Հայտնի են 2024 թ. «Ավրորայի» հերոսները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2024 թ. «Ավրորա» մրցանակին են հավակնում մերօրյա հերոսներ Բահրեյնից, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից և Իրանից: Մրցանակի դափնեկրի անունը կհայտարարվի Լոս Անջելեսում՝ 2024 թ. մայիսին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության տարածած հաղորդագրությունից, 2024 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները հայտարարվեին «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության (CGI) ամենամյա միջոցառման ընթացքում: Այս հերոսներից մեկը կդառնա 2024 թ․ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր. շնորհման արարողությունը տեղի կունենա 2024 թ. մայիսին Լոս Անջելեսում (Կալիֆորնիա, ԱՄՆ): 2024 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը կստանա 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգև և նվիրատվության շղթան շարունակելու եզակի հնարավորություն՝ աջակցելով կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց:
«Մենք ուրախ ենք հայտարարել այն երեք բացառիկ անհատների անունները, որոնց ընտրել ենք որպես 2024 թ. «Ավրորայի» հերոսներ: Նրանք տարբեր են իրենց կենսափորձով, բայց նրանց միավորում է մարդկությանը ծառայելու նվիրումը: Նրանցից յուրաքանչյուրը ցուցաբերել է արտասովոր խիզախություն և նվիրվածություն՝ օգնելով այլոց վտանգավոր իրավիճակներում՝ մի կողմ դնելով սեփական անվտանգությունն ու բարեկեցությունը»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին:
2024 թ. «Ավրորայի» հերոսներն են.
• Աբդուլհադի ալ-Խավաջա (Բահրեյն/Դանիա)՝ մարդու իրավունքների պաշտպան, որը խիզախորեն պաշտպանել է Բահրեյնի ամենախոցելի համայնքների իրավունքները, հատկապես նրանց, ում իրավունքները պարբերաբար խախտվել են: Աբդուլհադի ալ-Խավաջան մի քանի անգամ ձերբակալվել է, այդ թվում՝ 2011 թ. Բահրեյնի ապստամբության ժամանակ խաղաղ ցույցեր առաջնորդելու համար: Որպես հետևանք՝ զինվորական տրիբունալը նրան դատապարտել է ցմահ ազատազրկման։
• Դենիս Մուկվեգե (Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն)՝ գինեկոլոգ և մարդու իրավունքների պաշտպան, որը 1999 թվականից բժշկական օգնություն է տրամադրում պատերազմի ժամանակ սեռական և գենդերային բռնության ենթարկված կանանց, պայքարում գենդերային հավասարության և բռնաբարությունը՝ որպես պատերազմի զենք, Կոնգոյում և ամբողջ աշխարհում վերացնելու համար։ Բժիշկ Մուկվեգեն արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների, այդ թվում՝ 2018 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի:
• Նասրին Սոթուդե (Իրան)՝ մարդու իրավունքների պաշտպան, որը 2003 թվականից հանդես է գալիս որպես փաստաբան՝ ներկայացնելով իրանցի ընդդիմադիր գործիչների, երիտասարդ բանտարկյալների և կանանց իրավունքների պաշտպանների շահերը, այդ թվում՝ այն կանանց իրավունքները, որոնք ձերբակալվել են Իրանում պարտադիր գլխաշոր (հիջաբ) կրելու դեմ բողոքելու համար: Իր գործունեության պատճառով Նասրին Սոթուդեն բազմիցս բանտարկվել է, այդ թվում՝ պատիժ կրել նաև մենախցում:
«Այս տարի ստացել ենք ավելի քան 700 հայտ, և «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը պետք է դժվար ընտրություն կատարեր՝ այդ բացառիկ անհատներից առանձնացնելով երեքին»,-ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը: -«Այս երեք մարդասերներն անվախ են իրենց գործում՝ աներևակայելի հանգամանքներում օգնելով այլոց, և մեզ համար պատիվ է աշխարհին պատմել նրանց գործունեության և ունեցած ազդեցության մասին»:
2024 թ․ «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի առաջադրումների փուլում, որը տևեց 2022 թ. հունիսի 1-ից մինչև 2023 թ. մայիսի 31-ը, ներկայացվել է 732 հայտ՝ ներառելով 675 հերոսի առաջադրում: Հայտերը ստացվել են 75 երկրից, այդ թվում՝ ԱՄՆ, Քենիա, Հայաստան, Նիգերիա, Գերմանիա, Պակիստան, Կանադա, Հնդկաստան, Մեծ Բրիտանիա, Չեխիա, Վրաստան և Իրան:
«Զարմանալիորեն մեծ է մարդասիրական աջակցության կարիքն աշխարհի բոլոր անկյուններում, և «Ավրորայի» կողմից ճանաչման արժանացած յուրաքանչյուր անհատ շոշափելիորեն փոխում է նրանց կյանքը, ովքեր ամենաշատն ունեն դրա կարիքը, և սա ոգեշնչում է մեզ բոլորիս»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Լուիզ Ռիչարդսոնը:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի մասին
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գլխավոր նախագիծն է, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների: Մրցանակը ճանաչման է արժանացնում ևաջակցում նրանց, ովքեր վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, որպեսզի փրկեն այլոց կյանքը, առողջությունը կամ ազատությունը, ովքեր տառապում են հակամարտությունների, մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների կամ մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումներիհետևանքով։ Մինչ օրս նախաձեռնությունն օգնության ձեռք է մեկնել ավելի քան 2.7 միլիոն մարդու ամբողջ աշխարհում, որոնք տուժել են պատերազմների, հակամարտությունների, տեղահանությունների, հետապնդումների և այլ խնդիրների հետևանքով:
«Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն ընտրվում է ըստ ցուցաբերած խիզախության, նվիրվածության և ունեցած ազդեցության: Յուրաքանչյուր դափնեկիր արժանանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգևի և ստանում նվիրատվության շղթան շարունակելու եզակի հնարավորություն՝ օգնելով կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում են Նոբելյան դափնեկիր Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Լուիզ Ռիչարդսոնը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Դելե Օլոջեդեն, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն, IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր և համանախագահ Փոլ Փոլմանը և մարդու իրավունքների ակտիվիստ, The Sentry նախաձեռնության համահիմնադիր Ջոն Փրենդերգասթը: Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին: Պատվավոր համանախագահն է օսկարակիր դերասան, մարդասեր Ջորջ Քլունին։

Aurora Prize announces the 2024 Aurora Humanitarians
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The Aurora Humanitarian Initiative today announced the three Aurora Humanitarians who have been shortlisted for the 2024 Aurora Prize for Awakening Humanity. The announcement was made at the Clinton Global Initiative (CGI) annual meeting in New York City. One of the 2024 Aurora Humanitarians will be named the next Aurora Prize Laureate at a Ceremony to take place in Los Angeles, California in May 2024.The 2024 Aurora Prize Laureate will receive a US $1,000,000 award together with a unique opportunity to continue the cycle of giving by helping people in need.
“We are delighted to announce the three exceptional individuals whom we have selected as the 2024 Aurora Humanitarians. They come from diverse backgrounds but are united by their commitment to serving humanity. They have each shown extraordinary courage and commitment in helping others in dangerous situations without regard to their own safety and well-being,”said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee and Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London. “By their actions they have demonstrated for the world to see what it means to be a humanitarian.”
The 2024 Aurora Humanitarians are:
- Abdulhadi Al-Khawaja (Bahrain/Denmark), a human rights advocate who has been fearlessly defending the most vulnerable communities in Bahrain, especially those who have been subject to systemic violations of their human rights. Mr. Al-Khawaja has been arrested several times for this work, including in 2011, for peaceful protests during the Bahraini Uprising, which resulted in him being sentenced to life in prison by a military tribunal.
- Denis Mukwege (Democratic Republic of the Congo), a gynecologist and human rights activist who has been working since 1999 to provide medical, legal, and psychosocial aid to women subjected to sexualized and gender-based violence and to advocate for gender equality and the elimination of rape as a weapon of war in the DRC and worldwide. Dr. Mukwege has been the recipient of numerous awards, including the 2018 Nobel Peace Prize.
- Nasrin Sotoudeh (Iran), a human rights defender who has been working as an attorney since 2003, representing Iranian opposition activists, young prisoners, and women’s rights activists, including women who were arrested for protesting compulsory headscarves (hijab) in Iran. Due to her work, Mrs. Sotoudeh has been frequently imprisoned, including in solitary confinement.
“With more than 700 submissions this year, the Aurora Prize Selection Committee had the difficult task of narrowing a long list of extraordinary individuals to three,” said Noubar Afeyan, Ph.D., Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and Founder and CEO of Flagship Pioneering. “These three outstanding Humanitarians are undaunted in their efforts to help others in the face of unimaginable circumstances, and we are honored to raise awareness of their work and impact.”
The nomination period for the Aurora Humanitarian Prize ran from June 1, 2022 through May 31, 2023, bringing 732 submissions for 675 unique candidates in total. The applications for the 2024 Aurora Prize hailed from 75 countries including USA, Kenya, Armenia, Nigeria, Germany, Pakistan, Canada, India, UK, Czech Republic, Georgia, and Iran.
“We have an astonishing need for humanitarian assistance in all corners of the world, and each of the individuals recognized by Aurora is making a tangible difference in the lives of those who need it most and serves as an inspiration to us all,” said Dame Louise Richardson, Aurora Prize Selection Committee member and President of Carnegie Corporation of New York.
The Aurora Prize for Awakening Humanity is the flagship program of the Aurora Humanitarian Initiative, founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to all those who helped them. This global humanitarian award recognizes and supports the world’s unsung heroes who risk their lives to help those suffering from humanitarian crises and human rights violations. To date, the Initiative has benefited over 2.7 million people affected by war, conflict, displacement, persecution, and other issues worldwide.
The Aurora Prize for Awakening Humanity is a global humanitarian award and the flagship program of the Aurora Humanitarian Initiative, which was founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to all those who helped them. The award recognizes and supports those who risk their own lives, health, or freedom to save the lives, health or freedom of others suffering as a result of violent conflict, atrocity crimes or other major human rights violations. To date, the Initiative has benefited over 2.7 million people affected by war, conflict, displacement, persecution, and other issues worldwide.
The Aurora Prize Laureate is selected based on the nominee’s demonstration of courage, commitment, and impact. Each Laureate is honored with a US $1,000,000 award, enabling a unique opportunity for the Laureate to continue the cycle of giving by helping people in need.
The Aurora PrizeSelection Committeeincludes of Nobel Laureate Leymah Gbowee; former President of Ireland Mary Robinson; President of Carnegie Corporation of New York Dame Louise Richardson; former President of Mexico Ernesto Zedillo; journalist and Pulitzer Prize winner Dele Olojede, former CEO of Unilever and Co-founder and Co-Chair of IMAGINE Paul Polman, and human rights activist and Co-founder of The Sentry John Prendergast. The Committee is chaired by the Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London Lord Ara Darzi. Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney is the Committee’s Honorary Co-Chair.
We honor the memory of Elie Wiesel (1928-2016), inaugural Selection Committee Co-Chair, President of the Elie Wiesel Foundation for Humanity, Nobel Laureate; Vartan Gregorian (1934-2021), Aurora Co-Founder and member of the Selection Committee; and Benjamin Ferencz (1920-2023), world famous peace and human rights activist, Selection Committee Honorary Co-Chair.