ԵՄ անդամ մի շարք երկրներ աջակցություն են հայտնում Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման միջոցառումներին
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Բրյուսելում ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով նիստի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ անդամ մի շարք երկրների ԱԳ նախարարների և ԵՄ պաշտոնյաների հետ։
Հանդիպումներից հետո Եվրոպական Միության անդամ մի շարք երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումներից հետո գրառումներ են արել X-ի իրենց միկրոբլոգում։
«Լավ հանդիպում նախարար Միրզոյանի հետ։ Մենք վերահաստատեցինք ԵՄ ամուր քաղաքական աջակցությունը Հայաստանին և ուսումնասիրեցինք համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ խթանելով կայուն խաղաղությունը տարածաշրջանում», - գրել է Բելգիայի արտգործնախարար Հաջա Լահբիբը։
Մալթայի արտգործնախարար Յան Բորգը նշել, որ Մալթան՝ որպես ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնող երկիր, կաջակցի տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումներին։
Ռումինիայի արտգործնախարար Լումինիցա Օդոբեսկուն նշել է, որ իր երկիրն աջակցում է Հայաստանի հետ ԵՄ-ի համագործակցության օրակարգին։ «Ռումինիան պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ երկկողմ, ինչպես նաև ԵՄ մակարդակով»,- գրել է նա։

Ряд стран-членов ЕС выразили содействие мерам Армении по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Брюсселе в рамках заседания в формате Совета министров иностранных дел ЕС провел встречи с министрами иностранных дел ряда стран-членов ЕС и с официальными лицами Евросоюза.
После встреч с Араратом Мирзояном министры иностранных дел ряда стран-членов Евросоюза сделали записи в своих микроблогах в X.
«Была хорошая встреча с министром Мирзояном. Мы подтвердили решительную политическую поддержку Армении со стороны ЕС и изучили возможности расширения сотрудничества, способствуя устойчивому миру в регионе», - написала министр иностранных дел Бельгии Хаджа Лахбиб.
Министр иностранных дел Мальты Ян Борг отметил, что Мальта как страна, принимающая председательство в ОБСЕ, будет поддерживать меры, направленные на укрепление мира и безопасности в регионе.
Министр иностранных дел Румынии Луминица Одобеску отметила, что ее страна поддерживает программу сотрудничества ЕС с Арменией. «Румыния готова работать с Арменией как на двустороннем уровне, так и на уровне ЕС», - написала она.