ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Հովհաննիսյանը մասնակցել է «Գլոբալ Հարավի ձայնը» արտաքին գործերի նախարարների 2-րդ առցանց գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 17-ին մասնակցել է «Գլոբալ Հարավը և մեկ զարգացում» թեմայով «Գլոբալ Հարավի ձայնը» արտաքին գործերի նախարարների 2-րդ առցանց գագաթնաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իր խոսքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է նման միջոցառումների նախաձեռնումը: Նշելով Հնդկաստանի հանձնառությունը «Աշխարհը մեկ ընտանիք է» գաղափարի իրագործման համար՝ նախարարի տեղակալը կարևորել է աշխարհում խաղաղության, համերաշխության ու ներդաշնակության առաջնահերթությունը: Նա հավելել է, որ գլոբալ մարտահրավերները, պայմանավորված մատակարարման գլոբալ շղթաների խաթարմամբ ու զինված հակամարտություններով, խստագույնս են անդրադարձել Հայաստանի վրա՝ հանգեցնելով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտման:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև Հյուսիս-Հարավ, Արևելք-Արևմուտք խաչմերուկում որպես միացնող հանգույց հանդիսանալու Հայաստանի հանձնառությանը և, որպես խաղաղության օրակարգի բաղադրիչ, կարևորել է Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Նշվում է, որ գագաթնաժողովին մասնակցել են Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը, ինչպես նաև «Գլոբալ Հարավը» ներկայացնող տասնհինգից ավելի երկրներ ու այդ երկրների հետ սերտ համագործակցող պետություններ:

Armenian Deputy Foreign Minister participates in the 2nd Summit of Foreign Ministers "Voice of the Global South"
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS.On November 17, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Paruyr Hovhannisyan participated in the 2nd Summit of Foreign Ministers "Voice of the Global South" on the topic "Global South and One Development", the foreign ministry said.
''The Deputy Foreign Minister of Armenia emphasized the importance of initiating such events. Appreciating India's commitment to the implementation of the idea "The world is one family", Paruyr Hovhannisyan emphasized the priority of peace, solidarity and harmony in the world. He added that global challenges caused by the disruption of global supply chains and armed conflicts have severely affected Armenia, leading to the ethnic cleansing of the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
The Deputy Foreign Minister also touched upon Armenia's commitment to function as a connecting node in such channels at the North-South, East-West crossroads and, as a component of the peace agenda, mentioned Armenia's "Crossroads of Peace" project,'' reads the statement.
According to the source, Minister of Foreign Affairs of India Subramanyam Jaishankar, as well as more than fifteen countries representing the "Global South" and states closely cooperating with them participated in the Summit.