Նյու Յորքում հանդիպել են ՀՀ և Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 18-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, իշարունակություն երկու նախարարների՝ օգոստոսի վերջին կայացած հեռախոսազանգի՝ Արարատ Միրզոյանը և Էլինա Վալտոնենն առավել մանրամասն քննարկել են երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հարցեր՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների, օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված առաջնահերթությունների վրա: Այս համատեքստում ընդգծվել է առավել հավակնոտ քաղաքական օրակարգի ձևավորման հարցում երկուստեք առկա պատրաստակամությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը: Նախարար Միրզոյանը գոհունակությամբ է նշել Ֆինլանդիայի ներկայացվածությունը Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության կազմում:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից 9 ամսից ավելի Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղումստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, 120 հազար բնակչության բոլոր հիմնարար իրավունքների խախտումները: Ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժի վերականգնման հրատապությունը: Կարևորելով մինչ օրս ԵՄ և իր անդամ պետությունների կողմից հնչած հասցեական ուղերձները՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճի դադարեցմանն ուղղված հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը:

YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. On September 18, in New York, within the framework of the 78th session of the UN General Assembly, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Elina Valtonen, the Minister of Foreign Affairs of Finland.
As a continuation of the phone call between the two Ministers held at the end of August, Ararat Mirzoyan and Elina Valtonen discussed in more detail the issues of expanding the bilateral agenda based on democratic values and priorities aimed at strengthening the rule of law. In this context, the willingness of both sides to form a more ambitious political agenda was emphasized.
The interlocutors also touched upon Armenia-EU cooperation. Minister Mirzoyan commended the participation of Finland in the EU civilian monitoring mission in Armenia.
The issues of regional security and stability were touched upon․ Ararat Mirzoyan spoke about the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan's 9-months-long illegal blockade of the Lachin corridor and the violations of all fundamental rights of 120.000 people. The urgency of restoringunimpededmovement through the Lachin corridor in two directions in accordance with the legally binding Orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6, 2023 was emphasized. Stressing the messages delivered by the EU and its member states so far, the Minister of Foreign Affairs of Armenia emphasized the need for clear steps to stop Azerbaijan's unconstructive pattern of behavior.