Սարգիս Խանդանյանը լեհ փորձագետներին ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Լեհաստանից Հայաստան ժամանած մի շարք փորձագետների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանը ներկա են եղել Հայաստանում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սքվեչինսկին, փոխդեսպան Մարչին Ռոզիցկին:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` Սարգիս Խանդանյանը բարձր է գնահատել հայ-լեհական խորհրդարանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը, դրանց զարգացման գործում կարևորել բարեկամական խմբերի փոխգործակցությունը:
Հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրավիճակը, անդրադարձել Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանության հետևանքով ստեղծված իրավիճակին:
Լեհ փորձագետների խնդրանքով Սարգիս Խանդանյանը խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքվելիք խաղաղության պայմանագրից, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից: Ներկայացվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որն ուղղված է տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը` հիմնված ինքնիշխանության և իրավազորության վրա:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաև ԼՂ-ից տեղահանված փախստականների առաջնային կարիքների ապահովման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության իրականացրած ծրագրերին, կարևորել միջազգային գործընկերների հումանիտար աջակցության ցուցաբերումը: Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, այդ թվում` Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության արդյունավետ կիրարկմանը:

Chair of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations meets Polish experts
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS.On November 13, the Chair of the National Assembly Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan received a number of experts who arrived in Armenia from Poland.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to Armenia Piotr Skwieciński, the Head of Division, Second Secretary Marcin Różycki were present at the meeting, the parliament’s press service said in a readout.
Welcoming the guests in the Parliament, Sargis Khandanyan highly valued the current level of the Armenian-Polish parliamentary relations, emphasized the importance of cooperation between the Friendship Groups in their development.
The Committee Chair presented to the guests the current security situation in the region, referred to the situation created by the forced displacement of more than 100 thousand people of Nagorno-Karabakh as a result of the policy of ethnic cleansing by Azerbaijan.
At the Polish experts’ request, Sargis Khandanyan spoke about the peace treaty to be signed between Armenia and Azerbaijan, the process of regulating Armenia-Turkey relations. The Crossroads of Peace project was introduced, which is aimed at unblocking the regional infrastructure based on sovereignty and jurisdiction. The Committee Chair also touched upon the programmes implemented by the RA Government in the direction of ensuring the primary needs of the refugees displaced from Nagorno-Karabakh, highlighting the humanitarian support of the international partners. The RA-EU cooperation was also addressed, including the effective implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.