Հայաստանը Լոնդոնում 5 հարկանի շենք կգնի դեսպանատան համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը կգնի Լոնդոնի 31 Ա Սեյնթ Ջեյմս հրապարակում տեղակայված 5 հարկանի անշարժ գույքը՝ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանատունը տեղակայելու նպատակով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ համապատասխան որոշման նախագիծը ներկայացրեց Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։ Այս նպատակով Կառավարություն ծախսելու է 17,4 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշված է, որ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունը 1992 թվականից ի վեր տեղակայված է Լոնդոնի Հայ տան կողմից տրամադրված շենքում, որը դեսպանությանը տեղեկացրել է 2024 թվականին տարածքը ազատելու անհրաժեշտության մասին: Տվյալ շինությունում ՀՀ դեսպանությունը զբաղեցնում է երկու փոքր սենյակ, ինչը մշտապես զգալիորեն սահմանափակել է դեսպանության աշխատանքային հնարավորությունները:
«Լոնդոնում ՀՀ պատշաճ ներկայացվածության և քաղաքական վարկանիշի բարձրացման տեսանկյունից՝ անհրաժեշտ է դեսպանության համար նոր շինության ձեռքբերում (օրինակ՝ Վրաստանը 2016թ. տեսանելիորեն բարելավել է իր դեսպանության շենքը՝ ձեռք բերելով նոր, առավել բարեկարգ շինություն քաղաքի կենտրոնական հատվածներից մեկում): Դեսպանության համար նոր, առանձին շինության ձեռքբերումը հնարավորություն կտա ոչ միայն ստեղծել առավել հարմարավետ աշխատանքային պայմաններ, բարելավել հյուպատոսական ծառայությունների մատուցումը, այլև դեսպանությունում իրականացնել ներկայացուցչական գործառույթներ, ինչից դեսպանությունը ներկայումս զրկված է և կազմակերպվող բոլոր միջոցառումների համար ստիպված է վարձակալել տարածքներ:
2023թ. ապրիլ ամսից Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության կողմից բանակցություններ են իրականացվել Լոնդոնի 31 Ա Սեյնթ Ջեյմս հրապարակում տեղակայված անշարժ գույքի ձեռքբերման նպատակով: Անշարժ գույքը գտնվում է Լոնդոնի կենտրոնական մասում, մի շարք դեսպանությունների, Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտի, ՄԹ արտաքին գործերի նախարարության (Foreign Office),ՄԹ խորհրդարանի և ՄԹ վարչապետի, պաշտպանության նախարարության, անվտանգության խորհրդի և այլ պետական մարմինների հարևանությամբ, որոնց հետ դեսպանությունը իր գործունեության ընթացքում գտնվում է ակտիվ կապի մեջ:
Շենքը ձեռք է բերվելու սեփականության իրավունքով: Այն ունի պատմամշակութային գրանցում, գտնվում է Լոնդոնի ամենաներկայանալի վայրերից մեկում, կազմված է 5 հարկից (նկուղայինով՝ 6), ունի ընդունելության սրահ: Պետք է հաշվի առնել նաև, որ Լոնդոնը հանդիսանում է աշխարհի ամենագրավիչ անշարժ գույքի շուկաներից մեկը և անշարժ գույքի ձեռքբերումը կարող է դիտարկվել որպես շահավետ երկարատև ներդրում»,- նշված է հիմնավորման մեջ։

Армения для своего посольства приобретет в Лондоне 5-этажное здание
Армения для своего посольства в Великобритании приобретет в Лондоне 5-этажное здание, расположенное по адресу площадь Сент-Джеймс, 31А. Как передает «Арменпресс», проект соответствующего решения на заседании правительства представил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян. На эту цель правительство выделит 17,4 миллиона фунтов.
В обоснование проекта упоминается, что с 1992 года посольство РА в Великобритании размещается в здании, предоставленном Армянским домом Лондона, который проинформировал посольство о необходимости освободить его в 2024 году. В этом здании посольство РА занимает две небольшие комнаты, что всегда существенно ограничивало возможности работы посольства.
«В целях надлежащего представительства Республики Армения в Лондоне и повышения ее политического авторитета необходимо приобрести для посольства новое здание (к слову, Грузия в 2016 году заметно улучшила здание своего представительства, приобретя новое, более благоустроенное здание в одной из центральных частей города). Приобретение нового отдельного здания для посольства позволит не только создать более комфортные условия работы, улучшить оказание консульских услуг, но и осуществлять в посольстве представительские функции, которых посольство в настоящее время лишено и вынуждено для всех мероприятий арендовать помещения.
С апреля 2023 года посольство РА в Великобритании ведет переговоры о покупке недвижимости, расположенной на площади Сент-Джеймс, 31 А в Лондоне. Недвижимость расположена в центральной части Лондона, недалеко от ряда посольств, Королевского института международных отношений, Министерства иностранных дел Великобритании, Парламента, резиденции премьер-министра Великобритании, Министерства обороны, Совета Безопасности и других государственных органов, с которыми посольство находится в активном контакте.
Здание будет приобретено в собственность. Оно имеет историко-культурное значение, расположено в одном из самых презентабельных мест Лондона, состоит из 5 этажей (с нижним этажом - 6), имеет зал для приемов. Также следует учитывать, что Лондон - один из самых привлекательных рынков недвижимости в мире и приобретение недвижимости можно рассматривать как выгодную долгосрочную инвестицию», - говорится в обосновании.