Կառավարությունը ստեղծել է «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» փակ բաժնետիրական ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ծրագրի կառավարման նպատակով կառավարությունը ստեղծել է «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» փակ բաժնետիրական ընկերություն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստին նախագիծը ներկայացրեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Նախագծով նախատեսվում է ստեղծել փակ բաժնետիրական ընկերություն Հայաստանի Հանրապետությունում նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ծրագրի կառավարման նպատակով։ Էներգետիկ ոլորտի մեր ռազմավարության մեջ ունենք, որ գործող ատոմակայանի ժամկետի ավարտից հետո հարակից տարածքում ունենանք առնվազն նույն հզորությամբ նոր էներգաբլոկ, որը կշարունակի գործող ատոմակայանի նման աշխատել։ Այս գործընթացն ավելի կազմակերպված, ավելի ինստիտուցիոնալ և համակարգային իրականացնելու համար առաջարկում ենք ստեղծել այս ընկերությունը»,-ասաց Սանոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ՓԲԸ-ի ֆինանսավորումը կիրականացվի պետական բյուջեի միջոցներով և կլինի ՏԿԵՆ-ի համակարգման ներքո։
«Կառավարության որոշումից հետո այս ընկերությունը պետք է դառնա այն կառույցը, որը կիրականացնի ամբողջ շինարարության գործընթացը որպես իրականացնող պատվիրատու և հսկող մարմին, որից հետո էլ այս կազմակերպությունը կհանդիսանա նոր ատոմային էներգաբլոկի շահագործող»,-եզրափակեց Սանոսյանը։

Правительство Армении создало ЗАО “Строительство нового атомного энергоблока”
Для управления проектом строительства нового атомного энергоблока в Республике Армения правительство создало закрытое акционерное общество “Строительство нового атомного энергоблока”. Как сообщает Арменпресс, проект на заседании правительства представил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
"Проект предусматривает создание закрытого акционерного общества с целью управления программой строительства нового атомного энергоблока в Республике Армения. По  нашей стратегии энергетического сектора после окончания срока действия нынешней АЭС мы должны иметь на прилегающей территории новый энергоблок минимум такой же мощности, который будет продолжать работать как нынешняя АЭС. Чтобы реализовать этот процесс более организованно, институционально и системно, мы предлагаем создать эту компанию", - сказал Саносян.
По его словам, финансирование ЗАО будет осуществляться за счет средств госбюджета и координироваться Министерством территориального управления и инфраструктур.
"После решения правительства эта компания должна стать структурой, которая будет осуществлять весь процесс строительства в качестве исполнительного и контрольного органа, после чего эта организация станет оператором нового атомного энергоблока", - заключил Саносян.