Սեպտեմբերի 20-ի հրադադարի մասին բոլոր որոշումները կայացվել են Լեռնային Ղարաբաղի կողմից. ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև սեպտեմբերի 20-ի հրադադարի մասին բոլոր որոշումները կայացվել են Լեռնային Ղարաբաղի կողմից, փաստաթղթերի քննարկումների մեխանիզմների, որոշումների կայացման ֆորմատի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը տեղեկություններ չի ունեցել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
«Կրկին տեղեկացնում ենք, որ սեպտեմբերի 20-ի հրադադարի մասին բոլոր որոշումները կայացվել են Լեռնային Ղարաբաղի կողմից:
Հայաստանի Հանրապետությունը որոշումների կայացման գործում ներգրավված չի եղել: ՀՀ-ն ընդհանուր առմամբ տեղյակ է եղել, որ գործընթաց է տեղի ունենում, կոնկրետ ինֆորմացիա չունենալով նրբությունների մասին:
Փաստաթղթերի քննարկումների մեխանիզմների, որոշումների կայացման ֆորմատի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը տեղեկություններ չի ունեցել: Լեռնային Ղարաբաղը հարցերը քննարկել եւ համաձայնեցրել է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի հետ եւ/կամ միջոցով»,- գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղարը։

‘Decisions on September 20 ceasefire were made by Nagorno-Karabakh,’ says PM’s spokesperson
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. All decisions about the September 20 ceasefire between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan were made by Nagorno-Karabakh, while Armenia did not have any information on the mechanisms of discussions of documents and the format of decision-making, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s spokesperson Nazeli Baghdasaryan said on September 24.
“We once again inform that all decisions about the September 20 ceasefire were made by Nagorno-Karabakh. The Republic of Armenia was not involved in the decision-making. The Republic of Armenia was generally aware that a process was taking place but did not have concrete information about nuances. The Republic of Armenia did not have information about the mechanisms of discussions on documents and the format of decision-making. Nagorno-Karabakh discussed and agreed the issues with and/or through the Russian peacekeeping contingent,” Baghdasaryan said in a statement.