Ադրբեջանն այսօր նվաստացուցիչ, վիրավորական, մարդկային արժանապատվության դեմ ոտնձգող «մարդասիրություն» է փորձում մատուցել Արցախի ժողովրդին. պետնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքացիական անձանց պաշտպանության մասին Ժնևի կոնվենցիան երաշխավորում է առանց խտրականության մարդասիրությունը և հակառակը՝ արգելում նվաստացուցիչ, վիրավորական և մարդկային արժանապատվությունը ստորացնող մարդասիրությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում կատարած գրառման միջոցով այս մասին հիշեցրել է Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանն՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանն այսօր հենց վերոնշյալ «մարդասիրությունն» է փորձում մատուցել Արցախի ժողովրդին:
«Ադրբեջանը ինչպես նախկինում, 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի օրերին, այնպես էլ դրանից հետո՝ առ այսօր, Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացնում է նրան ֆիզիկապես ոչնչացնելու, Արցախից վտարելու, իսկ մնացածներին էլ հարկադրաբար հպատակեցնելու ծրագիր:
Դեռևս 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին, Եռակողմ հայտարարության տեքստը կազմելիս ու այն ստորագրելիս, մասնակից կողմերը իրավացիորեն եկել էին այն եզրահանգման, որ Արցախի ժողովրդի գոյությունը, նրա անվտանգությունը, նրանց կարիքների համար անհրաժեշտ և անվտանգ ապրանքներ ձեռք բերելը, պատշաճ բուժօգնություն ստանալը, արտաքին աշխարհի հետ անվտանգ կապն ապահովելը հնարավոր է բացառապես Հայաստանի Հանրապետության հետ անխոչընդոտ կապի առկայության պայմաններում, որի համար նախատեսվել է Լաչինի միջանցքը:
2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանն Արցախում դիտավորությամբ ստեղծել է հումանիտար ճգնաժամ, փակել է Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը, այդ ընթացքում կազմակերպել սպանություններ, սպանության փորձեր, գույքի ոչնչացման և վնասման դեպքեր, կիրառել ռազմական ուժ, ցուցադրել դրա կիրառման սպառնալիք և այդ ամենին զուգահեռ սկսել պարտադրել հումանիտար օգնություն՝ իր «ձեռքից» ու իր առաջարկած ճանապարհով:
Արցախի ժողովրդի կողմից հումանիտար օգնությունը ՀՀ-ից ստանալու և ՀՀ հետ կապ ունենալու պահանջը ոչ թե կամակոր ցանկություն է, այլ սեփական անվտանգության և պարզապես ինքնապահպանության գիտակցում, ինչն ամբողջությամբ տեղավորվում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի տրամաբանության մեջ: Մարդուն չի կարելի պարտադրել՝ գոյության միջոցներ ստանալ մեկից, ով բացահայտորեն սպանում կամ սպառնում է սպանել այդ մարդուն, այդպիսի երևույթները հատուկ էին միայն ստրկատիրական հասարակարգերին:
Քաղաքացիական անձանց պաշտպանության մասին Ժնևի կոնվենցիան երաշխավորում է առանց խտրականության մարդասիրությունը և հակառակը՝ արգելում նվաստացուցիչ, վիրավորական և մարդկային արժանապատվությունը ստորացնող մարդասիրությունը:
Իսկ այսօր Ադրբեջանը հարկադրանքի, բռնությամբ ու բռնության սպառնալիքի գործադրմամբ հենց այդպիսի «մարդասիրություն» է փորձում մատուցել Արցախի ժողովրդին»,- նշված է պետնախարարի գրառման մեջ:

Азербайджан предлагает Арцаху унизительный, посягающий на человеческое достоинство «гуманизм»: госминистр Арцаха
Женевская конвенция о защите гражданского населения гарантирует гуманизм без дискриминации и, наоборот, запрещает унизительный, оскорбительный и унижающий гуманизм.
Как передает «Арменпресс», об этом в публикации на своей странице в Facebook напомнил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян, подчеркнув, что сегодня Азербайджан предлагает народу Арцаха именно такой «гуманизм».
«Азербайджан, как и прежде, в дни 44-дневной войны 2020 года и после нее, и по сей день осуществляет план физического уничтожения народа Арцаха, изгнания его из Арцаха и насильственного подчинения оставшихся там людей.
Еще в 2020 году при составлении текста Трехстороннего заявления от 9 ноября и ее подписании стороны-участники справедливо пришли к выводу, что существование народа Арцаха, его безопасность, получение необходимых и безопасных предметов, необходимых для своих нужд, получение надлежащей медицинской помощи, и обеспечение безопасной связи с внешним миром возможно исключительно в условиях беспрепятственной связи с Республикой Армения. Для чего и был намечен Лачинский коридор.
С 12 декабря 2022 года Азербайджан умышленно создал гуманитарный кризис в Арцахе, перекрыв дорогу, соединяющую Арцах с Арменией. За это время он организовывал убийства, покушения на убийства, уничтожение и повреждение имущества, применял военную силу, угрожал ее применением и одновременно со всем этим начал навязывать гуманитарную помощь из своих рук и по предлагаемому им пути.
Требование народа Арцаха о получении гуманитарной помощи от Республики Армения и о контактах с Республикой Армения является не произвольным желанием, а осознанием собственной безопасности и самосохранения, что полностью укладывается в логику международного гуманитарного права. Человека нельзя заставить получать средства к существованию от того, кто открыто убивает или угрожает убить этого человека, такие явления были присущи рабовладельческому обществу.
И сегодня Азербайджан пытается навязать народу Арцаха именно такой ​​«гуманизм», используя принуждение, насилие и угрозу применения насилия», - написал госминистр Арцаха.