Հայտնի ցեղասպանագետները ՄԱԿ-ին կոչ են անում արագորեն անդրադառնալ Արցախում ցեղասպանության անմիջական սպառնալիքին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայտնի ցեղասպանագետները բաց նամակ են ներկայացրել ՄԱԿ-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ցեղասպանության հնարավորության վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նամակը տարածել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը։ Նամակիհայերեն տարբերակըներկայացվում է ստորև․
« Ն.Գ. Անտոնիո Գուտերեշին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար,
Պարոն Ֆոլքեր Թյուրքին
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար,
Տիկին Ալիս Վայրիմու Նդերիտուին
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական,
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին
Օգոստոսի 9, 2023 թ.
Մենք՝ ներքոստորագրյալ գիտնականներս և ցեղասպանության հարցերով փորձագետներս, գրում ենք ձեզ մեծ հրատապությամբ և մտահոգությամբ Արցախի Հանրապետությունում (նաև հայտնի է որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) ցեղասպանության հնարավորության վերաբերյալ: Որպես գիտնականներ, որոնք խորապես ներգրավված են ցեղասպանության ուսումնասիրության մեջ՝ մենք պատմության ընթացքում տեղի ունեցած սարսափների վկաներն ենք, եւ ջանասիրորեն վերլուծում ենք անցյալի և ներկա վայրագությունները՝ աշխատելով կանխել նոր ցեղասպանությունները: Ներկայումս մենք խորապես մտահոգված ենք Արցախում ցեղասպանության միանշանակ նախազգուշական նշանների ի հայտ գալով։ Ռիսկի ամենակարևոր գործոնը Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումն է, որը Արցախը Հայաստանին կապող կենսական օղակ է։
2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքը՝ Արցախի բնակչությանն արտաքին աշխարհին կապող միակ փրկօղակը, ապօրինի շրջափակված է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այս տագնապալի իրավիճակը կրիտիկական դարձավ 2023 թվականի հունիսի 15-ին, երբ Ադրբեջանը փակեց այս կենսական ճանապարհը՝ Արցախի Հանրապետությունը և նրա 120,000 բնակիչներին հասցնելով պաշարման վիճակի։ Վերջին երկու ամիսների ընթացքում Արցախը բռնի կերպով զրկվել է առաջին անհրաժեշտության պարագաներ, ինչպիսիք են սննդամթերքը, դեղորայքը և այլ կարևոր ապրանքներ, ձեռք բերելու հնարավորությունից։ Նույնիսկ ռուս խաղաղապահների և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) կողմից իրականացվող մարդասիրական օգնության ջանքերը խոչընդոտվել են՝ խորացնելով առանց այն էլ ծանր հումանիտար ճգնաժամը:
Սաստկացող հումանիտար ճգնաժամը դրդել է ԿԽՄԿ-ին, որը տեղում աշխատող միակ միջազգային կազմակերպությունն է, լուրջ ահազանգ հնչեցնել:
Հուլիսի 25-ին հրապարակված (https://www.icrc.org/en/document/azerbaijan-armenia-sides-must-reach-humanitarian-consensus-to-ease-suffering) մեջ ԿԽՄԿ-ն միանշանակ փաստեց, որ «Քաղաքացիական բնակչությունն այժմ բախվում է կյանքի համար անհրաժեշտ դեղամիջոցների և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, ինչպիսիք են հիգիենայի միջոցները և մանկական կաթնախառնուրդը, բացակայության հետ: Միրգը, բանջարեղենը և հացը գնալով պակասում են և թանկանում, մինչդեռ որոշ այլ սննդամթերք, ինչպիսիք են կաթնամթերքը, արևածաղկի ձեթը, հացահատիկը, ձուկը և հավը հասանելի չեն»։
Ավելին, Պաշտպանության պատասխանատվության գլոբալ կենտրոնը տագնապալի վայրագության ահազանգ է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի համար (https://www.globalr2p.org/publications/atrocity-alert-no-358/)՝ ընդգծելով զանգվածային ոճրագործություններին առերեսվելու մշտական ռիսկը։
Հաշվի առնելով վերը նշված հանգամանքները և հիմնվելով տարբեր անաչառ կազմակերպությունների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների և այլ համապատասխան շահագրգիռ կողմերի տրամադրած լրացուցիչ համապատասխան տեղեկատվության վրա՝ մենք՝ որպես ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտի փորձագետներ, գտնում ենք, որ առկա են ազդեցիկ ցուցիչներ, որոնք ցուցում են, որ անհապաղ և վճռական գործողության բացակայության դեպքում, Արցախի էթնիկ հայ բնակչության ցեղասպանությունն հավանական է։ Ինչպես ընդգծված է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությամբ, Ցեղասպանության կանխարգելումը և խոցելի բնակչության պաշտպանությունը համաշխարհային հանրության հիմնարար պարտավորություններից են։ Այս դրույթն ընդգծված է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության և 1948 թ. ցեղասպանության կոնվենցիայի մեջ, ինչպես նաև ֆիքսված է միջազգային դերակատարների կողմից ստանձնած հետագա խոստումներում: Առաջնորդվելով այս սկզբունքներով՝ մենք կոչ ենք անում անդամ պետություններին և ՄԱԿ-ի մարմիններին արագ և վճռական քայլեր իրականացնել՝ իրացնելով իրենց պատասխանատվությունը՝ կանխելու անմեղ մարդկանց կյանքերի ցանկացած կորուստ և բացառելու լայնածավալ վայրագությունների դեպքերը:
Մասնավորապես, մենք կոչ ենք անում Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ իր մանդատի շրջանակներում ակտիվացնել վաղ նախազգուշացման մեխանիզմը՝ արագորեն անդրադառնալու Արցախում ցեղասպանության տեսանելի և անմիջական սպառնալիքին։
Մենք կոչ ենք անում համաձայնեցված միջազգային ջանքեր գործադրել՝ այս ծանր իրավիճակը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունը հրավիրելու համար: Անվտանգության խորհուրդը պետք է վճռական գործողություններ ձեռնարկի ցեղասպանության զարգացումը կանխելու համար՝ հրատապ վերացնելով Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, դրանով իսկ վերականգնելով մարդկանց, մեքենաների և բեռների անարգել տեղաշարժը այս կենսապահովման միջանցքով, երկու ուղղություններով։ Անվտանգության խորհրդի գործողությունները պետք է նաև ի կատար ածեն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի (վերահաստատվել է 2023 թվականի հուլիսի 6-ին) Ժամանակավոր միջոցների մասին որոշումը, որը Ադրբեջանին հանձնարարել է «ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ Լաչինի միջանցքով անարգել տեղաշարժը երկու ուղղություններով։ Ժամանակավոր միջոցների մասին որոշումը պարտադիր է, և Ադրբեջանը շարունակում է խախտել իր միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները՝ չկատարելով Միջազգային դատարանի հրամանը։
Ավելին, մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին ստեղծել և ուղարկել փաստահավաք առաքելություն Արցախ՝ տվյալների մանրակրկիտ վերլուծության, իրավիճակի մասին զեկուցում պատրաստելու և տեղական համայնքների և կազմակերպությունների հետ համագործակցելու՝ շարունակվող հանցագործության հետևանքները բացահայտելու և վերացնելու համար։
Ցեղասպանության կանխարգելումը պահանջում է հավաքական ջանքեր, միասնական վճռականություն և միջազգային հանրության անսասան հանձնառություն: Մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին և նրա մարմիններին առաջնահերթություն տալ Արցախում ցեղասպանության կանխարգելմանը և վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ պաշտպանելու հազարավոր անմեղ մարդկանց կյանքն ու արժանապատվությունը։
Ժամանակը շատ էական է: Մենք կոչ ենք անում ձեզ գործել արագ և վճռական՝ առաջնորդվելով Միավորված ազգերի կազմակերպության սկզբունքներով և մարդկությանը ցեղասպանության արհավիրքից պաշտպանելու մանդատով։

Известные геноцидологи призывают ООН немедленно отреагировать на прямую угрозу геноцида в Арцахе
Известные эксперты по геноциду направили в ООН открытое письмо относительно возможности геноцида в Нагорно-Карабахской Республике.
Как передает Арменпресс, письмо распространил Музей-институт Геноцида армян.
«Е.П. Антонио Гутерришу
Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций,
Господину Фолькеру Турку
Верховному комиссару ООН по правам человека,
Миссис Элис Вайриму Ндериту
Специальному советнику Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида,
Странам-членам Совета Безопасности ООН
9 августа 2023 г.
Мы, нижеподписавшиеся ученые и эксперты по геноциду, обращаемся к вам с большой срочностью и обеспокоенностью в связи с возможностью геноцида в Республике Арцах (также известной как Нагорно-Карабахская Республика).Как ученые, активно занимающиеся изучением геноцида, мы являемся свидетелями ужасов истории и усердно анализируем прошлые и настоящие зверства, работая над предотвращением новых геноцидов. В настоящее время мы глубоко обеспокоены появлением явных признаков геноцида в Арцахе.Важнейшим фактором риска является незаконная блокада Лачинского коридора, который является жизненно важным звеном, соединяющим Арцах с Арменией.
С декабря 2022 года Лачинский коридор, единственная дорога жизни, связывающая народ Арцаха с внешним миром, незаконно заблокирован властями Азербайджана. Эта тревожная ситуация стала критической 15 июня 2023 года, когда Азербайджан закрыл эту жизненно важную дорогу, осуществив осаду Республики Арцах и ее 120 000 жителей.В течение последних двух месяцев Арцах был насильственно лишен возможности получать предметы первой необходимости, такие как продукты питания, лекарства и другие важные товары. Даже усилия по оказанию гуманитарной помощи российскими миротворцами и Международным комитетом Красного Креста (МККК) были затруднены, что усугубило и без того тяжелый гуманитарный кризис.
Обострение гуманитарного кризиса побудило МККК, единственную действующую на местах международную организацию, забить серьезную тревогу.
В своемсообщении (https://www.icrc.org/en/document/azerbaijan-armenia-sides-must-reach-humanitarian-consensus-to-ease-suffering), опубликованном 25 июля, МККК недвусмысленно заявил, что «Гражданские население в настоящее время сталкивается с нехваткой жизненно важных лекарств и товаров первой необходимости, таких как средства гигиены и детские смеси.Фрукты, овощи и хлеб становятся все более дефицитными и дорогими, в то время как некоторые другие продукты, такие как молочные продукты, подсолнечное масло, крупы, рыба и курица, недоступны».
Кроме того, Глобальныйцентрответственностиза защиту (GlobalCenterFor The Responsibility To Protect) опубликовал тревожное предупреждение о зверствах в Нагорном Карабахе (https://www.globalr2p.org/publications/atrocity-alert-no-358/), подчеркнув сохраняющийся риск столкнуться с массовыми зверствами.
С учетом вышеизложенных обстоятельств и на основе дополнительной соответствующей информации, предоставленной различными беспартийными организациями, организациями по правам человека и другими соответствующими заинтересованными сторонами, мы, как эксперты в области изучения геноцида, считаем, что существуют убедительные признаки, свидетельствующие о том, что при отсутствии немедленных и решительных действий вероятен геноцид этнического армянского населения Арцаха.Как подчеркивается в Уставе Организации Объединенных Наций, предотвращение геноцида и защита уязвимых слоев населения входят в число основных обязательств мирового сообщества. Это положение подчеркивается в Уставе Организации Объединенных Наций и в 1948 г. в Конвенции о геноциде, а также закреплены в последующих обязательствах, взятых на себя международными субъектами.Руководствуясь этими принципами, мы призываем государства-члены и органы Организации Объединенных Наций предпринять быстрые и решительные действия для выполнения своих обязанностей по предотвращению гибели ни в чем не повинных людей и предотвращению широкомасштабных злодеяний.
В частности, мы призываем Организацию Объединенных Наций в рамках своего мандата активизировать механизм раннего предупреждения для скорейшего решения видимой и непосредственной угрозы геноцида в Арцахе.
Мы призываем к согласованным международным усилиям, чтобы довести эту ужасную ситуацию до сведения Совета Безопасности ООН. Совет Безопасности должен принять решительные меры для предотвращения развёртывания геноцида, срочно сняв блокаду Лашинского коридора, тем самым восстановив беспрепятственное движение людей, транспортных средств и грузов по этому жизненно важному коридору в обоих направлениях.Действия Совета Безопасности должны также выполнять Постановление Международного Суда о временных мерах от 22 февраля 2023 г. (подтвержденное 6 июля 2023 г.), которое предписывает Азербайджану «принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения безопасности людей, транспортных средств и беспрепятственного движения денежные средства и грузы по Лачинскому коридору в обоих направлениях.Решение о временных мерах является обязательным, но Азербайджан продолжает нарушать свои обязательства по международному праву, не выполняя приказ Международного суда.
Более того, мы призываем ООН создать и направить в Арцах миссию по установлению фактов для тщательного анализа данных, подготовки отчета о ситуации и работы с местными сообществами и организациями для выявления и устранения последствий продолжающегося преступления.
Предотвращение геноцида требует коллективных усилий, единой решимости и непоколебимой приверженности международного сообщества. Мы призываем ООН и ее органы уделить приоритетное внимание предотвращению геноцида в Арцахе и предпринять решительные шаги для защиты жизни и достоинства тысяч невинных людей.
Время имеет существенное значение. Мы призываем вас действовать быстро и решительно, руководствуясь принципами Организации Объединенных Наций и мандатом по защите человечества от бедствия геноцида.