ՄԱԿ հատուկ զեկուցողին ներկայացվել է ԼՂ հայերի հանդեպ Բաքվի էթնիկ զտման արդյունքում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը նոյեմբերի 16-ին ընդունել է Ճշմարտության, արդարության, հատուցման և չկրկնվելու երաշխիքների խթանման հարցերով ՄԱԿ հատուկ զեկուցող Ֆաբիան Սալվիոլիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ԱԳ նախարարի տեղակալը, ողջունելով Հատուկ զեկուցողին, կարևորել և բարձր է գնահատել ՄԱԿ տարբեր մեխանիզմների հետ Հայաստանի համագործակցությունը:
«Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հատուկ զեկուցողի մանդատից բխող ուղղություններով Հայաստանի կողմից իրականացվող քաղաքականության վերաբերյալ: Այս համատեքստում մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել տարիներ շարունակ Հայաստանի կողմից ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին, մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ ՀՀ կողմից տարվող աշխատանքներին, ինչպես նաև ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հանդեպ վարած էթնիկ զտման քաղաքականության արդյունքում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա ադրբեջանական հարձակումների ընթացքում արձանագրված մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է էլ ավելի ամրապնդել համագործակցությունը ՄԱԿ հատուկ ընթացակարգերի հետ, այդ թվում՝ միջազգային լավագույն փորձի ներկայացման և մարդու իրավունքների կրթական ծրագրերին մասնակցելու միջոցով:

UN Special Rapporteur briefed on humanitarian situation resulting from Baku's ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS.Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Vahe Gevorgyan on Thursday received UN Special Rapporteur on the Promotion of Truth, Justice, Reparation and Guarantees of Non-Recurrence, Fabian Salvioli, the foreign ministry said in a statement.
The Deputy Minister of Foreign Affairs, welcoming the Special Rapporteur highly appreciated Armenia’s cooperation with various UN mechanisms.
During the meeting, reference was made to the efforts undertaken by Armenia for the prevention of genocides, the work carried out in the direction of human rights protection. The humanitarian situation resulting from Azerbaijan's ethnic cleansing policy against Armenians in Nagorno-Karabakh and the gross violations of human rights documented during Azerbaijan's attack on the sovereign territory of Armenia were also presented.
According to the source, the Deputy Minister of Foreign Affairs noted that Armenia is ready to further strengthen cooperation with the UN special procedures.