Արցախի ԱԺ նախագահն անընդունելի է համարում վերջին օրերին պետականության հիմքերի կազմաքանդմանն ուղղված քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանն ուղերձով է հանդես եկել՝ կոչ անելով բոլորին ցուցաբերել զգոնություն և զսպվածություն՝ ի շահ մեր երկրի ու ժողովրդի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԺ-ի կայքում հրապարակված կոչից, մասնավորապես ասված է.
«Լինելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացի և Ազգային ժողովի նախագահ՝ միշտ պայքարել եմ Արցախի Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի և ուժային կառույցների ՝որպես պետականության հիմք ներկայացնող ինստիտուտների կայացման ու հզորացման համար:
Անընդունելի է վերջին օրերին հանրային հարթակներում կեղծ համախմբման կոչերի քողի տակ հանդես եկող որոշ դեմքերի՝ մեր պետականության հիմքերի կազմաքանդմանն ուղղված քայլերը:
Ես Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը ստանձնել եմ քաղաքական ուժերի համախոհության արդյունքում: Համոզված եմ, որ այդ համախմբումը միս ու արյուն է տալու պետականության պահպանման վեհ գաղափարին, որի լեգիտիմ ներկայացուցիչներն են Նախագահի և Ազգային ժողովի ինստիտուտները:
Բոլոր այն քայլերը, որոնք միտված են սեպ խրելու և ընդհանրապես պետական կառույցների տարանջատմանն ու հակադրությանը, բացառապես թշնամանք են ստեղծում երկրի ներսում և ջուր լցնում թշնամու ջրաղացին:
Վստահ եմ՝ այս ծանր օրերին ուժային և իրավապահպան կառույցների ներկայացուցիչները գիտակցում են պետականության պահպանման գինն ու կարևորությունը ու նրանց վստահված մեր անվտանգությունն ու ներքին անդորրի պահպանումը:
Որպես երկրի քաղաքական ղեկավարությունը ստանձնած երկրորդ դեմք՝ ինչպես ժամանակին մարտի դաշտում անմասն չեմ մնացել պետականության ստեղծման գործընթացին, հավատարիմ և հաստատակամ մնալով մեր նահատակների որդեգրած նպատակներին, գիտակցելով ներքին համերաշխության կարևորությունը, պատրաստ եմ իմ բոլոր ուժերը ներդնել՝ համատեղ որոշումներ կայացնելու և այս իրավիճակից մեր հանրապետությունը նվազագույն վնասներով դուրս բերելու ուղղությամբ:
Որպես օրենսդիր մարմնի ղեկավար, համոզված եմ, որ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կստեղծի բոլոր պայմանները՝ դառնալու ոչ միայն քաղաքական քննարկումների, այլև հանրության խնդիրները ներկայացնող և լուծումներ առաջադրող հարթակ:
Վստահեցնում եմ ձեզ, որ Ազգային ժողովը պատրաստ է հյուրընկալել հանրության կառուցողական միտում ունեցող տարբեր շերտերի և պատրաստակամ է լսելու բոլորի կարծիքը և այն ներկայացնելու թե´ ԱՀ նախագահին, թե´ պատկան մարմիններին:
Համոզված եղեք, որ այս ծանր կացությունից դուրս կգանք մեր հաստատակամ, արդար, անմնացորդ նվիրվածության ու համերաշխության շնորհիվ:

Спикер Национального собрания Арцаха считает неприемлемыми шаги, предпринятые по разрушению основ государственности
ЕРЕВАН, 22 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Председатель Национального Собрания Республики Арцах Давид Ишханян выступил с посланием, призвав всех проявить бдительность и выдержку на благо нашей страны и народа.
Как стало известно «Арменпресс» из призыва, опубликованного на сайте Национального собрания Арцаха, в нем в частности говорится:
«Будучи гражданином Республики Арцах и председателем Национального собрания, я всегда боролся за создание и укрепление институтов, представляющих президента Республики Арцах, Национальное собрание и властные структуры как основу государственности.
В последние дни неприемлемы шаги, предпринятые некоторыми лицами, выступившими на публичных платформах под прикрытием ложных объединительных призывов, направленных на разрушение основ нашей государственности.
Я занял пост Председателя Национального собрания в результате консенсуса политических сил. Уверен, что это объединение придаст плоть и кровь благородной идее сохранения государственности, законными представителями которой являются институты Президента и Национального Собрания.
Все шаги, направленные на вбивание клина, на разделение и противостояние государственных структур в целом, только создают вражду внутри страны и льют воду на мельницу врага.
Уверен, что в эти трудные дни представители власти и правоохранительных структур осознают цену и важность сохранения вверенных им государственности, внутреннего мира и сохранения нашей безопасности.
Как второй человек, принявший на себя политическое руководство страной, так же, как в свое время на поле боя я не остался в стороне от процесса создания государственности, оставаясь верным и стойким целям, принятым нашими мучениками, осознавая важность внутренней солидарности, я готов вложить все свои силы для принятия совместных решений и выхода нашей республики из этой ситуации с минимальным ущербом.
Как глава законодательного органа я уверен, что Национальное Собрание Республики Арцах создаст все условия, чтобы стать площадкой не только для политических дискуссий, но и для представления проблем общественности и предложения решений.
Уверяю Вас, что Национальное Собрание готово принять различные слои общества, имеющие конструктивную направленность, готово выслушать мнение каждого и представить его Президенту Республики Арцах и соответствующим органам.
Будьте уверены, что мы выйдем из этой сложной ситуации благодаря нашей стойкой, справедливой, непоколебимой приверженности и солидарности.