Հայաստանում հակասեմականությունը և ազգային կամ կրոնական հիմքով անհանդուրժողականությունը տեղ չունի․ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Երևանում սինագոգի նկատմամբ վանդալիզմի դրսևորումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ թեմայի վերաբերյալ լրատվամիջոցների հարցին պատասխանել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը։
Հարց. Տարածվեց տեղեկատվություն Երևանում սինագոգի նկատմամբ վանդալիզմի դեպքի մասին, որը նաև լրատվամիջոցներում տարբեր մեկնաբանությունների առիթ է տվել: Կանդրադառնա՞ք թեմային:
Պատասխան. Ինչպես նախկինում շեշտել ենք, ՀՀ-ն անթույլատրելի է համարում կրոնական ցանկացած կառույցի նկատմամբ ոտնձգությունը և ի մասնավորի Երևանում սինագոգի նկատմամբ վանդալիզմի որևէ դրսևորում, անհարգալից ցանկացած գործողություն։ Անհանդուրժողականության կամ դրա հրահրման այսպիսի դեպքերն անընդունելի են, և ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից արդեն իսկ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Մենք կտրականապես մերժում ենք միջադեպի, թեմայի ցանկացած շահարկում՝ լինի դա քաղաքական, քարոզչական կամ այլ նկատառումներով: Հայաստանում հակասեմականությունը և ազգային կամ կրոնական հիմքով անհանդուրժողականությունը տեղ չունի։

Antisemitism and intolerance on national or religious grounds have no place in Armenia – Foreign Ministry
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. The Armenian Foreign Ministry has condemned the vandalism targeting a synagogue in Yerevan.
Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan, in response to a media query, said that antisemitism and intolerance on national or religious grounds have no place in Armenia.
“As we have already stressed before, the Republic of Armenia considers any attack on any religious institution and in particular any manifestation of vandalism, any disrespectful action towards the synagogue in Yerevan impermissible. Such cases of intolerance or its incitement are unacceptable, and criminal proceedings have already been initiated by the competent authorities of the Republic of Armenia. We categorically reject any manipulation of the incident, subject, be it for political, propaganda or other intentions. Anti-Semitism and intolerance on national or religious grounds have no place in Armenia,” Badalyan said in a statement.