Մենք վերահաստատում ենք համաշխարհային մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում ՄԹ-ի հետ սերտորեն աշխատելու հանձնառությունը. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպվել է պաշտոնական ընդունելություն՝ ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի, ի նշանավորումն ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացման և ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ միջոցառմանը մասնակցել են ՄԹ խորհրդարանի պատգամավորներ,արտաքին,համագործակցության և զարգացման նախարարության ներկայացուցիչներ, ՄԹ-ում հայկական համայնքի, հասարակական-քաղաքական գործիչներ։
Ողջույնի և շնորհավորական խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՄԹ արտաքին, համագործակցության և զարգացման նախարարության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության տնօրեն Քրիս Ալանը, ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը։
Արարատ Միրզոյանն իր խոսքում մասնավորապես նշել է.
«Մենք այստեղ ենք երկու կարևոր առիթներով. առաջին հերթին նշելու Լոնդոնի սրտում գտնվող Հայաստանի նոր դեսպանության բացումը: Մեզ համար այս շինությունը նշանավորում է Միացյալ Թագավորության հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարևորագույն հանգրվանը և ի ցույց է դնում այն նշանակությունը, որը մենք տալիս ենք ընդհանուր արժեքների, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղության, ժողովրդավարության և տնտեսական զարգացման վրա հիմնված մեր հարաբերությունների խորացմանը:
Այս տարի Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 32-ամյակը, սակայն մեր կապերը դարերի պատմություն ունեն։ Այս լուրջ հիմքերի վրա Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը զգալի առաջընթաց են գրանցել քաղաքական երկխոսության և տնտեսական համագործակցության ամրապնդման, առևտրային ավելի ամուր կապերի խթանման և զբոսաշրջության, կրթության ու մշակույթի միջոցով ժողովուրդների միջև ավելի սերտ փոխգործակցության խթանման գործում: Դեսպանության նոր շենքի բացումը մեր ամուր հարաբերությունների և համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամության վկայությունն են։
Մենք այստեղ ենք նաև Հայաստանի և ՄԹ միջև ռազմավարական երկխոսության հաստատումը նշելու համար: Սա իսկապես նոր հանգրվան է մեր երկկողմ հարաբերություններում, որը մեզ տրամադրում է տարածաշրջանային անվտանգության, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների կարևոր ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ընդլայնված շրջանակ: Ռազմավարական երկխոսության միջոցով մենք վերահաստատում ենք Միացյալ Թագավորության հետ սերտորեն աշխատելու մեր հանձնառությունը՝ համաշխարհային մարտահրավերներին դիմակայելու և մեր ընդհանուր շահերն առաջ մղելու հարցում:
Մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, և այդ ճանապարհի կարևոր շրջադարձը սկսվում է այստեղ և այսօր։ Մենք ձգտում ենք երկկողմ համագործակցության էլ ավելի հավակնոտ օրակարգի՝ Հայաստան-ՄԹ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման միջոցով։ Այս համաձայնագիրը մեզ ամուր իրավական հիմք կընձեռի հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:
Հայաստանը հպարտանում է այն զգալի առաջընթացով, որը մենք ձեռք ենք բերել ժամանակակից, ժողովրդավարական, շուկայական ուղղվածություն ունեցող, բաց և կենսունակ հասարակություն կառուցելու գործում: Մենք երախտագիտությամբ ենք ընդունում Միացյալ Թագավորության շարունակական ներդրումն այս ջանքերում, և այսօր Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը միասին են՝ որպես ժողովրդավարությամբ հպարտացող երկրներ։
Չնայած այն հումանիտար և անվտանգային մարտահրավերներին, որ Հայաստանն առերեսվում է, ցանկանում եմ ձեզ վստահեցնել, որ մենք հաստատապես հանձնառու ենք մեր ժողովրդավարական ձգտումներին: Մենք շարունակում ենք կենտրոնանալ մեր տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և համագործակցության հաստատման հնարավորությունների վրա: Այս համատեքստում Հայաստանի վարչապետը վերջերս ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի առանցքային էությունը հաղորդակցությունների զարգացումն է ճանապարհների, խողովակաշարերի, մալուխների և հոսանքագծերի վերանորոգման, կառուցման և գործարկման միջոցով: Այն կարող է կարևոր դեր խաղալ հյուսիսը հարավին և արևմուտքը արևելքին կապելու գործում:
Վստահ եմ, որ միասին կարող ենք նպաստել խաղաղությունը և արդարությունն արժևորող գլոբալ հանրությանը՝ հիմնված աճող մարտահրավերներին միասնաբար դիմագրավելու համերաշխության վրա:

Мы подтверждаем приверженность сотрудничеству с Великобританией в противостоянии глобальным вызовам: министр ИД Армении
Посольство Республики Армения в Соединенном Королевстве организовало официальный прием по поводу открытия нового здания посольства РА в Великобритании, визита министра иностранных дел РА и начала стратегического диалога РА-Великобритания.
Как передает «Арменпресс», на официальном приеме присутствовали депутаты Парламента Великобритании, представители Министерства иностранных дел, содружества наций и развития Великобритании, армянской общины Великобритании и общественно-политические деятели.
С приветственной и поздравительной речью выступили министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и директор Департамента Восточной Европы и Центральной Азии Министерства иностранных дел, содружества наций и развития Великобритании Крис Аллан, посол РА в Великобритании Варужан Нерсисян.
Арарат Мирзоян в своем выступлении сказал:
«Мы находимся здесь по двум важным поводам, прежде всего, чтобы отпраздновать открытие нового посольства Армении в центре Лондона. Для нас это здание знаменует собой важную веху в отношениях Армении с Соединенным Королевством и демонстрирует важность, которую мы придаем углублению наших отношений, основанных на общих ценностях, взаимном уважении и мире, демократии и экономическом развитии.
В этом году Армения и Великобритания отмечают 32-летие установления дипломатических отношений, но наши связи имеют многовековую историю. На этом прочном фундаменте Армения и Великобритания добились значительного прогресса в укреплении политического диалога и экономического сотрудничества, укреплении торговых связей и содействии более тесному взаимодействию между людьми посредством туризма, образования и культуры. Открытие нового здания посольства является доказательством наших крепких отношений и готовности углублять сотрудничество.
Мы здесь и для того, чтобы отпраздновать установление стратегического диалога между Арменией и Великобританией. Это действительно новая веха в наших двусторонних отношениях, предоставляющая нам расширенную основу для укрепления сотрудничества в важных областях региональной безопасности, устойчивого развития и прав человека. Посредством Стратегического диалога мы подтверждаем нашу приверженность тесному сотрудничеству с Великобританией для решения глобальных проблем и продвижения наших общих интересов.
Нам предстоит пройти долгий путь, и важный поворотный момент на этом пути начинается здесь и сейчас. Мы стремимся к более амбициозной программе двустороннего сотрудничества посредством подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Великобританией. Это соглашение обеспечит нам прочную правовую основу для вывода отношений на новый уровень во благо наших народов.
Армения гордится значительным прогрессом, которого мы достигли в построении современного, демократического, рыночного, открытого и динамичного общества. Мы с благодарностью отмечаем продолжающийся вклад Соединенного Королевства в эти усилия, и сегодня Армения и Соединенное Королевство выступают вместе как страны, гордящиеся своей демократией.
Несмотря на гуманитарные проблемы и проблемы безопасности, с которыми сталкивается Армения, я хочу заверить вас, что мы твердо привержены нашим демократическим устремлениям. Мы продолжаем уделять внимание возможностям мира, стабильности и сотрудничества в нашем регионе. В этом контексте премьер-министр Армении недавно представил проект «Перекресток мира», ключевой сутью которого является развитие коммуникаций посредством восстановления, строительства и эксплуатации дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередачи. Он может сыграть важную роль в соединении севера с югом и запада с востоком.
Я уверен, что вместе мы сможем внести свой вклад в глобальное сообщество, которое ценит мир и справедливость, основанное на солидарности, чтобы вместе решать растущие проблемы.