Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր է խաղաղություն, եթե միանշանակ լինի փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ճանաչումը. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր է հասնել խաղաղության պայմանագրի կնքման, եթե միանշանակ լինի փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ճանաչումը և իրականացվի սահմանների դելիմիտացիա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Հունգարիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում:
«Հարավային Կովկասում երկարատև և մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ խաղաղության համար կենսական է ապահովել ուժի կիրառման, նաև այլատյաց քաղաքականության բացառում, քանզի մենք արդեն ականատես ենք եղել դրանց դրսևորումներին, որոնց մասին բազմիցս ենք բարձաձայնել: Ընդամենը 1 ամիս առաջ Լեռնային Ղարաբաղում ավարտին հասցվեց էթնիկ զտման քաղաքականությունը, ավելի քան 100 հազար հայեր բռնի տեղահանվեցին Լեռնային Ղարաբաղից, լքեցին իրենց պատմական հայրենիքը և այժմ որպես փախստական ապաստան են գտել Հայաստանի Հանրապետությունում»,-ասաց նախարարը:
Միրզոյանն ակնհայտ համարեց, որ տարածաշրջանում հարատև խաղաղությունը պահանջում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների հանձնառություն ու գործուն քայլեր և հրաժարում առավելապաշտական նկրտումներից:
«Հնարավոր է հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության, խաղաղության պայմանագրի կնքման, եթե միանշանակ լինի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը և իրականացվի երկու երկրների սահմանների դելիմիտացիա՝ 1991թ Ալմաթայի հռչակագրի և ԽՍՀՄ ամենաթարմ քարտեզների հիման վրա»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա շեշտեց՝ պատահական չէ, որ հենց այս ուղենիշներն են իրենց արտացոլումը գտել Գրանդայում հոկտեմբերի 5-ին ընդունված քառակողմ հայտարարության մեջ: Հայաստանը ակնկալում է նաև միջազգային մյուս գործընկերների գործնական աջակցությունը դրան:
Փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորման հնարավորության ստեղծման համար Հայաստանի ԱԳ նախարարը կարևորեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների հասցեագրումը, նաև ԼՂ-ում թողնված հարուստ հայկական ժառանգության պահպանման հարցի հասցեագրումը:

Peace between Armenia and Azerbaijan is possible if mutual recognition of territorial integrity is unequivocal – FM
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. A peace treaty is possible between Armenia and Azerbaijan if the mutual recognition of territorial integrity is unequivocal and delimitation of borders is implemented, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Friday during a joint press conference with his Hungarian counterpart Péter Szijjártóin Yerevan.
“Ruling out the use of force and xenophobic policy is vital for lasting and dignified peace in the South Caucasus for our people, because we’ve already witnessed their manifestation, and we’ve raised this numerously. Just one month ago the policy of ethnic cleansing was completed in Nagorno-Karabakh, over 100,000 Armenians were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, they left their historical homeland and have now found shelter in Armenia as refugees,” FM Mirzoyan said.
Lasting peace in the region requires commitment, effective steps and abandoning of maximalist aspirations by all countries of the region, the Armenian FM said.
“It is possible to reach sustainable peace, the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan if the recognition of territorial integrity of Armenia and Azerbaijan is unequivocal and border delimitation between the two countries is implemented based on the 1991 Alma-Ata Declaration and the most recent USSR maps,” Mirzoyan said, noting that this is outlined in the October 5 Granada statement. Armenia expects effective support from international partners, Mirzoyan said.
He highlighted addressing the rights of the people of Nagorno-Karabakh for the possibility of developing an atmosphere of mutual trust, as well as addressing the issue of preserving the rich Armenian heritage in Nagorno-Karabakh.