Իռլանդիայի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացելու ԵՄ-ի կոչը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իռլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Միհել Մարտինի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Միրզոյանը գրել է X-ի (նախկին «Թվիթեր») իր միկրոբլոգում։
«Բարձր գնահատելով միջազգային գործընկերների սկզբունքային դիրքորոշումը, որը հնչեցվել է, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ում, կարևորվել է Լաչինի միջանցքով անարգել տեղաշարժի վերականգնմանն ու Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի նման կազմակերպության լիարժեք աշխատանքին ուղղված հետևողական ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղում: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության թեմային»,- գրել է Միրզոյանը։
Անդրադառնալով Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկված թեմաներին՝ Իռլանդիայի ԱԳ նախարարն իր հերթին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ կարևոր զրույց է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ, որի ընթացքում վերահաստատվել է ԵՄ-ի կոչը Լաչինի միջանցքը անհապաղ վերաբացելու և ԿԽՄԿ-ի օգնության հասանելիությունը ապահովելու մասին։
«Իռլանդիան կոչ է անում բոլորին մասնակցել համապարփակ կայուն խաղաղության բանակցություններին»,- գրել է Մարտինը։

Министр иностранных дел Ирландии подтвердил призыв ЕС немедленно открыть Лачинский коридор
11 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел и обороны Ирландии Михолом Мартином.
Какпередает Арменпресс, об этом написал министр иностранных дел РА в X (бывший Twitter).
«Высоко оценив принципиальную позицию международных партнеров, которая была озвучена, в том числе в ООН, отмечена важность последовательных усилий, направленных на восстановление беспрепятственного движения по Лачинскому коридору и полноценной работы такой организации, как Международный комитет Красного Креста в Нагорном Карабахе. Была сделана ссылка на тему сотрудничества Армения-ЕС", - написал Мирзоян.
Касаясь тем, обсуждавшихся в ходе телефонного разговора с Араратом Мирзояном, министр иностранных дел Ирландии написал в своем микроблоге X, что у него был важный разговор с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном относительно гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, в ходе которого прозвучал призыв ЕС к немедленному закрытию Лашинского коридора и обеспечении доступа к помощи МККК.