ԼՂ հումանիտար իրավիճակի վատթարացումն սպառնում է տարածաշրջանում խաղաղությանը.  Միրզոյանը՝ Պետքարտուղարության պաշտոնյային
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 9-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն իսկ շուրջ 8 ամիս տևող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող իրավիճակը, որը միջազգային հանրության աչքի առաջ կարող է վերածվել իրական հումանիտար աղետի: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ՝ բախվելով սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասի:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական վատթարացումն ինքնին սպառնում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմները լավագույնս օգտագործելու և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը:
Նշվում է, որ երկուստեք նշվել է իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը և պայմանավորվածություն ձեռք բերվել շարունակել շփումներն այդ ուղղությամբ: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրության միասնական ջանքերի անհրաժեշտությունը:

YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. On August 9, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with U.S. acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Yuri Kim, the foreign ministry reported.
Minister Mirzoyan briefed on the escalating situation in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin corridor, which has already lasted for about 8 months and which may turn into a real humanitarian catastrophe in front of the eyes of the international community. Minister Mirzoyan emphasized that since June 15, the people of Nagorno-Karabakh have been under a total blockade, facing an acute shortage of food, medicine and other essential supplies.
The minister added that the continuous deterioration of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh threatens the efforts of Armenia and the international community aimed at establishing stable peace in the region. He underscored the need to make the best use of existing mechanisms and to immediately lift the blockade of the Lachin corridor in accordance with the Orders of the International Court of Justice.
Both sides stressed the need to take steps in order to resolve the situation and agreed to continue contacts in that direction. Minister Mirzoyan emphasized the imperative of joint efforts of the international community in the current situation.