Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր է խաղաղություն, եթե միանշանակ լինի փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ճանաչումը. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր է հասնել խաղաղության պայմանագրի կնքման, եթե միանշանակ լինի փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ճանաչումը և իրականացվի սահմանների դելիմիտացիա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Հունգարիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում:
«Հարավային Կովկասում երկարատև և մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ խաղաղության համար կենսական է ապահովել ուժի կիրառման, նաև այլատյաց քաղաքականության բացառում, քանզի մենք արդեն ականատես ենք եղել դրանց դրսևորումներին, որոնց մասին բազմիցս ենք բարձաձայնել: Ընդամենը 1 ամիս առաջ Լեռնային Ղարաբաղում ավարտին հասցվեց էթնիկ զտման քաղաքականությունը, ավելի քան 100 հազար հայեր բռնի տեղահանվեցին Լեռնային Ղարաբաղից, լքեցին իրենց պատմական հայրենիքը և այժմ որպես փախստական ապաստան են գտել Հայաստանի Հանրապետությունում»,-ասաց նախարարը:
Միրզոյանն ակնհայտ համարեց, որ տարածաշրջանում հարատև խաղաղությունը պահանջում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների հանձնառություն ու գործուն քայլեր և հրաժարում առավելապաշտական նկրտումներից:
«Հնարավոր է հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության, խաղաղության պայմանագրի կնքման, եթե միանշանակ լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը և իրականացվի երկու երկրների սահմանների դելիմիտացիա՝ 1991թ Ալմաթայի հռչակագրի և ԽՍՀՄ ամենաթարմ քարտեզների հիման վրա»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա շեշտեց՝ պատահական չէ, որ հենց այս ուղենիշներն են իրենց արտացոլումը գտել Գրանդայում հոկտեմբերի 5-ին ընդունված քառակողմ հայտարարության մեջ: Հայաստանը ակնկալում է նաև միջազգային մյուս գործընկերների գործնական աջակցությունը դրան:
Փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման հնարավորության ստեղծման համար Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների հասցեագրումը, նաև ԼՂ-ում թողնված հարուստ հայկական ժառանգության պահպանման հարցի հասցեագրումը:

Между Арменией и Азербайджаном возможен мир при взаимном признании территориальной целостности: министр ИД РА
Достичь мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном возможно, если будет взаимное признание территориальной целостности и будет проведена делимитация границ.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Венгрии.
«Для долговременного и достойного мира для нашего народа на Южном Кавказе жизненно важно обеспечить исключение применения силы, а также ксенофобской политики, поскольку мы уже становились свидетелями их проявлений, о чем неоднократно говорилось. Всего месяц назад в Нагорном Карабахе была завершена политика этнической чистки, более 100 000 армян насильственно были изгнаны из Нагорного Карабаха, покинули свою историческую родину и нашли убежище в Республике Армения в качестве беженцев», - сказал министр.
Мирзоян считает, что прочный мир в регионе требует приверженности и активных действий всех стран региона и отказа от крайних устремлений.
«Можно достичь прочного мира между Арменией и Азербайджаном, заключения мирного договора, если будет однозначно признана территориальная целостность Армении и Азербайджана и будет осуществлена делимитация границ двух стран на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и последних карт СССР», - сказал Мирзоян.
Он подчеркнул, что эти ориентиры неслучайно нашли отражение в четырехстороннем заявлении, принятом в Гранаде 5 октября. Армения рассчитывает и на практическое содействие других международных партнеров.
В целях создания взаимного доверия министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость рассмотрения прав народа Нагорного Карабаха, а также решения вопроса сохранения богатого армянского наследия, оставшегося в Нагорном Карабахе.