Փոխվարչապետը ԿԽՄԿ և ՀԿԽԸ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների կարիքների հասցեագրման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին և Հայկական կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակից, hանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Լեռային Ղարաբաղից ավելի քան 100 հազար հայերի բռնի տեղահանման արդյունքում ձևավորված հումանիտար իրավիճակին։
Ըստ աղբյուրի՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել մեր հայրենակիցների առաջնային կարիքների հասցեագրման գործընթացում ԿԽՄԿ-ի և ՀԿԽԸ-ի ակտիվ ներգրավվածությունը՝ վստահություն հայտնելով նաև միջնաժամկետ և երկարաժամկետ աջակցության ծրագրերի շուրջ արդյունավետ փոխգործակցության վերաբերյալ։
Նշվում է, որ զրուցակիցները քննարկել են ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական և առողջապահական կարիքների հասցեագրմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ։

Вице-премьер Тигран Хачатрян принял главу делегации Международного комитета Красного Креста в Армении
Вице-премьер Тигран Хачатрян принял главу делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьерри Рибо и генерального секретаря Армянского общества Красного Креста (AОКК) Анну Егиазарян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в ходе встречи была затронута гуманитарная ситуация, сложившаяся в результате насильственного переселения более 100 тысяч армян из Нагорного Карабаха.
Вице-премьер высоко оценил активное участие МККК и AOKK в процессе удовлетворения первоочередных потребностей наших соотечественников, выразив уверенность в эффективном взаимодействии по среднесрочным и долгосрочным программам поддержки.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов, направленных на удовлетворение социальных и медицинских потребностей вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.