Սա խնդիր է, որը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին ու ԼՂ-ին, այլև աշխարհի ցանկացած բնակավայրում ապրող մարդուն. ՀՀ նախագահի հարցազրույցը France 2-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն ԽաչատուրյանըFrance 2հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում անդրադարձել է ներկայումս Հայաստանում և տարածաշրջանում առկա իրադրությանն ու Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով բռնի տեղահանվածների խնդիրներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ նախագահը շեշտել է, որ Ադրբեջանի կողմից ավելի քան 9 ամիս տևած շրջափակման և դրան հաջորդած՝ սեպտեմբերի 19-20-ին լայնածավալ ռազմական ուժի կիրառման հետևանքով ավելի քան հարյուր հազար հայեր հարկադրված են եղել ընդամենը օրերի ընթացքում տեղափոխվել Հայաստան՝ որտեղ նրանց ֆիզիկական գոյությունը վտանգված չի լինի:
Նախագահն անդրադարձել է նաև վերջին ամիսներին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով միջազգային տարբեր կառույցների նախաձեռնություններին և նշել, որ չնայած գնահատելի են մասնավորապես Ֆրանսիայի և տարբեր հեղինակավոր կառույցների ջանքերը խնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծման և ելքեր գտնելու ուղղությամբ, այնուամենայնիվ, դրանք բավարար չեն եղել ինչպես Լաչինի հումանիտար միջանցքն ապաշրջափակելու, այնպես էլ Ադրբեջանին զսպելու և ուժի կիրառումը բացառելու համար:
«Այստեղ պետք է հասկանալ մեկ այլ, առավել լայն ասպեկտ, խոսքը չի վերաբերում միայն Լեռնային Ղարաբաղին, այլև աշխարհի ցանկացած կետում ինչպես ենք մենք վերաբերվելու նմանօրինակ հիմնախնդիրներին, ինչ լծակներ կան նման զարգացումները կասեցնելու համար, արդյոք մենք պետք է սպասենք աղետալի իրադարձությունները տեղի ունենան, հետո նոր միայն փաստենք զոհերի, արտագաղթողների, ունեզրկվածների ու բռնի տեղահանվածների առկայությունը, սա խնդիր է, որը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին, այլև աշխարհի ցանկացած բնակավայրում ապրող մարդուն»,- նշել է նախագահը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմական համագործակցության հնարավորությանը՝ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի 11-12-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական ագրեսիան պարզ դարձրեց, որ առկա անվտանգային համակարգերը բավարար չեն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության լիարժեք պաշտպանության համար, ուստի Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում երկրի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ՝ զարգացնելով գործընկերների՝ այդ թվում Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները և նոր կապեր ստեղծելով: Նախագահը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ ռազմական ոլորտում Ֆրանսիայի և այլ երկրների հետ համագործակցությունը ուղղված չէ որևէ երրորդ երկրի դեմ և միայն պաշտպանական նպատակ ունի: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին Հայաստանի Հանրապետության նախագահն ասել է.
«Մեր հիմնական նպատակն Ադրբեջանի հետ խաղաղ ապրելու խնդրի լուծումն է, մենք տարածաշրջանում երկարաժամկետ ու կայուն խաղաղության հաստատման կողմնակից ենք, մեր քաղաքականությունը միտված է դրան և մեր միջազգային գործընկերներից մենք ակնկալում ենք աջակցություն հենց այս հարցում, մենք ցանկանում ենք խաղաղ ապրել մեր երկրում և հարևանների հետ խնդիրները հարթել խաղաղ գործիքակազմերով և զարգացնել բարիդրացիական հարաբերությունները»:

Интервью президента Армении телеканалу France 2
Президент республики Ваагн Хачатурян в интервью, данном телеканалу France , представил ситуацию в Армении и в регионе и проблемы вынужденных переселенцев в результате развязанных Азербайджаном военных действий в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», президент подчеркнул, что в результате продолжавшейся более 9 месяцев блокады со стороны Азербайджана и последующего широкомасштабного нападения 19-20 сентября более 100 000 армян вынуждены были всего за несколько дней переехать в Армению.
Президент также коснулся инициатив различных международных структур, направленных на урегулирование ситуации вокруг Нагорного Карабаха, и отметил, что хотя усилия Франции и других стран в направлении мирного разрешения проблемы и поиска решений были заметны, но их оказалось недостаточно, чтобы разблокировать Лачинский гуманитарный коридор, сдержать Азербайджан и исключить применение силы.
«Нужно понять, что речь не только о Нагорном Карабахе, но и о том, как мы будем относиться к подобным проблемам в любой точке мира, какие рычаги есть для пресечения подобных развитий, должны ли мы ждать катастрофических событий, и лишь потом констатировать наличие жертв, эмигрантов, обездоленных и вынужденных переселенцев», - сказал президент.
Коснувшись возможности военного сотрудничества между Арменией и Францией, Ваагн Хачатурян отметил, что 11-12 сентября 2022 года военная агрессия Азербайджана против суверенной территории Армении дала понять, что существующие системы безопасности недостаточны для полной защиты территории и территориальной целостности Армении. И поэтому Армения предпринимает шаги по повышению обороноспособности страны путем развития отношений со своими партнерами, в том числе и с Францией, и создания новых связей. Президент подчеркнул, что сотрудничество с Францией и с другими странами в военной сфере не направлено против какой-либо третьей страны и имеет лишь оборонительную цель. Касаясь отношений с Азербайджаном, президент заметил:
«Наша основная цель заключается в решении проблемы мирной жизни с Азербайджаном. Мы поддерживаем установление долгосрочного и стабильного мира в регионе, наша политика направлена на это и мы ожидаем поддержки от наших международных партнеров в этом вопросе, мы хотим жить в мире, решать проблемы с соседями мирными путями и развивать добрососедские отношения».