Արա Բաբլոյանը բաց նամակով հույս է հայտնել, որ Իլհամ Ալիևը կկատարի համաներում հայտարարելու ԼՂ հայերին տված խոստումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Բաբլոյանն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հղած բաց նամակում հույս է հայտնել, որ վերջինս կկատարի Լեռնային Ղարաբաղի հայերին տված խոստումը՝ զենքը վայր դնելու ու պետական կառույցները լուծարելու դեպքում հայտարարել համաներում բոլորի համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյբուք»-ում տեղեկացնում է «Արաբկիր բժշկական համալիր»-ը, որի տնօրենն է ԱՐա Բաբլոյանը։
«Ես թույլ եմ տալիս ինձ գրել այս բաց նամակը` հաշվի առնելով մի քանի հանգամանք. որպես մանկական վիրաբույժ ես վիրահատել և փրկել եմ հազարավոր երեխաների, նրանց մեջ և հարյուրավոր ադրբեջանցի երեխաների կյանքեր, երբ մենք բոլորս նույն երկրի քաղաքացիներ էինք, որպես ՀՀ Առողջապահության նախարար` արել եմ հնարավոր ամեն ինչ` մեր տարածաշրջանում, այդ թվում` Ադրբեջանում կարմրուկի բռնկումը կանխարգելելու համար` առաջարկելով Ադրբեջանի Առողջապահության նախարարին կարմրուկի պատվաստանյութի անհրաժեշտ խմբաքանակ, որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ես հանդես եմ եկել հայտարարությամբ` նշելով, որ ինձ համար անընդունելի է 18-20 տարեկան երիտասարդների զոհվելը թե' հայկական և թե' ադրբեջանական կողմից` միայն այն պատճառով, որ մենք չենք կարողանում խաղաղ քաղաքական ճանապարհով հարցերին լուծումներ տալ:
Այս նամակով ես Ձեզ ցանկանում եմ հիշեցնել Ձեր խոստումի մասին և ասել, որ Դուք պարտավոր եք պահել այն` թե' որպես երկրի նախագահ և թե' որպես տղամարդ:
Դուք պայման էիք դրել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի առջև, որ վայր դնեն զենքն ու լուծարեն պետական կառույցները` փոխարենը խոստանալով համաներում բոլորի համար, ինչը ոգևորված ողջունել էին աշխարհի առաջատար մի շարք պետությունների ղեկավարներ: Եվ հիմա, երբ մարդիկ վայր են դրել զենքը` կանխելով երկկողմանի բազմաթիվ նոր զոհեր, Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը հրամանագրով հայտարարել է պետության լուծարումը, Լեռնային Ղարաբաղից դուրս է եկել մոտ 100.000 հայ բնակիչ և շուտով այդ հողատարածքը կհանձնվի ձեզ, Դուք, ցավալիորեն, չեք հայտատարում համաներում:
Ես հույս ունեմ, որ իմ այս նամակը Ձեր մեջ կարթնացնի արժանապատվություն, և որպես խոստում տված նախագահ` կհայտարարեք համաներում հիմա, առանց նախապայմանների և ոչ թե ավելի ուշ` գևերարումների նոր դեպքերից, նոր նսեմացումներից հետո»,- ասվում է նամակում:

Доктор медицинских наук, профессор Ара Баблоян обратился к президенту Азербайджана с открытым письмом
Экс-спикер парламента Армении, экс-министр здравоохранения Армении, доктор медицинских наук, профессор Ара Баблоян обратился к президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву с открытым письмом, призвав последнего сдержать обещание об амнистии армян Нагорного Карабаха.
Как сообщает Арменпресс, в открытом письме говорится:
“Я позволяю себе обратиться этим открытым письмом, учитывая несколько существенных факторов. Так, будучи детским хирургом, когда мы являлись гражданами одной страны, я прооперировал и спас жизни тысяч младенцев, в том числе сотен азербайджанских детей; в качестве министра здравоохранения Армении я делал всё возможное, чтобы предотвратить вспышку кори в регионе, в том числе и в Азербайджане, предложив министру здравоохранения Азербайджана необходимую партию вакцины от кори; в качестве председателя Национального Собрания Армении я в своё время выступил с заявлением, что для меня неприемлемо, что молодые люди в возрасте 18-20 лет как с армянской, так и с азербайджанской стороны, гибнут только потому, что нам не удаётся решать вопросы мирным политическим путём.
Этим письмом я хочу напомнить Вам о Вашем обещании и подчеркнуть, что Вы должны следовать ему и как президент страны, и как мужчина.
Перед армянами Нагорного Карабаха Вы поставили условие сложить оружие и распустить государственные структуры, взамен пообещав амнистию для всех, что было с воодушевлением принято руководителями ряда ведущих мировых держав.
Сейчас, когда люди сложили оружие, предотвратив тем самым множество новых жертв
с обеих сторон, а президент Нагорного Карабаха объявил о прекращении существования государства, когда около 100 000 армян покинули Нагорный Карабах и вся эта земля перейдёт к Азербайджану, Вы, к сожалению, ещё не объявили об амнистии.
Я надеюсь, что это мое письмо разбудит в Вас благородство, и как давший обещание президент, Вы объявите амнистию прямо сейчас, без предусловий, а не потом, после новых арестов, пленений и новых унижений”.