Քննարկվել է ՀՀ ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարության նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ կայացել է ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի և Փարիզյան համաձայնագրի պահանջների ու դրույթների կատարման միջգերատեսչական համակարգման խորհրդի հերթական նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակից, նիստի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարության նախագիծը՝ մանրամասն անդրադարձ կատարելով դրա շրջանակներում տարբեր ոլորտային ուղղություններով սահմանված միջնաժամկետ և երկարաժամկետ թիրախների ապահովման համար անհրաժեշտ գործողություններին։
Ըստ աղբյուրի՝ Խորհրդի անդամներին են ներկայացվել մթնոլորտային օդի մոնիթորինգի համակարգի կատարելագործման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով օդի աղտոտվածության որակի մշտադիտարկման կայանների տեղադրման գործընթացի շարունակականության կարևորությունը։
Նշվում է, որ մտքեր են փոխանակվել նաև 2024 թվականին Խորհրդի աշխատանքների առաջնահերթ ուղղությունների վերաբերյալ՝ կլիմայական բաղադրիչ ունեցող միջոցառումների արդյունավետ համակարգման և ներդաշնակեցման նպատակով։

Draft of the long-term strategy for the development of Armenia with low emissions of greenhouse gases discussed
YEREVAN, NOVEMBER 27,ARMENPRESS.Chaired by Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, the regular session of the interdepartmental coordination council for the implementation of the requirements and provisions of the UN Framework Convention on Climate Change and the Paris Agreement was held, the Deputy Prime Minister's office said.
According to the source, during the session, the draft of the long-term strategy for the development of the Republic of Armenia with low emissions of greenhouse gases was discussed, a detailed reference was made to the actions necessary to ensure the mid-term and long-term targets set in various sectoral directions within its framework.
The members of the Council were presented with the works carried out in the direction of improving the atmospheric air monitoring system, emphasizing the importance of the continuity of the process of installing air pollution monitoring stations.
It is noted that the participants exchanged thoughts on the priority directions of the Council's work in 2024 for the purpose of effective coordination and harmonization of climate-related measures.