ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն արտակարգ նիստ է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն օգոստոսի 16-ին արտակարգ նիստ է հրավիրել՝ արձագանքելով Հայաստանի ահազանգին այն մասին, որ հիմնականում հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղը շրջափակման մեջ է հարևան Ադրբեջանի կողմից, ինչի հետևանքով 120 հազար մարդ սովի է մատնվել ու բախվել լայնամասշտաբ հումանիտար աղետի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Նշվում է, որ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ առաքելությունը հայտնել է, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստը կանցկացվի բաց ռեժիմով և կկայանա օգոստոսի 16-ին։
Հայաստանն օգոստոսի 11-ին դիմել էր ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին՝ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը հարկադրված լիակատար շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ արտահերթ նիստ գումարելու պահանջով։ Ներկայացնելով Արցախում տիրող իրավիճակն ու շեշտելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն այսօր կանգնած է հումանիտար լիակատար աղետի եզրին՝ ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ ԱԽ նախագահին ուղղված նամակում նշել է, որ ներկա պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը հայցում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի միջամտությունը՝ որպես գլոբալ անվտանգության ապահովման և զանգվածային ոճրագործությունների, ներառյալ՝ պատերազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանությունների կանխարգելման առաջնային մարմնի։ Մարգարյանն ընդգծել է՝ 2023-ի հունիսի 15-ից առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, այդ թվում՝ սննդամթերքի, դեղորայքի և վառելիքի ծայրահեղ պակասը սրվել է, երբ Ադրբեջանը լիովին փակեց Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ արգելելով որևէ, նույնիսկ մարդասիրական մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման կանխամտածված շարունակական խափանումները ծայրահեղ վնաս են պատճառել ժողովրդի կենսագործունեությանը։

Совбез ООН созвал экстренное заседание по ситуации в Нагорном Карабахе
Совет Безопасности ООН созвал 16 августа экстренное заседание, отреагировав на тревогу Армении о том, что Нагорный Карабах, населенный в основном армянами, находится в осаде соседнего Азербайджана, в результате чего 120 тысяч человек голодают и столкнулись с масштабной гуманитарной катастрофой.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Associated Press. Отмечается, что миссия США при ООН объявила, что экстренное заседание Совета безопасности ООН пройдет в открытом режиме и состоится 16 августа.
11 августа Армения обратилась в Совет Безопасности ООН с просьбой о созыве экстренного заседания в связи с ухудшением гуманитарной ситуации в результате принудительной полной блокады мирного населения Нагорного Карабаха. Представляя ситуацию в Арцахе и подчеркивая, что народ Нагорного Карабаха стоит на грани полной гуманитарной катастрофы, постоянный представитель Армении при ООН Мгер Маргарян в письме на имя Председателя Совета Безопасности ООН заявил, что в нынешних условиях правительство Армении просит вмешательства Совета Безопасности ООН как средства глобальной безопасности, главного органа по предотвращению безопасности и массовых преступлений, в том числе военных преступлений, этнических чисток, преступлений против человечности и геноцида. Маргарян подчеркнул, что с 15 июня 2023 года усугубилась крайняя нехватка товаров первой необходимости, в том числе продуктов питания, медикаментов и топлива, когда Азербайджан полностью закрыл Лачинский коридор, единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром, запретив любой, даже гуманитарный доступ в Нагорный Карабах, а также преднамеренные постоянные перебои со стороны Азербайджана в поставках природного газа и электричества в Нагорный Карабах нанесли огромный ущерб средствам к существованию людей.