Հռոմի ստատուտի վավերացումը բխում է Հայաստանի պետական շահերից և որևէ կապ չունի ՌԴ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ․ Գրիգոր Մինասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը վստահեցնում է, որ Հռոմի ստատուտի վավերացումը միտված է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր քրեաիրավական միջազգային լծակների ավելացմանը և որևէ կապ չունի Ռուսաստանում ընթացող գործընթացների հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Գրիգոր Մինասյանն այս մասին ասել է Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում։
«Հռոմի ստատուտի ընդունումը միջազգային քրեական պաշտպանության մեխանիզմ է, որը հնարավորություն է տալիս, որ մեր ինքնիշխան տարածքում տեղի ունեցած քրեական հանցագործություններին, մասնավորապես՝ռազմական հանցագործություններին, մաս կազմեն նաև միջազգային քրեական, դատախազական և դատական համակարգերը»,- ասաց Մինասյանը։
Լրագրողի հարցին, թե Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո ի՞նչ իրավական հնարավորություններ կան չկատարելու Միջազգային քրեական դատարանի որոշումը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու վերաբերյալ,Մինասյանը պատասխանեց, որ Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացը սկսվել է շատ ավելի վաղ, քան լրագրողի հիշատակած որոշումը։
«Հռոմի ստատուտի վավերացումը միտված է զուտ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում նոր քրեաիրավական միջազգային լծակների ավելացմանը։ Դա մեր պետական շահերին է ուղղված»,- ասաց Մինասյանը։
Ըստ նրա՝ իրավական առումով ստատուտը անպայման վավերացվելու է, և Կառավարության որոշումն ու ԱԺ–ում ստատուտը վավերացնելը կապ չունեն ՌԴ–ում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ։
Ավելի վաղ, Սահմանադրական դատարանը ճանաչել էր սահմանադրությանը համապատասխանող 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունները։ 2022 թվականին այս հարցով Սահմանադրական դատարան է դիմել Կառավարությունը։
Ավելի ուշ, գործադիր մարմինը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը (Հռոմի ստատուտ) ուղարկել էր Ազգային ժողով՝ վավերացման: Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացվելու է ամբողջությամբ։
Կառավարությունը կրկին վերադարձել է Հռոմի կանոնադրության ճանաչման հարցին, քանի որ, ըստ այս նախագծի հիմնավորման, հնարավորություն են տեսնում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու:
Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու միջազգային օրդեր է տվել, ինչը ենթադրում է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացրած երկրները պետք է ձերբակալեն ՌԴ նախագահին, եթե նա այցելի այդ երկրներ։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հղել՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Հռոմի ստատուտը ԱԺ-ի վավերացմանն ուղարկելու առնչությամբ։

Ратификация Римского статута исходит из государственных интересов Армении и не имеет отношения к событиям в России
Министр юстиции Армении Григор Минасян заверил, что ратификация Римского статута направлена ​​на усиление новых международных уголовно-правовых рычагов на суверенной территории Армении и не имеет ничего общего с происходящими в России процессами.
Как передает «Арменпресс», об этом Григор Минасян заявил в беседе с журналистами после заседания правительства.
«Ратификация Римского статута является механизмом международной уголовной защиты, который дает возможность уголовным преступлениям, совершенным на нашей суверенной территории, в частности, военным преступлениям, стать частью международной уголовной, прокурорской и судебной систем», - сказал Минасян.
На вопрос журналиста, какие правовые возможности могут быть после ратификации Римского статута, чтобы не выполнить решение Международного уголовного суда относительно ареста президента России Владимира Путина, Минасян ответил, что процесс ратификации Римского статута начался гораздо раньше, чем это решение.
«Ратификация Римского статута направлена ​​лишь на усиление новых рычагов международного уголовного права на суверенной территории Армении, на наши государственные интересы», - сказал Минасян.
По его словам, с юридической точки зрения закон обязательно будет ратифицирован, а решение правительства и ратификация закона в Национальном собрании не имеют никакого отношения к событиям, происходящим в РФ.
Ранее Конституционный суд обязательства, предусмотренные Римским статутом Международного уголовного суда, подписанным 17 июля 1998 года, признал соответствующими Конституции. В 2022 году правительство обратилось по этому поводу в Конституционный суд.
Позже исполнительная власть направила Римский статут Международного уголовного суда (Римский статут) в Национальное собрание для ратификации. В Национальном собрании премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Римский статут полностью будет ратифицирован.
Правительство вновь вернулось к вопросу признания Римского статута, поскольку, согласно обоснованию этого проекта, оно видит возможность привлечь Азербайджан к ответственности.
Международный уголовный суд выдал международный ордер на арест президента России Владимира Путина в 2023 году. Это означает, что страны, ратифицировавшие Римский статут, должны арестовать президента России, если он посетит эти страны.
МИД России направил ноту протеста в связи с направлением правительством Армении Римского статута для ратификации в Национальное собрание.