ԱՄՆ զինված ուժերն Իրաքում հարվածներ են հասցրել երկու օբյեկտների
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Իրաքում երկու օբյեկտների՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի և կոալիցիոն ուժերի դեմ իրականացված հարձակումների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) մամուլի ծառայությունը։
«Նոյեմբերի 22-ի առավոտյան Իրաքում ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության ուժերն առանձին ճշգրիտ հարվածներ են հասցրել Իրաքում գտնվող երկու օբյեկտների: Հարվածներն ուղղակի պատասխան են Իրանի և նրա օժանդակությունը վայելող խմբերի կողմից ԱՄՆ զինված ուժերի և կոալիցիոն ուժերի դեմ հարձակումներին, այդ թվում՝ նոյեմբերի 21-ին Իրաքում տեղի ունեցած հարձակմանը, որի ժամանակ գործի է դրվել գործողության փոքր շառավղով բալիստիկ հրթիռ», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Այս հարձակման առնչությամբ Պենտագոնի տարածած հայտարարության համաձայն՝ բալիստիկ հրթիռի հարվածի հետևանքով ԱՄՆ-ի և կոալիցիոն ուժերի մի քանի զինվորներ թեթև վնասվածքներ են ստացել, բացի այդ, թեթև վնաս է հասցվել ենթակառուցվածքին։
Պենտագոնի տվյալներով՝ հոկտեմբերի 17-ից ի վեր Սիրիայում և Իրաքում ամերիկյան զորքերը 66 անգամ ենթարկվել են հարձակման: Սակայն, ըստ Պենտագոնի խոսնակ Սաբրինա Սինգհի, առաջին անգամ է այդ հարձակումների ժամանակ օգտագործվում նման բալիստիկ հրթիռ։

Вооруженные силы США нанесли удары по двум объектам в Ираке
Американские военные нанесли удары по двум объектам в Ираке, в ответ на атаки на силы США и коалиции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба Центрального командования ВС США (CENTCOM).
«Утром 22 ноября в Ираке силы СЕНТКОМ нанесли отдельные высокоточные удары по двум объектам. Удары стали прямым ответом на нападения против ВС США и сил коалиции со стороны Ирана и поддерживаемых им групп, в том числе 21 ноября, когда при атаке была задействована баллистическая ракета малого радиуса действия», - говорится в сообщении.
Согласно сообщению, распространенному Пентагоном в связи с этой атакой, в результате несколько солдат США и коалиционных сил получили легкие ранения, кроме того, незначительный ущерб был нанесен инфраструктуре.
По данным Пентагона, с 17 октября войска США подвергались нападениям в Сирии и Ираке 66 раз. Но, по словам пресс-секретаря Пентагона Сабрины Сингх, такая баллистическая ракета была использована впервые.