Ռուսաստանից Վրաստան մեկնելու է սպասում 700 բեռնատար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հյուսիսային Օսիայի տարածքում Ռուսաստանից Վրաստան մեկնելու սպասող մեծաբեռնատար մեքենաների թիվը հասել է գրեթե 700-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Կայանատեղիում գտնվում է 383 մեծաբեռնատար մեքենա, իսկ ճանապարհին՝ 302։ Թեթև մարդատար մեքենաների հերթ չկա», - հայտնել են Հյուսիսային Օսիայի ՆԳՆ-ից։
Աղբյուրի խոսքով՝ սպասողների շրջանում իրավիճակը վերահսկելու համար տեղակայվել է երկու լրացուցիչ բրիգադ։
Հյուսիսային Օսիայի երթևեկության կառավարման կենտրոնի կայքի տեղեկատվության համաձայն՝ էլեկտրոնային հերթում, ընդհանուր առմամբ, գրանցված է 3187 մեծաբեռնատար մեքենա։
Այս պահին Ռազմավիրական ճանապարհը մեծաբեռնատարներ մեքենաների համար բաց է սահմանափակումներով։ ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության՝ Հյուսիսային Օսիա-Ալանիայի Հանրապետության հարցերով գլխավոր վարչությունը խստորեն խորհուրդ է տալիս ձեռնպահ մնալ այս ուղղությամբ երթևեկելուց:

В Северной Осетии почти 700 большегрузов ожидают выезда в Грузию
Количество большегрузного транспорта, ожидающего выезда из России в Грузию на территории Северной Осетии, достигло почти 700. Как передает Арменпресс, об этом ТАСС сообщили в пресс-службе МВД по республике.
"На стоянке находится 383 единицы большегрузного транспорта, на дороге - 302 единицы. Очереди из легкового транспорта нет", - сказал собеседник агентства. По его словам, для контроля обстановки среди ожидающих выделены дополнительные два экипажа.
Согласно информации на сайте центра организации дорожного движения Северной Осетии, всего в электронной очереди зарегистрировано 3 187 большегрузов.
В настоящее время Военно-Грузинская дорога открыта с ограничениями для большегрузного автотранспорта. Главное управление МЧС России по Республике Северная Осетия - Алания настоятельно рекомендует воздержаться от поездок в этом направлении.
Военно-Грузинская дорога ведет из Владикавказа в Тбилиси через Главный Кавказский хребет, соединяя Россию с Грузией и остальными странами Закавказья. На российском участке трасса проходит по Северной Осетии. В зимнее время дорога часто закрывается из-за непогоды.