Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած ապատեղեկատվության նպատակն է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած աղետից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները հուլիսի 24-27-ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Արցախի օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը, ինչի հետևանքով ստեղծվում է լուրջ սպառնալիք թռիչքների անվտանգության համար:
«Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող հայտարարությունը, ըստ երևույթին, նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից:
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողականորեն թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Արցախի ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. The Nagorno-Karabakh (Artsakh) authorities have denied accusations by the Azerbaijani Ministry of Defense claiming that they jammed the GPS systems of civilian aircraft flying in Nagorno-Karabakh airspace from 24 to 27 July and caused serious threats to the safety of the flights.
In a statement released on Friday, the Nagorno-Karabakh Defense Ministry said the Azerbaijani accusations are disinformation.
“The totally untrue statement by the Ministry of Defense apparently seeks to divert the international community’s attention from the humanitarian disaster caused by the illegal blockade of Lachin Corridor. It’s worth reminding that during the entire course of the 2020 war and afterwards, it has been the Azerbaijani side itself who consistently targeted the civilian infrastructures of the Artsakh Republic, by blocking the Lachin Corridor, disrupting the gas and electricity sypply lines and jamming internet and mobile connection,” the Nagorno-Karabakh Defense Ministry said.