է վստահության կառուցման մթնոլորտ և համագործակցություն տարածաշրջանային կողմերի միջև», - հավելել է Քանանին:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը նաև հույս է հայտնել, որ Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունները արդյունք կտան՝ հայտնելով Իրանի պատրաստակամությունը՝ օգնելու երկու հարևան պետություններին կայուն խաղաղության համաձայնագրի հասնելու հարցում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն են տարածել, համաձայն որի՝ երկու պետությունները վերահաստատում են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարգման հիման վրա հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը հասնելու իրենց մտադրությունը: Ըստ հայտարարության՝ Ադրբեջանն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների, Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների:

YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. The Iranian Foreign Ministry has welcomed the recent joint statement from Armenia and Azerbaijan on normalizing relations.
“Iran welcomes the joint statement of Baku and Yerevan about reciprocal measures to build trust, including the release of their prisoners, and considers it as a constructive step in the achievement of a peace agreement,” Iranian Foreign Ministry Spokesperson Nasser Kanaani said at a press conference on Monday, reports Tasnim news agency.
“Achieving sustainable peace in the region requires a trust-building atmosphere and cooperation among the regional parties,” Kanaani added.
The Iranian spokesman also expressed hope that the negotiations between Yerevan and Baku would bear fruit, voicing Iran’s readiness to help the two neighboring states strike a lasting peace deal.
In a joint statement Armenia and Azerbaijan reconfirmed their intention to normalize relations and to reach the peace treaty on the basis of respect for the principles of sovereignty and territorial integrity.
Driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Azerbaijan releases 32 Armenian military servicemen. In its turn, driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Armenia releases 2 Azerbaijani military servicemen.