ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 13 բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից սեպտեմբերի 12-ին 13 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից, ընդգծելով, որ նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 5 բուժառուների, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ՝ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 91 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) on Tuesday evacuated 13 patients from Nagorno-Karabakh to Armenia for urgent treatment, the Nagorno-Karabakh Ministry of Healthcare announced in a statement.
The ICRC plans to transport another 5 patients who’ve completed treatment in Armenia back to Nagorno-Karabakh later today.
26 children are hospitalized in the Arevik clinic in Nagorno-Karabakh. 7 of them are in neonatal and intensive care.
Another 91 patients are hospitalized in the Republican Medical Center of Nagorno-Karabakh. 5 of the patients are in intensive care, 3 of whom are in critical condition.