Արայիկ Հարությունյանն ու Զեյնա Մինան քննարկել են Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը ՀՀ-ում անցկացնելուն առնչվող մի շարք հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Զեյնա Մինայի գլխավորած պատվիրակությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Զեյնա Մինան նախ իր ցավակցությունն է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ ներկայացուցիչ Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանի մահվան կապակցությամբ, ինչը, նրա խոսքով, մեծ կորուստ էր ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության համար:
Զեյնա Մինան շորհակալություն է հայտնել Հայաստանի կառավարությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի 2027 թ. խաղերը Հայաստանում հյուրընկալելու հայտ ներկայացնելու համար և շնորհավորել Հայաստանին՝ ամռանը Կինշասայում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերին ակտիվ մասնակցության և նվաճած մեդալների առիթով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի հայտին և Ֆրանկոֆոնիայի խաղերը ՀՀ-ում անցկացնելուն առնչվող մի շարք հարցեր: Պատվիրակության անդամներն իրենց դիտարկումներն ու առաջարկություններն են ներկայացրել խաղերի կազմակերպման համար նախատեսվող վայրերի և դրանց պայմանների վերաբերյալ՝ նշելով, որ 2027 թ. խաղերի բարձր մակարդակով անցկացումը կարևորվում է նաև այն տեսանակյունից, որ դրանք կլինեն հոբելյանական՝ 10-րդ խաղերը: Համաձայն պատվիրակության նախնական գնահատականի՝ Հայաստանի ենթակառուցվածքները բավականին զարգացած են, և վերջին տարիներին Հայաստանում անցկացված տարբեր միջոցառումների, այդ թվում՝ 2018 թ. Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի բարձր մակարդակը վկայում են, որ 2027 թ. խաղերը ևս կունենան մեծ հաջողություն:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ Կառավարությունը հանձնառու է միջոցառումը լավագույնս կազմակերպելու համար և, Հայաստանի հայտի հաստատման դեպքում, Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի հետ սերտ համագործակցությամբ ամեն ջանք կգործադրվի այդ ուղղությամբ:

Zeina Mina visits Armenia to discuss bid to host 2027 Francophonie Games
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Chief of Staff of the Prime Minister’s Office Arayik Harutyunyan has held a meeting with a delegation led by Zeina Mina, the Director of theInternational Committee of theFrancophonie Games(Les Jeux de laFrancophonie).
Zeina Mina expressed condolences on the passing of Christian Ter-Stepanian, the Representative of Armenia to the International Organization of Francophonie. Mina said that Ter-Stepanian’s passing is a great loss not only for Armenia but also for the International Organization of Francophonie.
Mina thanked the Armenian government for submitting a bid to host the 2027 Francophonie Games and congratulated Armenia on its active participation and medal wins at this year’s games in Kinshasa, the Prime Minister’s Office said in a readout.
During the meeting the sides discussed a number of issues related to Armenia’s bid and hosting the games in Armenia. The members of the delegation presented their observations and recommendations on the venues for organizing the games, noting that a high-level hosting of the 2027 Games is important also in terms of it being the 10th anniversary games.
According to a preliminary assessment by the delegation, Armenia’s infrastructures are rather developed, and the high-level of organization of recent events, including the 2018 La Francophonie Summit in Yerevan, is a testament that hosting the 2027 Games in Armenia will be successful.
Harutyunyan said that the Armenian authorities are committed to organize the event on the highest level and if Armenia’s bid is confirmed the authorities will make every effort in this direction in close collaboration with the International Committee of theFrancophonie Games.