ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Հովհաննիսյանը մասնակցել է «Գլոբալ Հարավի ձայնը» արտաքին գործերի նախարարների 2-րդ առցանց գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 17-ին մասնակցել է «Գլոբալ Հարավը և մեկ զարգացում» թեմայով «Գլոբալ Հարավի ձայնը» արտաքին գործերի նախարարների 2-րդ առցանց գագաթնաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է նման միջոցառումների նախաձեռնումը: Նշելով Հնդկաստանի հանձնառությունը «Աշխարհը մեկ ընտանիք է» գաղափարի իրագործման համար՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է աշխարհում խաղաղության, համերաշխության ու ներդաշնակության առաջնահերթությունը: Նա հավելել է, որ գլոբալ մարտահրավերները, պայմանավորված մատակարարման գլոբալ շղթաների խաթարմամբ ու զինված հակամարտություններով, խստագույնս են անդրադարձել Հայաստանի վրա՝ հանգեցնելով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտման:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև Հյուսիս-Հարավ, Արևելք-Արևմուտք խաչմերուկում որպես միացնող հանգույց հանդիսանալու Հայաստանի հանձնառությանը և, որպես խաղաղության օրակարգի բաղադրիչ, կարևորել է Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Նշվում է, որ գագաթնաժողովին մասնակցել են Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը, ինչպես նաև «Գլոբալ Հարավը» ներկայացնող տասնհինգից ավելի երկրներ ու այդ երկրների հետ սերտ համագործակցող պետություններ:

Замглавы МИД Армении принял участие во 2-м Саммите глав МИД «Голос глобального Юга»
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Паруйр Ованнисян 17 ноября принял участие во 2-м Саммите министров иностранных дел «Голос глобального Юга» на тему «Глобальный Юг и единое развитие».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, замминистра Ованнисян подчеркнул важность инициирования подобных мероприятий. Оценив приверженность Индии реализации идеи «Мир – одна семья», Паруйр Ованнисян подчеркнул приоритет мира, солидарности и согласия в мире. Он добавил, что глобальные проблемы, вызванные нарушением глобальных цепочек поставок и вооруженными конфликтами, серьезно затронули Армению, приведя к этническим чисткам армянского населения Нагорного Карабаха.
Заместитель министра иностранных дел также коснулся обязательства Армении выступать в качестве связующего узла в каналах на перекрестке Север-Юг, Восток-Запад и в качестве компонента мирной повестки подчеркнул важность армянского проекта «Перекресток мира».
В Саммите приняли участие министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар, а также более пятнадцати стран, представляющих «Глобальный Юг» и тесно сотрудничающих с ними государств.