Արայիկ Հարությունյանն ու Զեյնա Մինան քննարկել են Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը ՀՀ-ում անցկացնելուն առնչվող մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինայի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Զեյնա Մինան նախ իր ցավակցությունն է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի մահվան կապակցությամբ, ինչը, նրա խոսքով, մեծ կորուստ էր ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության համար:
Զեյնա Մինան շորհակալություն է հայտնել Հայաստանի կառավարությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի 2027 թ. խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու հայտ ներկայացնելու համար և շնորհավորել Հայաստանին՝ ամռանը Կինշասայում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերին ակտիվ մասնակցության և նվաճած մեդալների առիթով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի հայտին և Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը ՀՀ-ում անցկացնելուն առնչվող մի շարք հարցեր: Պատվիրակության անդամներն իրենց դիտարկումներն ու առաջարկություններն են ներկայացրել խաղերի կազմակերպման համար նախատեսվող վայրերի և դրանց պայմանների վերաբերյալ՝ նշելով, որ 2027 թ. խաղերի բարձր մակարդակով անցկացումը կարևորվում է նաև այն տեսանակյունից, որ դրանք կլինեն հոբելյանական՝ 10-րդ խաղերը: Համաձայն պատվիրակության նախնական գնահատականի՝ Հայաստանի ենթակառուցվածքները բավականին զարգացած են, և վերջին տարիներին Հայաստանում անցկացված տարբեր միջոցառումների, այդ թվում՝ 2018 թ. Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի բարձր մակարդակը վկայում են, որ 2027 թ. խաղերը ևս կունենան մեծ հաջողություն:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Կառավարությունը հանձնառու է միջոցառումը լավագույնս կազմակերպելու համար և, Հայաստանի հայտի հաստատման դեպքում, Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի հետ սերտ համագործակցությամբ ամեն ջանք կգործադրվի այդ ուղղությամբ:

Руководитель Аппарата премьер-министра принял делегацию Международного комитета Игр Франкофонии
Руководитель Аппарата премьер-министра Араик Арутюнян принял делегацию, возглавляемую директором Международного комитета игр Франкофонии Зейной Мина.
Как передает «Арменпресс», в Аппарате премьер-министра Армении сообщили, что Зейна Мина в первую очередь выразила соболезнования в связи со смертью представителя Республики Армения в Международной организации Франкофонии Кристиана Тер-Степаняна, что, по ее словам, стало большой утратой не только для Армении, но и для Международной организации Франкофонии.
Зейна Мина выразила благодарность правительству Армении за подачу заявки на проведение игр Франкофонии 2027 года в Армении и поздравила с активным участием и завоеванными медалями на Международных играх Франкофонии, состоявшихся этим летом в Киншасе.
Стороны обсудили вопросы, связанные с заявкой Армении и проведением Игр Франкофонии в Армении. Члены делегации представили свои наблюдения и рекомендации относительно планируемых мест для проведения игр и их условий, отметив, что проведение игр 2027 года на высоком уровне обусловлени и тем, что это будут юбилейные 10-е игры. По первоначальной оценке делегации, инфраструктура Армении достаточно развита, и в последние годы в Армении проводились различные мероприятия. Высокий уровень организации саммита Франкофонии в 2018 году доказывает, что и в 2027 г. игры пройдут с большим успехом.
Руководитель Аппарата премьер-министра Араик Арутюнян отметил, что правительство стремится организовать игры наилучшим образом и, в случае одобрения заявки Армении, в этом направлении, в тесном сотрудничестве с Международным комитетом игр Франкофонии будут предприняты все усилия.