Շատ ավելին կբերեինք, եթե չլինեին լոգիստիկ խնդիրներ. Միրզոյանը՝ զենքի ձեռքբերումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը նշում է, որ Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը կարողանում է անհամեմատ ավելի շատ երկրներից սպառազինություն ձեռք բերել, քան նախորդ իշխանությունները։ Միևնույն ժամանակ, Միրզոյանն ընդգծում է, որ ավելի շատ զենք կկարողանային ձեռք բերել, եթե չլինեին լոգիստիկ խնդիրներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միրզոյանն այս մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թ. պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումներում՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի դիտարկմանը, թե գործող իշխանությունը չի կարողանում զենք ձեռք բերել:
«Մենք կարողանում ենք զենք ձեռք բերել անհամեմատ ավելի շատ երկրներից, քան ձեր քաղաքական կուսակցությունը կհանդգներ կամ ամենապայծառ երազում կերազեր այդպիսի գործարքներ անել, գնալ տարբեր երկրներ և խնդրել։ Սակայն կան նաև լոգիստիկ խնդիրներ, մենք շատ ավելին կկարողանայինք ձեռք բերել»,-ասաց Միրզոյանը՝ դիմելով պատգամավորին:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը վստահեցրեց՝ խոսքը միանշանական պաշտպանական զենքերի մասին է, Հայաստանը որևէ հարձակողական նպատակ չունի:
«Յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն է ձեռք բերել պաշտպանական զինատեսակներ, սպառազինություններ: Մենք շատ ավելին կբերեինք, եթե չլինեին լոգիստիկ խնդիրներ: Գաղտնիք չէ, որ այդպիսի լոգիստիկ խնդիրներ կան»,-ասաց Միրզոյանը:

Armenia would have bought more defensive armaments if not for logistical issues, says FM
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has rejected the opposition’s accusations of failure to acquire armaments for the military.
Opposition MP Kristine Vardanyan from the Hayastan faction, during a parliamentary committee hearing on the 2024 state budget, accused the incumbent administration of inability to acquire weaponry for the armed forces.
In response, FM Mirzoyan said that the Pashinyan Administration has been able to buy armaments from incomparably more countries than the previous authorities. At the same time, Mirzoyan said that the current government would have acquired a lot more weaponry if not for the logistical problems.
“We are able to acquire weapons from incomparably more countries than your political party could have ever dreamt of,” Mirzoyan told the lawmaker. “But there are also logistical issues, we would have been able to acquire a lot more.” Mirzoyan stressed that Armenia is acquiring defensive weapons and it has no hostile intentions.
“Buying defensive armaments is the sovereign right of any country. We would have brought a lot more if not for the logistical issues. It’s no secret that such logistical issues exist,” Mirzoyan said.