Մենք վերահաստատում ենք համաշխարհային մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում ՄԹ-ի հետ սերտորեն աշխատելու հանձնառությունը. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպվել է պաշտոնական ընդունելություն՝ ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի այցի, ի նշանավորումն ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացման և ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ միջոցառմանը մասնակցել են ՄԹ խորհրդարանի պատգամավորներ,արտաքին,համագործակցության և զարգացման նախարարության ներկայացուցիչներ, ՄԹ-ում հայկական համայնքի, հասարակական-քաղաքական գործիչներ։
Ողջույնի և շնորհավորական խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՄԹ արտաքին, համագործակցության և զարգացման նախարարության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության տնօրեն Քրիս Ալանը, ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը։
Արարատ Միրզոյանն իր խոսքում մասնավորապես նշել է.
«Մենք այստեղ ենք երկու կարևոր առիթներով. առաջին հերթին նշելու Լոնդոնի սրտում գտնվող Հայաստանի նոր դեսպանության բացումը: Մեզ համար այս շինությունը նշանավորում է Միացյալ Թագավորության հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարևորագույն հանգրվանը և ի ցույց է դնում այն նշանակությունը, որը մենք տալիս ենք ընդհանուր արժեքների, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղության, ժողովրդավարության և տնտեսական զարգացման վրա հիմնված մեր հարաբերությունների խորացմանը:
Այս տարի Հայաստանն ու Մեծ Բրիտանիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 32-ամյակը, սակայն մեր կապերը դարերի պատմություն ունեն։ Այս լուրջ հիմքերի վրա Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը զգալի առաջընթաց են գրանցել քաղաքական երկխոսության և տնտեսական համագործակցության ամրապնդման, առևտրային ավելի ամուր կապերի խթանման և զբոսաշրջության, կրթության ու մշակույթի միջոցով ժողովուրդների միջև ավելի սերտ փոխգործակցության խթանման գործում: Դեսպանության նոր շենքի բացումը մեր ամուր հարաբերությունների և համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամության վկայությունն են։
Մենք այստեղ ենք նաև Հայաստանի և ՄԹ միջև ռազմավարական երկխոսության հաստատումը նշելու համար: Սա իսկապես նոր հանգրվան է մեր երկկողմ հարաբերություններում, որը մեզ տրամադրում է տարածաշրջանային անվտանգության, կայուն զարգացման և մարդու իրավունքների կարևոր ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ընդլայնված շրջանակ: Ռազմավարական երկխոսության միջոցով մենք վերահաստատում ենք Միացյալ Թագավորության հետ սերտորեն աշխատելու մեր հանձնառությունը՝ համաշխարհային մարտահրավերներին դիմակայելու և մեր ընդհանուր շահերն առաջ մղելու հարցում:
Մենք երկար ճանապարհ ունենք անցնելու, և այդ ճանապարհի կարևոր շրջադարձը սկսվում է այստեղ և այսօր։ Մենք ձգտում ենք երկկողմ համագործակցության էլ ավելի հավակնոտ օրակարգի՝ Հայաստան-ՄԹ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման միջոցով։ Այս համաձայնագիրը մեզ ամուր իրավական հիմք կընձեռի հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար՝ ի շահ երկու ժողովուրդների:
Հայաստանը հպարտանում է այն զգալի առաջընթացով, որը մենք ձեռք ենք բերել ժամանակակից, ժողովրդավարական, շուկայական ուղղվածություն ունեցող, բաց և կենսունակ հասարակություն կառուցելու գործում: Մենք երախտագիտությամբ ենք ընդունում Միացյալ Թագավորության շարունակական ներդրումն այս ջանքերում, և այսօր Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունը միասին են՝ որպես ժողովրդավարությամբ հպարտացող երկրներ։
Չնայած այն հումանիտար և անվտանգային մարտահրավերներին, որ Հայաստանն առերեսվում է, ցանկանում եմ ձեզ վստահեցնել, որ մենք հաստատապես հանձնառու ենք մեր ժողովրդավարական ձգտումներին: Մենք շարունակում ենք կենտրոնանալ մեր տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և համագործակցության հաստատման հնարավորությունների վրա: Այս համատեքստում Հայաստանի վարչապետը վերջերս ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի առանցքային էությունը հաղորդակցությունների զարգացումն է ճանապարհների, խողովակաշարերի, մալուխների և հոսանքագծերի վերանորոգման, կառուցման և գործարկման միջոցով: Այն կարող է կարևոր դեր խաղալ հյուսիսը հարավին և արևմուտքը արևելքին կապելու գործում:
Վստահ եմ, որ միասին կարող ենք նպաստել խաղաղությունը և արդարությունն արժևորող գլոբալ հանրությանը՝ հիմնված աճող մարտահրավերներին միասնաբար դիմագրավելու համերաշխության վրա:

Armenia reaffirms commitment to working closely with UK in addressing global challenges, advancing common interests
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. On November 13, the Embassy of the Republic of Armenia in the United Kingdom organized an official reception in honor of the visit of the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, to mark the opening of the new building of the Embassy of Armenia in the UK and the launch of the Armenia-UK Strategic Dialogue.
MPs of the UK Parliament, representatives of the Ministry of Foreign Affairs, Cooperation and Development, the Armenian community in the UK, public and political figures attended the event.
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and Chris Allan, the Director for Eastern Europe and Central Asia Division (EECAD) at Foreign, Commonwealth and Development Office, Ambassador of Armenia to the United Kingdom Varuzhan Nersisyan delivered welcome and congratulatory remarks, the foreign ministry said in a press release.
FM Ararat Mirzoyan said in his remarks:
“We are gathered here for two important reasons:
First, to celebrate Armenia’s new Embassy premises in the heart of London. For us, this edifice marks the significant milestone in Armenia’s relationship with the UK and demonstrates the importance we place on deepening our relations built upon shared values, mutual respect, and a commitment to peace, democracy and economic development.
This year Armenia and the UK are celebrating 32 years of diplomatic relations, however our ties date back centuries. On this profound basis Armenia and the UK have made significant progress in enhancing political ties and economic cooperation, fostering stronger trading links and promoting closer people-to-people exchange through tourism, education, and culture. Opening of the new embassy building is a testimony to our enduring relations and readiness to deepen the cooperation.
Secondly, we are also here to mark the establishment of a Strategic Dialogue between Armenia and the UK. This is indeed a new chapter in our bilateral relations, which provides us with an elevated framework to strengthen cooperation in critical areas like regional security, sustainable development and human rights. Through the Strategic Dialogue, we are reaffirming our commitment to working closely with the UK in addressing global challenges and advancing our common interests.
We have a long road to cover and an important turn on that road starts here and today. We aspire for an even more ambitious bilateral cooperation agenda through the signing of the Armenia-UK Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. This agreement will give us a solid legal foundation to further elevate our relations for the benefit of both peoples.
Armenia is proud of the significant progress we have made in building a modern, democratic, market-oriented, open and vibrant society. We gratefully acknowledge the UK’s ongoing contribution to these efforts and today, Armenia and the UK stand together as proud democracies.
Despite the humanitarian and security challenges that Armenia is currently facing, I want to assure you that we remain firmly committed to our democratic aspirations. We continue to focus on the opportunities to establish peace, stability and cooperation in our region. It is in this context that the Prime Minister of Armenia has recently introduced the “Crossroads of Peace” project, the key essence of which is the development of communications by means of renovating, building, and operating roads, railways, pipelines, cables and electricity lines. This can play an instrumental role in connecting North to South and West to East.
I’m confident that together, we can contribute to a global community that values peace, justice, and is hinged on solidarity to jointly meet the ever-increasing challenges.