ԼՂ հումանիտար իրավիճակի վատթարացումն սպառնում է տարածաշրջանում խաղաղությանը.  Միրզոյանը՝ Պետքարտուղարության պաշտոնյային
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 9-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի՝ արդեն իսկ շուրջ 8 ամիս տևող ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում սրվող իրավիճակը, որը միջազգային հանրության աչքի առաջ կարող է վերածվել իրական հումանիտար աղետի: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ՝ բախվելով սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների սուր պակասի:
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շարունակական վատթարացումն ինքնին սպառնում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերին՝ ընդգծելով առկա մեխանիզմները լավագույնս օգտագործելու և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման անհրաժեշտությունը:
Նշվում է, որ երկուստեք նշվել է իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը և պայմանավորվածություն ձեռք բերվել շարունակել շփումներն այդ ուղղությամբ: Նախարար Միրզոյանը շեշտել է ստեղծված իրավիճակում միջազգային հանրության միասնական ջանքերի անհրաժեշտությունը:

Ухудшение гуманитарной ситуации в НК угрожает миру в регионе. Мирзоян - должностному лицу Госдепа
9 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с исполняющей обязанности заместителя госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Юри Ким.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Армения, Министр Мирзоян представил ухудшение ситуации в Нагорном Карабахе в результате продолжающегося уже около 8 месяцев незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, что на глазах международного сообщества может обернуться настоящей гуманитарной катастрофой. Министр Мирзоян подчеркнул, что с 15 июня население Нагорного Карабаха находится в условиях полной блокады, испытывает острую нехватку продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости.
Согласно источнику, министр добавил, что продолжающееся ухудшение гуманитарной ситуации в самом Нагорном Карабахе ставит под угрозу усилия Армении и международного сообщества, направленные на установление стабильного мира в регионе, подчеркнув необходимость максимально использовать существующие механизмы и немедленно снять блокаду Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда.
Отмечается, что сторонами отмечена необходимость предпринять шаги по урегулированию ситуации и достигнута договоренность о продолжении контактов в этом направлении. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость совместных усилий международного сообщества в сложившейся ситуации.