Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած ապատեղեկատվության նպատակն է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած աղետից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները հուլիսի 24-27-ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Արցախի օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը, ինչի հետևանքով ստեղծվում է լուրջ սպառնալիք թռիչքների անվտանգության համար:
«Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող հայտարարությունը, ըստ երևույթին, նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից:
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողականորեն թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Արցախի ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Цель дезинформации Минобороны Азербайджана – отвлечь внимание международного сообщества от Лачинского коридора
Министерство обороны Республики Арцах опровергает распространенное Министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что соответствующие подразделения Армии обороны якобы подавили системы GPS-позиционирования гражданских самолетов, пролетавших через воздушное пространство Арцаха в период с 24 по 27 июля, в результате чего создается серьезная угроза безопасности полетов.
«Заявление Минобороны Азербайджана, не имеющее ничего общего с реальностью, по всей видимости, направлено на то, чтобы отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, вызванной незаконной блокадой Лачинского коридора.
Не лишним является еще раз напомнить, что в 2020 г., на протяжении всей военной операции и после нее, именно азербайджанская сторона последовательно наносила удары по гражданским инфраструктурам Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, нарушая линии газо- и электроснабжения, пресекая доступ к интернету и мобильной связи». Как передает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении министерства обороны Арцаха.