Նյու Յորքում հանդիպել են ՀՀ և Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 18-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իշարունակություն երկու նախարարների՝ օգոստոսի վերջին կայացած հեռախոսազանգի՝ Արարատ Միրզոյանը և Էլինա Վալտոնենն առավել մանրամասն քննարկել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հարցեր՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների, օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված առաջնահերթությունների վրա: Այս համատեքստում ընդգծվել է առավել հավակնոտ քաղաքական օրակարգի ձևավորման հարցում երկուստեք առկա պատրաստակամությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը: Նախարար Միրզոյանը գոհունակությամբ է նշել Ֆինլանդիայի ներկայացվածությունը Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության կազմում:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից 9 ամսից ավելի Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղումստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, 120 հազար բնակչության բոլոր հիմնարար իրավունքների խախտումները: Ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժի վերականգնման հրատապությունը: Կարևորելով մինչ օրս ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից հնչած հասցեական ուղերձները՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճի դադարեցմանն ուղղված հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:

Главы МИД Армении и Финляндии подчеркнули готовность к формированию еще более амбициозной политической повестки
В Нью-Йорке на полях 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 сентября встретился с министром иностранных дел Финляндии Элиной Валтонен.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в продолжение телефонного разговора министров двух стран, состоявшегося в конце августа, Арарат Мирзоян и Элина Валтонен более подробно обсудили вопросы расширения двусторонней повестки, основанной на демократических ценностях и приоритетах, направленных на укрепление верховенства права. В этом контексте стороны подчеркнули обоюдную готовность к формированию еще более амбициозной политической повестки.
Стороны затронули также сотрудничество между Арменией и ЕС. Министр Мирзоян с удовлетворением отметил, что Финляндия представлена в гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении.
Были обсуждены вопросы региональной безопасности и стабильности. Арарат Мирзоян подчеркнул гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, вызванный незаконным блокированием Азербайджаном Лачинского коридора на протяжении уже более 9 месяцев, а также нарушения всех фундаментальных прав 120-тысячного населения. Была подчеркнута безотлагательность восстановления беспрепятственного движения по Лачинскому коридору в обоих направлениях в соответствии с юридически обязывающими решениями Международного Суда от 22 февраля и 6 июля. Отметив важность заявлений, сделанных ЕС и государствами-членами ЕС по сей день, глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул необходимость конкретных шагов, чтобы остановить деструктивный образ действия Азербайджана.