ԼՂ-ի՝ Հայաստանի և մնացյալ աշխարհի հետ անխափան կապի վերականգնման համար անհրաժեշտ են քաղաքակիրթ աշխարհի միասնական ջանքեր. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբի հետ։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրությունը ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղադրել է իր պաշտոնական կայքում։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում վատթարացող հումանիտար ճգնաժամն՝ ընդգծելով ԼՂ 120 հազար բնակչության համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները։ ՀՀ ԱԳ նախարարը մասնավորապես ընդգծել էխոցելի խմբերի, այդ թվում` հղի կանանց, տարեցների, խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց համար իրավիճակի սրությունը` նշելով, որ նրանք զրկված են անհրաժեշտ դեղորայքից և բժշկական աջակցությունից:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղ մուտք ունեցող միակ միջազգային հումանիտար կազմակերպության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի լիակատար և անխափան գործունեության ապահովման կարևորությանը:
«Համանման հումանիտար բարդ իրավիճակները միայն մեկ երկրի խնդիրը լինել չեն կարող. Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման, Հայաստանի և մնացյալ աշխարհի հետ ԼՂ անխափան կապի վերականգնման համար անհրաժեշտ են քաղաքակիրթ աշխարհի միասնական ջանքեր»,- շեշտել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև երկկողմ օրակարգին: Երկուստեք պատրաստակամություն է արտահայտվել քայլեր ձեռնարկել ՀՀ-ի և Բելգիայի միջև փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ՝ ներառյալ բարձրաստիճան փոխայցելությունների միջոցով:

Нужны совместные усилия цивилизованного мира для восстановления связи между НК, РА и остальным миром. Мирзоян
11 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Бельгии Аджой Лябиб.Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Республики Армения,
Министр Мирзоян проинформировал об усугубляющемся гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув крайне тяжелые условия, в которых оказалось 120-тысячное население Нагорного Карабаха. Министр иностранных дел Армении особо подчеркнул трудное положение уязвимых групп, включая беременных женщин, пожилых людей, людей с хроническими заболеваниями, отметив, что они лишены необходимых медикаментов и медицинской помощи.
Также была затронута важность обеспечения полноценной и бесперебойной деятельности Международного Комитета Красного Креста, единственной международной гуманитарной организации, имеющей доступ в Нагорный Карабах.
«Подобные сложные гуманитарные ситуации не могут быть проблемой только одной страны. Необходимы совместные усилия цивилизованного мира для разблокирования Лачинского коридора и восстановления бесперебойной связи Нагорного Карабаха с Арменией и остальным миром», - подчеркнул министр Мирзоян.
В ходе телефонного разговора была также затронута двусторонняя повестка. Стороны выразили обоюдную готовность предпринять шаги по развитию сотрудничества между Арменией и Бельгией, в том числе посредством взаимных визитов на высоком уровне.