ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 13 բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից սեպտեմբերի 12-ին 13 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից, ընդգծելով, որ նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 5 բուժառուների, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ՝ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 91 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

В сопровождении МККК 13 человек были перевезены из Арцаха в Армению
12 сентября 13 пациентов Республиканского медицинского центра Республики Арцах вместе с сопровождающими при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения неотложной специализированной медицинской помощи.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство здравоохранения Арцаха, подчеркнув, что в течение суток на автомобилях МККК в Арцах планируется возвратить 5 пациентов, прошедших лечение в Армении в рамках госзаказа.
На данный момент на стационарном лечении в Медицинском объединении «Аревик» находятся 26 детей, 7 из них - в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медицинском центре получают 91 пациентов, 5 из них - в отделении реанимации, 3 - в критическом состоянии.