Հայաստանում կայանալիք սամբոյի աշխարհի առաջնությունն աննախադեպ է լինելու. Կարեն Գիլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը կարծում է, որ Հայաստանում կայանալիք սամբոյի աշխարհի առաջնությունն աննախադեպ է լինելու մարզաձևի պատմության ընթացքում:
«Այն, որ Հայաստանում միջազգային առաջնություններ անցկացնելը կենսական անհրաժեշտություն է, աներկբա է: Դրանով մենք հանրահռչակում ենք մեր երկիրը, ցույց ենք տալիս, որ մենք կարող ենք անցկացնել ամենաբարձր կարգի մրցումներ: Բացի այդ, մեր մարզիկներին հնարավորություն ենք տալիս սեփական հարկի տակ ելույթ ունենալ և երկրպագուներին էլ համաշխարհային մեծ սպորտին առնչվելու հնարավորություն ենք տալիս»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Գիլոյանն ընդգծեց` սամբոյի աշխարհի առաջնության հյուրընկալությունը նախորդիվ կայացած՝ դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունն անթերի կազմակերպելու և անցկացնելու շնորհիվ է:
«Կարծում եմ, որ սամբոյի աշխարհի առաջնությունն աննախադեպ է լինելու: Մենք փորձելու ենք անել այնպես, որ երբևէ կայացած ամենամեծամասշտաբ առաջնությունը լինի: Փորձելու ենք հրավիրյալ երկրների քանակը անցկացնել 100-ից: Մենք քննարկումների մեջ ենք միջազգային և Հայաստանի ֆեդերացիաների հետ: Ունենք նաև միջկառավարական հանձնաժողով, որը պարբերաբար քննարկում է անցկացնում առաջնության շուրջ: Վստահ եմ, որ մենք պարզ ճակատով անցկացնելու ենք այս առաջնությունը»,-ասաց Գիլոյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի խոսքով` գալիք տարի այլ միջազգային մրցաշարեր էլ կլինեն Հայաստանում, սակայն դեռևս վաղ է փակագծերը բացել:
Սամբոյի մեծահասակների աշխարհի 2023 թվականի առաջնությունը կանցկացվի նոյեմբերի 10-12-ը, Երևանում։
Իսկ 2022 թ. հոկտեմբերի 14-16-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցկացվել է սամբոյի դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը: Աշխարհի ավելի քան 20 երկրի շուրջ 500 մարզիկներ 3 օր շարունակ պայքարել են 55 հավաքածու մեդալների համար:

Чемпионат мира по самбо, который пройдет в Армении, будет беспрецедентным: Карен Гилоян
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян считает, что чемпионат мира по самбо, который пройдет в Армении, будет беспрецедентным в истории этого вида спорта.
«Неоспоримо, что проведение международных чемпионатов в Армении является жизненной необходимостью. Этим мы популяризируем нашу страну, показываем, что можем проводить соревнования самого высокого уровня. Кроме того, мы даем возможность нашим спортсменам выступать под собственной крышей, а болельщикам - возможность прикоснуться к большому мировому спорту», - заметил Карен Гилоян в беседе с «Арменпресс».
Он подчеркнул, что проведение чемпионата мира по самбо стало возможным благодаря безупречной организации и проведению предыдущего чемпионата мира среди подростков, юношей и молодежи.
«Думаю, чемпионат мира по самбо будет беспрецедентным. Мы постараемся сделать его самым масштабным чемпионатом за всю историю. Постараемся, чтобы приглашенных стран было более 100. Мы ведем переговоры с международными и армянскими федерациями. Есть межправительственная комиссия, которая регулярно обсуждает все, что связано с чемпионатом. Я уверен, что мы достойно проведем этот чемпионат», - сказал Гилоян.
Он добавил, что и в следующем году в Армении пройдут международные турниры, но раскрывать скобки не стал.
Чемпионат мира по самбо среди взрослых 2023 года пройдет в Ереване 10-12 ноября.
14-16 октября 2022 года в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна прошел чемпионат мира по самбо среди подростков, юношей и молодежи. Около 500 спортсменов из более, чем 20 стран мира в течение 3 дней боролись за 55 комплектов медалей.