Հայտնի ցեղասպանագետները ՄԱԿ-ին կոչ են անում արագորեն անդրադառնալ Արցախում ցեղասպանության անմիջական սպառնալիքին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայտնի ցեղասպանագետները բաց նամակ են ներկայացրել ՄԱԿ-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ցեղասպանության հնարավորության վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նամակը տարածել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը։ Նամակիհայերեն տարբերակըներկայացվում է ստորև․
« Ն.Գ. Անտոնիո Գուտերեշին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար,
Պարոն Ֆոլքեր Թյուրքին
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար,
Տիկին Ալիս Վայրիմու Նդերիտուին
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական,
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին
Օգոստոսի 9, 2023 թ.
Մենք՝ ներքոստորագրյալ գիտնականներս և ցեղասպանության հարցերով փորձագետներս, գրում ենք ձեզ մեծ հրատապությամբ և մտահոգությամբ Արցախի Հանրապետությունում (նաև հայտնի է որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) ցեղասպանության հնարավորության վերաբերյալ: Որպես գիտնականներ, որոնք խորապես ներգրավված են ցեղասպանության ուսումնասիրության մեջ՝ մենք պատմության ընթացքում տեղի ունեցած սարսափների վկաներն ենք, եւ ջանասիրորեն վերլուծում ենք անցյալի և ներկա վայրագությունները՝ աշխատելով կանխել նոր ցեղասպանությունները: Ներկայումս մենք խորապես մտահոգված ենք Արցախում ցեղասպանության միանշանակ նախազգուշական նշանների ի հայտ գալով։ Ռիսկի ամենակարևոր գործոնը Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումն է, որը Արցախը Հայաստանին կապող կենսական օղակ է։
2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքը՝ Արցախի բնակչությանն արտաքին աշխարհին կապող միակ փրկօղակը, ապօրինի շրջափակված է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այս տագնապալի իրավիճակը կրիտիկական դարձավ 2023 թվականի հունիսի 15-ին, երբ Ադրբեջանը փակեց այս կենսական ճանապարհը՝ Արցախի Հանրապետությունը և նրա 120,000 բնակիչներին հասցնելով պաշարման վիճակի։ Վերջին երկու ամիսների ընթացքում Արցախը բռնի կերպով զրկվել է առաջին անհրաժեշտության պարագաներ, ինչպիսիք են սննդամթերքը, դեղորայքը և այլ կարևոր ապրանքներ, ձեռք բերելու հնարավորությունից։ Նույնիսկ ռուս խաղաղապահների և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) կողմից իրականացվող մարդասիրական օգնության ջանքերը խոչընդոտվել են՝ խորացնելով առանց այն էլ ծանր հումանիտար ճգնաժամը:
Սաստկացող հումանիտար ճգնաժամը դրդել է ԿԽՄԿ-ին, որը տեղում աշխատող միակ միջազգային կազմակերպությունն է, լուրջ ահազանգ հնչեցնել:
Հուլիսի 25-ին հրապարակված (https://www.icrc.org/en/document/azerbaijan-armenia-sides-must-reach-humanitarian-consensus-to-ease-suffering) մեջ ԿԽՄԿ-ն միանշանակ փաստեց, որ «Քաղաքացիական բնակչությունն այժմ բախվում է կյանքի համար անհրաժեշտ դեղամիջոցների և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, ինչպիսիք են հիգիենայի միջոցները և մանկական կաթնախառնուրդը, բացակայության հետ: Միրգը, բանջարեղենը և հացը գնալով պակասում են և թանկանում, մինչդեռ որոշ այլ սննդամթերք, ինչպիսիք են կաթնամթերքը, արևածաղկի ձեթը, հացահատիկը, ձուկը և հավը հասանելի չեն»։
Ավելին, Պաշտպանության պատասխանատվության գլոբալ կենտրոնը տագնապալի վայրագության ահազանգ է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի համար (https://www.globalr2p.org/publications/atrocity-alert-no-358/)՝ ընդգծելով զանգվածային ոճրագործություններին առերեսվելու մշտական ռիսկը։
Հաշվի առնելով վերը նշված հանգամանքները և հիմնվելով տարբեր անաչառ կազմակերպությունների, իրավապաշտպան կազմակերպությունների և այլ համապատասխան շահագրգիռ կողմերի տրամադրած լրացուցիչ համապատասխան տեղեկատվության վրա՝ մենք՝ որպես ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտի փորձագետներ, գտնում ենք, որ առկա են ազդեցիկ ցուցիչներ, որոնք ցուցում են, որ անհապաղ և վճռական գործողության բացակայության դեպքում, Արցախի էթնիկ հայ բնակչության ցեղասպանությունն հավանական է։ Ինչպես ընդգծված է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությամբ, Ցեղասպանության կանխարգելումը և խոցելի բնակչության պաշտպանությունը համաշխարհային հանրության հիմնարար պարտավորություններից են։ Այս դրույթն ընդգծված է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության և 1948 թ. ցեղասպանության կոնվենցիայի մեջ, ինչպես նաև ֆիքսված է միջազգային դերակատարների կողմից ստանձնած հետագա խոստումներում: Առաջնորդվելով այս սկզբունքներով՝ մենք կոչ ենք անում անդամ պետություններին և ՄԱԿ-ի մարմիններին արագ և վճռական քայլեր իրականացնել՝ իրացնելով իրենց պատասխանատվությունը՝ կանխելու անմեղ մարդկանց կյանքերի ցանկացած կորուստ և բացառելու լայնածավալ վայրագությունների դեպքերը:
Մասնավորապես, մենք կոչ ենք անում Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ իր մանդատի շրջանակներում ակտիվացնել վաղ նախազգուշացման մեխանիզմը՝ արագորեն անդրադառնալու Արցախում ցեղասպանության տեսանելի և անմիջական սպառնալիքին։
Մենք կոչ ենք անում համաձայնեցված միջազգային ջանքեր գործադրել՝ այս ծանր իրավիճակը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունը հրավիրելու համար: Անվտանգության խորհուրդը պետք է վճռական գործողություններ ձեռնարկի ցեղասպանության զարգացումը կանխելու համար՝ հրատապ վերացնելով Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, դրանով իսկ վերականգնելով մարդկանց, մեքենաների և բեռների անարգել տեղաշարժը այս կենսապահովման միջանցքով, երկու ուղղություններով։ Անվտանգության խորհրդի գործողությունները պետք է նաև ի կատար ածեն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի (վերահաստատվել է 2023 թվականի հուլիսի 6-ին) Ժամանակավոր միջոցների մասին որոշումը, որը Ադրբեջանին հանձնարարել է «ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ Լաչինի միջանցքով անարգել տեղաշարժը երկու ուղղություններով։ Ժամանակավոր միջոցների մասին որոշումը պարտադիր է, և Ադրբեջանը շարունակում է խախտել իր միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները՝ չկատարելով Միջազգային դատարանի հրամանը։
Ավելին, մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին ստեղծել և ուղարկել փաստահավաք առաքելություն Արցախ՝ տվյալների մանրակրկիտ վերլուծության, իրավիճակի մասին զեկուցում պատրաստելու և տեղական համայնքների և կազմակերպությունների հետ համագործակցելու՝ շարունակվող հանցագործության հետևանքները բացահայտելու և վերացնելու համար։
Ցեղասպանության կանխարգելումը պահանջում է հավաքական ջանքեր, միասնական վճռականություն և միջազգային հանրության անսասան հանձնառություն: Մենք կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին և նրա մարմիններին առաջնահերթություն տալ Արցախում ցեղասպանության կանխարգելմանը և վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ պաշտպանելու հազարավոր անմեղ մարդկանց կյանքն ու արժանապատվությունը։
Ժամանակը շատ էական է: Մենք կոչ ենք անում ձեզ գործել արագ և վճռական՝ առաջնորդվելով Միավորված ազգերի կազմակերպության սկզբունքներով և մարդկությանը ցեղասպանության արհավիրքից պաշտպանելու մանդատով։

Genocide scholars call for immediate UN intervention in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 11, ARMENPRESS. Prominent genocide scholars have submitted an open letter to the UN Secretary-General, the UN High Commissioner for Human Rights, the Special Adviser of the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide, and Member States of the UN Security Council regarding the potential for genocide in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Below is the full letter:
H.E. António Guterres
UN Secretary-General,
Mr. Volker Türk
UN High Commissioner for Human Rights,
Ms. Alice Wairimu Nderitu
Special Adviser of the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide,
UN Security Council Member States
9 August 2023
We, the undersigned scholars and experts on genocide, are writing to you with an overwhelming sense of urgency and concern about the potential for genocide in the Republic of Artsakh (also known as the Nagorno Karabakh Republic). As scholars deeply engaged in the study of genocide, we bear witness to the horrors of history, rigorously analyze past and present atrocities, working to prevent new genocides from occurring. Presently, we find ourselves profoundly concerned by the emergence of unmistakable warning signs of genocide in Artsakh. The most significant risk factor is the unlawful blockade of the Lachin Corridor, which serves as the vital link connecting Artsakh to Armenia.
Since December 2022, the Lachin Corridor, the sole lifeline connecting the Artsakh population to the outside world, has been unlawfully blockaded by Azerbaijani authorities. This distressing situation reached a critical juncture on June 15, 2023, when Azerbaijan sealed off this vital road, subjecting the Republic of Artsakh and its 120,000 residents to a dire state of siege. For the past two months, Artsakh has been forcibly deprived of its ability to access essential supplies such as food, medicine, and other critical goods. Even humanitarian relief efforts conducted by Russian peacekeepers and the International Committee of the Red Cross (ICRC) have been obstructed, exacerbating an already grave humanitarian crisis.
The escalating humanitarian crisis has prompted the ICRC, the sole international organization with a presence on the ground, to issue a grave alert. In a public statement released on July 25 (https://www.icrc.org/en/document/azerbaijan-armenia-sides-must-reach-humanitarian-consensus-to-ease-suffering), the ICRC unequivocally documented that“The civilian population is now facing a lack of life-saving medication and essentials like hygiene products and baby formula. Fruits, vegetables, and bread are increasingly scarce and costly, while some other food items such as dairy products, sunflower oil, cereal, fish, and chicken are not available.”
Furthermore, the Global Centre for the Responsibility to Protect has issued an alarming atrocity alert for Nagorno Karabakh(https://www.globalr2p.org/publications/atrocity-alert-no-358/), highlighting the persistent risk of enduring mass atrocity crimes.
Considering the aforementioned circumstances and drawing upon additional pertinent information provided by various impartial organizations, human rights organisations, and other relevant stakeholders, we, as experts in the field of genocide studies, hold the view that compelling indicators exist that in the absence of prompt and resolute action, a genocide targeting the ethnic Armenian population of Artsakh is a looming possibility. The prevention of genocide and safeguarding vulnerable populations stand as fundamental obligations of the global community, as underscored by the United Nations Charter and the Genocide Convention of 1948, along with subsequent pledges undertaken by international actors. Guided by these principles, we strongly urge member states and UN bodies to promptly and resolutely step forward, exercising their responsibility to forestall any additional loss of innocent lives and preclude the occurrence of large-scale atrocities.
Specifically, we call upon the United Nations to activate its early warning mechanism, as stipulated within its mandates, to expeditiously address the tangible and imminent threat of genocide in Artsakh. We urge a concerted international effort to bring this grave situation to the attention of the UN Security Council. The Security Council should take decisive action to avert the progression of genocide by urgently removing the blockade on the Lachin Corridor, thereby reinstating unimpeded movement of persons, vehicles, and cargo along this life-supporting corridor in both directions. Security Council action should also support of the Provisional Measures order of the International Court of Justice (ICJ) of 22 February 2023 (reaffirmed 6 July 2023), which ordered Azerbaijan to ‘take all measures at its disposal to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions’. A Provisional Measures order is binding, and Azerbaijan remains in breach of its international law obligations by not complying with the ICJ’s order. Furthermore, we urge that the UN establish and send a fact-finding mission to Artsakh for a thorough analysis of data, on-site reporting, and engagement with local communities and organizations to identify and eliminate the consequences of the ongoing crime.
The prevention of genocide requires a collective effort, a unified resolve, and unwavering commitment from the international community. We urge the United Nations and its bodies to prioritize the prevention of genocide in Artsakh and take decisive action to protect the lives and dignity of thousands of innocent people.
Time is of the essence. We urge you to act swiftly and decisively, guided by the principles of the United Nations and the mandate to protect humanity from the scourge of genocide.
Respectfully signed,
Melanie O'Brien, Associate Professor of International Law, University of Western Australia; and President of the International Association of Genocide Scholars
Henry C. Theriault, Associate Vice President for Academic Affairs at Worcester State University, Past President of the International Association of Genocide Scholars (2017-2021)
Andrew Woolford, Professor, Head of Department of Sociology and Criminology, University of Manitoba, Past President of the International Association of Genocide Scholars (2015-2017)
Israel Charny, Director of the Institute on the Holocaust and Genocide in Jerusalem, Past President of the International Association of Genocide Scholars (2005-2007)
Armen Marsoobian, Professor of Philosophy, Southern Connecticut State University, Past First Vice President of the International Association of Genocide Scholars (2019-23)
Elisa von Joeden-Forgey, Chair of Department of Holocaust and Genocide Studies, Keene State College, Past First Vice President of the International Association of Genocide Scholars (2015-17)
Hervé Georgelin, Assistant Professor, Department of Turkish Studies and Modern Asian Studies, National and Capodistrian University of Athens