Վարչապետը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ և անդամ երկրների դեսպանների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Եվրոպական միության և ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից, քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանն ու համատեղ ծրագրերին, մասնավորապես, Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգին և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը ԵՄ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Կարևորվել է միջազգային հանրության աջակցությունն առկա խնդիրների լուծման գործում:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է դեսպանների հարցերին և ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տեսակետները:

Премьер-министр провел встречу с аккредитованными в Армении послами ЕС и государств-членов ЕС
Премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с аккредитованными в Республике Армения послами Европейского союза и государств-членов ЕС.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, были обсуждены вопросы сотрудничества Армения-ЕС и совместные программы, в частности, повестка реформ в Армении и оказываемая ЕС постоянная поддержка укреплению демократических институтов.
Состоялся обмен мыслями о происходящих в регионе Южного Кавказа процессах.
Были затронуты гуманитарные проблемы более 100 тысяч вынужденных переселенцев в результате проведенной Азербайджаном политики этнической чистки в Нагорном Карабахе, а также шаги правительства Армении по их решению. В этом контексте была подчеркнута важность гуманитарной поддержки международного сообщества в решении существующих проблем.
Были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности, процесс регулирования армяно-азербайджанских отношений.
Премьер-министр Никол Пашинян ответил на вопросы послов и представил позиции правительства Республики Армения.