ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի համընդհանուր ընկալում. Միրզոյանը՝ Ռումինիայի գործընկերոջը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն oգոստոսի 17-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Լյումինիցա Թեոդորա Օդոբեսկուի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը ժամ առ ժամ է խորանում՝ մանրամասնելով ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի համար առաջացած լրջագույն խնդիրները:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2022թ. դեկտեմբերից ի վեր ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի երկու նիստերի քննարկումները, ինչպես նաև մինչ օրս տարբեր կառավարությունների և միջազգային կառույցների կողմից ուղերձները ցույց են տալիս, որ ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի համընդհանուր ընկալում: Այդուհանդերձ, ԼՂ-ում իրավիճակի հաղթահարումը պահանջում է միջազգային հանրության կողմից հստակ քայլերի ձեռնարկում՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող որոշումների իրականացման և Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ և անխափան տեղաշարժի վերականգնման նպատակով։
Նշվում է, որ, վերահաստատելով հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում դիրքորոշումը, նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրումով Ադրբեջանը սպառնում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին:

У цивилизованного мира есть всеобщее понимание гуманитарной ситуации в НК. Мирзоян— министру ИД Румынии
17 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Румынии Луминицей-Теодорой Одобеску.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и общественной дипломатии Министерства иностранных дел Республики Армения, Арарат Мирзоян подчеркнул, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, обостряется с каждым часом. Глава МИД Армении подробно описал серьезные проблемы, перед которыми стоит 120-тысячное население Нагорного Карабаха и, особенно, его уязвимые категории.
Согласно источнику, министр Мирзоян отметил, что два заседания Совета Безопасности ООН с декабря 2022 г., а также по сей день обращения различных правительств и международных организаций демонстрируют, что у цивилизованного мира есть всеобщее понимание гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Тем не менее, для преодоления кризиса в Нагорном Карабахе необходимы конкретные шаги международного сообщества, нацеленные на то, чтобы выполнялись юридически обязывающие решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, а также на восстановление свободного и беспрепятственного движения по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Подтвердив позицию армянской стороны в вопросе установления стабильности в регионе, министр Мирзоян отметил, что, усугубляя ситуацию в Нагорном Карабахе, Азербайджан ставит под угрозу усилия Армении и международного сообщества в этом направлении.