ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի համընդհանուր ընկալում. Միրզոյանը՝ Ռումինիայի գործընկերոջը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն oգոստոսի 17-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Լյումինիցա Թեոդորա Օդոբեսկուի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը ժամ առ ժամ է խորանում՝ մանրամասնելով ԼՂ 120 հազար բնակչության և հատկապես խոցելի խմբերի համար առաջացած լրջագույն խնդիրները:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Միրզոյանը նշել է, որ 2022թ. դեկտեմբերից ի վեր ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի երկու նիստերի քննարկումները, ինչպես նաև մինչ օրս տարբեր կառավարությունների և միջազգային կառույցների կողմից ուղերձները ցույց են տալիս, որ ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ քաղաքակիրթ աշխարհն ունի համընդհանուր ընկալում: Այդուհանդերձ, ԼՂ-ում իրավիճակի հաղթահարումը պահանջում է միջազգային հանրության կողմից հստակ քայլերի ձեռնարկում՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող որոշումների իրականացման և Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ և անխափան տեղաշարժի վերականգնման նպատակով։
Նշվում է, որ, վերահաստատելով հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում դիրքորոշումը, նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրումով Ադրբեջանը սպառնում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին:

YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. On August 17, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with Luminița-Teodora Odobescu, Minister of Foreign Affairs of Romania.
Ararat Mirzoyan emphasized that the humanitarian crisis, resulting from Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin corridor, is deteriorating in Nagorno-Karabakh hour by hour, presenting in detail the serious problems created for the 120,000 population of Nagorno-Karabakh and especially for the vulnerable groups, the foreign ministry said in a statement.
Minister Mirzoyan noted that since December 2022, the discussions of the two sessions of the UN Security Council, as well as the appeals made so far by various governments and international bodies show that the civilized world has a common understanding of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh. Nevertheless, resolution of the crisis in Nagorno-Karabakh requires the international community to take clear steps in order to implement the legally binding Orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6 and to restore free and unimpeded movement in both directions through the Lachin corridor.
Reiterating the position of the Armenian side on establishing stability in the region, Minister Mirzoyan noted that by escalating the situation in Nagorno-Karabakh, Azerbaijan threatens the efforts of Armenia and the international community in that direction.