Պետության տրամադրած կեցավայրերից օգտվել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 32 հազար 200 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարության տրամադրած կեցավայրերից արդեն օգտվել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 32 հազար 200 քաղաքացի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Հումանիտար կենտրոն»-ում ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը:
Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունն այս պահին բոլորին առաջարկում է անվճար կեցավայրեր, որոնք կլինեն կարճաժամկետ, որից հետո արդեն համապատասխան ծրագրով նախատեսվում են երկարաժամկետ և միջնաժամկետ ծրագրեր՝ բնակեցման հետ կապված:
«Եթե նախօրեին առավոտյան ժամը 10:00-ի դրությամբ պետության կեցավայրերից օգտվել էր 20 հազար 306 անձ, ապա այսօր այդ թիվը կազմում է 32 հազար 200»,-ասաց Բաղդասարյանը:
Նա ներկայացրեց տեղաբաշխումն ըստ մարզերի. Արագածոտն՝ 1852, Արարատ՝ 7640, Արմավիր՝ 3009, Գեղարքունիք՝ 2862, Լոռի՝ 1581, Կոտայք՝ 8289, Շիրակ՝ 1317, Սյունիք՝ 2244, Վայոց ձոր՝ 1700 և Տավուշ՝ 1706:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակում էր սկսել՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, խաղաղ բնակիչներին: Զոհվել և վիրավորվել էին նաև քաղաքացիական անձինք: Սեպտեմբերի 20-ին ԼՂ իշխանություններն ընդունեցին ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ: Սեպտեմբերի 21-ին Եվլախում կայացավ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը: Սեպտեմբերի 25-ին Իվանյանում (Խոջալու) տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների երկրորդ հանդիպումը, իսկ սեպտեմբերի 29-ին Եվլախում կայացավ արդեն երրորդ հանդիպումը: Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղից ՀՀ են տեղափոխվում բռնի տեղահանված քաղաքացիներ: Սեպտեմբերի 30-ի վերջին թարմ տվյալով՝ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան ժամանած բռնի տեղահանվածների թիվը հասել է 100 հազար 417-ի:

32 200 насильственно переселенных из НК воспользовались предоставленным государством жильем
32 тысячи 200 граждан, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, уже воспользовались приютами, предоставленными правительством Армении.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в "Гуманитарном центре" сообщила пресс-секретарь премьер-министра РА Назели Багдасарян.
Она напомнила, что сейчас правительство предлагает всем желающим бесплатное жилье, которое будет краткосрочным, после чего в соответствующей программе запланированы долгосрочные и среднесрочные программы, связанные с размещением.
"Если вчера по состоянию на 10:00 госжильем пользовались 20 тысяч 306 человек, то сегодня это число составляет 32 тысячи 200 человек", - сказал Багдасарян.
Она представила распределение по регионам: Арагацот—1852, Арарат— 7640, Армавир—3009, Гегаркуник— 2862, Лори— 1581, Котайк— 8289, Ширак— 1317, Сюник— 2244, Вайоц Дзор— 1700 и Тавуш— 1706.
25 сентября в Иваняне (Ходжалу) состоялась вторая встреча представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана, а 29 сентября – третья встреча в Евлахе. В последние дни граждан, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, переселяют в Армению.По последним данным на 30 сентября, число вынужденных переселенцев, прибывших в Армению из Нагорного Карабаха, достигло 100 тысяч 417 человек.