ԱԳ փոխնախարարը ԵԱՀԿ հատուկ մշտական խորհրդի նիստում դատապարտել է Բաքվի հարձակողական տեխնիկայի տեղաշարժերը և կուտակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը սեպտեմբերի 12-ին Վիեննայում մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Հայաստանի նախաձեռնությամբ հրավիրված ԵԱՀԿ հատուկ մշտական խորհրդի նիստին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ԱԳ նախարարի տեղակալը ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների ուշադրությունն է հրավիրելԱդրբեջանի կողմից 9 ամիս շարունակ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամի, ինչպես նաևՀայաստան-Ադրբեջան սահմանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի երկայնքով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից անվտանգային իրավիճակի լարմանն ուղղված գործողությունների վրա։
Ըստ աղբյուրի՝ Վահե Գևորգյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից պարտադրված՝ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայ բնակչության անմարդակին շրջափակումը և մարդասիրական մատակարարման ամբողջական դադարեցումը, որն ուղեկցվում է առանցքային ենթակառուցվածքների՝ էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման դիտավորյալ արգելափակմամբ, հանգեցրել է ծայրահեղ հումանիտար ճգնաժամի, որով Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկել ամբողջական էթնիկ զտման։
«Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը հայերի դեմ տասնամյակներ շարունակվող ատելության հրահրման, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականության, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների ավելի լայն պատկերի և էության մի մասն է, որոնք ցեղասպանական մտադրության նախազգուշացնող նշաններ են», - նշել է Վահե Գևորգյանը։
ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ Ադրբեջանը պետք է ականջալուր լինի միջազգային հանրության կոչերին և անվերապահ իրականացնի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 23-ին ընդունած և հուլիսի 6-ին վերահաստատած որոշումը՝ դադարեցնելու Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը և ապահովելու Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով։
Վահե Գևորգյանը նշել է դեպի Լեռնային Ղարաբաղ մարդասիրական հասանելիության անխոչընդոտ ապահովման և միջազգային համապատասխան կառույցների տեղում ներգրավվածության հրատապությունը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ հետ սահմանի և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի երկայնքով իրականացվող անձնակազմի, հարձակողական սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի տեղաշարժերն և կուտակումները։ Նա ընդգծել է, որ այս գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան ուժի սպառնալիք, ինչը վկայում է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նոր ռազմական ագրեսիայի։
«Մինչ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Ադրբեջանի հետ բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներով բոլոր չլուծված խնդիրները կարգավորելու հանձնառությանը, մենք ակնկալում ենք, որ միջազգային հանրությունը և մեր գործընկերները կձեռնարկեն բոլոր ջանքերը և կկիրառեն իրենց տրամադրության տակ եղած միջոցները՝ կանխելու մեր տարածաշրջանում հերթական ագրեսիան», - ընդգծել է Վահե Գևորգյանը։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատմանը՝ ընդգծելով, որ այն հնարավոր Է կյանքի կոչել միայն ուժի կամ դրա ապառնալիքի և մարդու հիմնարար իրավունքների զանգվածային խախտումների բացառման պայմաններում:
Ելույթում նաև ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ հատուկ միջազգային ջանքերի և Ստեփանակերտի ու Բաքվի միջև երկխոսության ամուր միջազգային մեխանիզմի անհրաժեշտությունը, ինչը թույլ կտա շոշափելի արդյունքներ ապահովել գործընթացում։

Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan delivers remarks at OSCE Special PC meeting convened at the initiative of Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. On September 12, Vahe Gevorgyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, participated and delivered remarks at the OSCE Special Permanent Council meeting in Vienna convened at the initiative of Armenia, the foreign ministry said in a press release.
The Deputy Foreign Minister drew the attention of the representatives of the OSCE participating states to the deteriorating humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor for 9 months now, as well as the actions aimed at escalating the security situation by the Azerbaijani armed forces along the Armenia-Azerbaijan border and the contact line with Nagorno-Karabakh.
Vahe Gevorgyan emphasized that Azerbaijan's inhumane blockade of the 120,000 Armenian population of Nagorno-Karabakh and the complete cessation of humanitarian supplies, accompanied by the deliberate disruption of key infrastructures - electricity and gas supplies, led to an extreme humanitarian crisis, with the final goal of complete ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh.
“The blockade of Nagorno-Karabakh is a part of the wider picture of the decades-long incitement of hatred against Armenians, policy of use of force and threat of force, grave violations of international humanitarian law and human rights law – all constituting warning signs of genocidal intent”, - noted Vahe Gevorgyan.
The Deputy Foreign Minister emphasized that Azerbaijan should heed the calls of the international community and unconditionally implement the Order of the International Court of Justice of 2023, adopted on 23 February and reaffirmed on 6 July, to end the illegal blockade of the Lachin Corridor and ensure the uninterrupted movement of people, vehicles and cargo between Armenia and Nagorno-Karabakh in both directions.
Vahe Gevorgyan highlighted the urgent need for unimpeded delivery of humanitarian aid to Nagorno-Karabakh and engagement with pertinent international organizations on the ground.
Touching upon the security situation in the region, the Deputy Foreign Minister criticized the movements and build-up of personnel, offensive hardware and military equipment carried out by Azerbaijan along the border with Armenia and the line of contact with Nagorno-Karabakh. He stressed that these actions are nothing less than a threat to use force, which indicates that Azerbaijan is preparing for a new military attack on Armenia and Nagorno-Karabakh.
“While Armenia continues to stay committed to the settlement of all outstanding issues with Azerbaijan purely through political and diplomatic means, we expect the international community and our partners to undertake all the efforts and employ the means at their disposal to prevent another aggression in our region”, emphasized Vahe Gevorgyan.
The Deputy Foreign Minister reiterated Armenia's commitment to achieving stability and lasting peace in the region and emphasized that this can only be accomplished under conditions which exclude the use or threat of force and mass violations of fundamental human rights.
Deputy foreign minister in his remark highlighted the need for special international arrangements for ensuring the rights and security rights and security of the people of Nagorno-Karabakh and a strong international mechanism to ensure a fair dialogue between Stepanakert and Baku with tangible outcomes.