Խաղաղության մասին մեր պատկերացումները որևէ կերպ չենք հակադրում տարածաշրջանի շահերին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասն ունի խաղաղության կարիք, իսկ Հայաստանը խաղաղության մասին իր պատկերացումները որևէ կերպ չի հակադրում տարածաշրջանի շահերին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն այս մասին ասաց Եվրոպական խորհրդարանում ունեցած ելույթում։
Վարչապետն ասաց, որ ի հեճուկս բոլոր պատերազմների, բարդությունների, ճգնաժամերի, ինքը Եվրոպական խորհրդարան է գնացել այն հիմնական ուղերձով, որ Հարավային Կովկասն ունի խաղաղության կարիք, այսինքն՝ մի վիճակի կարիք, երբ տարածաշրջանի բոլոր երկրներն ապրում են բաց սահմաններով, տնտեսական, քաղաքական, մշակութային ակտիվ կապերով կապված, բոլոր հարցերը դիվանագիտական եղանակով եւ երկխոսությամբ լուծելու փորձ եւ ավանդույթ կուտակած: «Հատուկ ուզում եմ ընդգծել, խաղաղության մասին մեր պատկերացումները որեւէ կերպ չենք հակադրում մեր տարածաշրջանի շահերին, որովհետեւ մեր երկիրը խաղաղ կարող է լինել, եթե խաղաղ է տարածաշրջանը»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը խաղաղության կառուցմանն աջակցելը համարեց իր հիմնական քաղաքական հանձնառությունը:
Նա հավելեց՝ նման հանձնառություն ստանձնելը հեշտ չէ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի հետ երկարատեւ հակամարտությունը, բազմաթիվ զոհերի, անհետ կորածների, գերիների, տառապանքների եւ հուսահատությունների հանգամանքը:

Наши представления о мире мы никоим образом не противопоставляем интересам региона: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что Южному Кавказу нужен мир, и Армения никоим образом не противопоставляет свои представления о мире интересам региона.
Как сообщает «Арменпресс», к этому премьер-министр обратился в своем выступлении в Европарламенте.
Премьер-министр заявил, что, несмотря на все войны, осложнения и кризисы, он приехал в Европарламент с основным посылом, что Южному Кавказу нужен мир, ситуация, в которой все страны региона будут иметь открытые границы, будут экономически, политически и культурно активны. Будут связаны накопленным опытом и традициями, решения всех вопросов дипломатическим путем и путем диалога. «Особенно хочу подчеркнуть, что мы никоим образом не противопоставляем наши представления о мире интересам нашего региона, потому что наша страна может быть мирной, если регион будет мирным», - сказал премьер-министр.
Построение мира Пашинян назвал своим главным политическим обязательством.
Он добавил, что нелегко брать на себя такое обязательство, учитывая многолетний конфликт с Азербайджаном, множество погибших, без вести пропавших людей, пленных, страдания и отчаяние.