Նախագծելով վաղվա Երևանը. քաղաքապետի ընտրություններին ընդառաջ խմբակցությունների նախագծերը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետի ընտրություններին ընդառաջ «Լուսավոր Հայաստան», «Ապրելու երկիր» և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունների անդամները ներկայացրին մայրաքաղաքի նախագծային խնդիրները և թե ինչպես են պատրաստվում լուծել դրանք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունից Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Դավիթ Խաժակյանն ընդգծեց, որ Երևան քաղաքում շուրջ երեսուն տարի իրականացվել է հախուռն կառուցապատում, և այդ տարիների ընթացքում եղել է մեկ ընդհանրական կանոնակարգող փաստաթուղթ՝ քաղաքի գլխավոր հատակագիծը, որը 2020 թվականին իր իրավական ուժը կորցրել է և այս պահին նորը չկա:
«Այս ընտրություններին մենք մասնակցում ենք՝ ունենալով մի նախընտրական դրույթ, որը վերաբերվում է քաղաքի մաստերպլանը ներդնելուն: Այն մի փաստաթուղթ է, որը դեռևս Երևանը չի ունեցել, մինչդեռ աշխարհում գրեթե բոլոր զարգացած քաղաքներն ու մայրաքաղաքներն ունեն: Այն կլինի երկարաժամկետ փաստաթուղթ, որով կկանոնակարգվի ամբողջ քաղաքի զարգացման ծրագիրը. թե ինչպե՞ս քաղաքը պետք է զարգանա փողոց առ փողոց, ինչպիսի՞ և քանի՞ հարկ ունեցող շինություններ, սեփական տներ և կոմերցիոն տարածքներ պետք է լինեն:
Եթե մենք չունենանք այս փաստաթուղթը, այս հախուռն կառուցապատումը կշարունակվի, որտեղ կունենանք բազմահարկ շենքեր, բայց ոչ մի ենթակառուցվածք, մանկապարտեզ, պոլիկլինիկա, դպրոց և այլն»,- ասաց նա:
Խաժակյանն ընդգծեց, որ մաստերպլանը պետք է լինի ոչ միայն քաղաքական փաստաթուղթ, որը կընդգրկի բոլորի պատկերացումները քաղաքի զարգացման առումով, այլ նաև կլինի մասնագիտական փաստաթուղթ, որը պետք է ձևավորվի միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ՝ դառնալով մի ֆունդամենտալ փաստաթուղթ, որը ամեն անգամ չի փոփոխվի՝ ինչպես քաղաքի գլխավոր հատակագիծը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, Երևանի ավագանու թեկնածու Արթուր Մայիլյանն էլ ներկայացնելով իրենց կուսակցության առաջարկը, նշեց, որ ներդնելու են էլեկտրոնային համակարգ, որի շնորհիվ բոլոր քարտեզագրումները լինելու են էլեկտրոնային ձևաչափով:
«Հարթակը լինելու է հասանելի բոլորին: Ամբողջական տեղեկատվությունը արտացոլվելու է էլեկտրոնային հարթակներում, օրինակ՝ եթե կառուցապատողը ցանկություն ունենա ինչ-որ շինարարություն սկսելու, նա կարող է մտնել այդ կայքը և տեսնել, թե քաղաքի ո՞ր հատվածում քանի հարկանի շենքի շինթույլտվություն կարող է ստանալ»,- ասաց Արթուր Մայիլյանը:
«Ապրելու երկիր» կուսակցության անդամ, Երևանի ավագանու թեկնածու Դավիթ Մարգարյանն էլ անդրադառնալով մայրաքաղաքում իրականացվող կառուցապատման խնդիրներին, նշեց, որ շուրջ երեսուն տարի իրականացվել է կառուցապատում և գլխավոր հատակագիծը խախտվել է, քանի որ այն հասանելի չի եղել մարդկանց: Այն կառուցապատման տեսակետից պետք է հասանելի լինի բոլորին:
«Մենք էլ մեր նախընտրական ծրագրում ունենք երկարաժամկետ պլանավորման փաստաթուղթ, որի կարևոր ու առանցքային հարցերից մեկը հետևյալն է՝ այդ փաստաթղթում պետք է լինի երևանցին, քանի որ այդ նախագիծը և այդ փաստաթուղթը հենց երևանցու համար է: Իսկ մարդկանց մեր գործընթացին մասնակից դարձնելու տեսակետից տարբեր ձևաչափեր կան՝ ամենահասարակ հանրային քննարկումից մինչև տվյալ ոլորտի լավագույն մասնագետներին մասնակից դարձնելը»,- ասաց Դավիթ Մարգարյանը:
Երևանի ավագանու թեկնածուն ընդգծեց՝ պետք է չարչարվել, որպեսզի հետո այդ փաստաթուղթը փոխելու կարիք չլինի:

Проектирование завтрашнего Еревана: проекты фракций в преддверии выборов мэра
ЕРЕВАН, 24 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В преддверии выборов мэра Еревана члены партий «Лусавор Айастан», «Земля жизни» и «Гражданский договор» представили проблемы проектирования столицы и способы их решения.
Как сообщает «Арменпресс», кандидат в мэры Еревана от партии "Лусавор Айастан" Давид Хажакян подчеркнул, что в городе Ереване уже около тридцати лет велась необоснованная застройка, и за эти годы здесь был один генеральный нормативный документ, генеральный план города, который в 2020 году потерял свой юридический статус, утратил силу и в настоящее время недоступен.
«Мы участвуем в этих выборах с предвыборным положением, которое касается реализации генерального плана города. Это документ, которого еще не было в Ереване, хотя он есть почти во всех развитых городах и столицах мира. Это будет долгосрочный документ, который будет регулировать план развития всего города. как должен развиваться город улица за улицей, какие и скольки этажей должны быть здания, частные дома и коммерческие площади?
"Если у нас не будет этого документа, то продолжится эта масштабная застройка, где у нас будут многоэтажные дома, но не будет инфраструктуры, детского сада, поликлиники, школы и т.д.", - сказал он.
Хажакян подчеркнул, что генеральный план должен быть не только политическим документом, в который будут включены идеи каждого в плане развития города, но и профессиональным документом, который должен быть сформирован с привлечением международных экспертов, став основополагающим документом, который не будет изменен каждый раз, как генеральный план города.
Член партии «Гражданский договор», кандидат в депутаты Совета старейшин Еревана Артур Маилян, представляя предложение своей партии, отметил, что они внедрят электронную систему, благодаря которой все картографирование будет осуществляться в электронном формате.
«Платформа будет доступна каждому. Вся информация будет отражаться на электронных платформах, например, если застройщик хочет начать какое-то строительство, он может зайти на этот сайт и посмотреть, в какой части города он может получить разрешение на строительство многоэтажного дома", - рассказал Артур Маилян.
Член партии «Земля жизни», кандидат в депутаты Совета старейшин Еревана Давид Маргарян, коснувшись проблем строительства в столице, отметил, что строительство велось около тридцати лет и генеральный план был нарушен, поскольку он был недоступен для людей. С точки зрения развития он должен быть доступен каждому.
"В нашей предвыборной программе также есть документ долгосрочного планирования, один из важных и ключевых вопросов которого заключается в следующем: в этом документе должен быть народ Еревана, потому что этот проект и этот документ - для народа. Еревана. А с точки зрения вовлечения людей в наш процесс существуют разные форматы: от самой простой публичной дискуссии до привлечения к участию лучших специалистов данной области", - сказал Давид Маргарян.
Кандидат в Совет старейшин Еревана подчеркнул, что нужно потерпеть, чтобы потом не было необходимости менять этот документ.