Հայաստանը Լաչինի միջանցքից բացի այլ ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղ բեռներ տեղափոխելու հարց քննարկելու իրավասություն չունի․ Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է ադրբեջանական կողմի պնդումներին, թե Բրյուսելում Հայաստանի, Ադրբեջանի ղեկավարների և Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջև վերջին եռակողմ հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այլ ճանապարհներով Լեռնային Ղարաբաղ բեռների տեղափոխում ապահովելու շուրջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին, Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, Ռուսաստանը և Ադրբեջանը դեռևս 2020թ. նոյմեբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ, և այդ համաձայնության տակ առկա է նշյալ երեք երկրների ղեկավարների ստորագրությունները։
«Մենք վերահաստատում ենք մեր սկզբունքային դիրքորոշումը, որ Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակումը պետք է վերացվի և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված ռեժիմը պետք է վերականգնվի։ Հայաստանի Հանրապետությունն իրավասություն չունի և չի կարող քննարկել Լեռնային Ղարաբաղ բեռներ տեղափոխելու այլ ճանապարհների հետ կապված հարցեր»,- նշել է Միրզոյանը։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը հատկանշական է համարում այն, որ միջազգային գործընկերներն իրենց հանրային հայտարարություններում ևս ընդգծել են, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացումն այլընտրանք չունի և որ այլ ճանապարհներին զանազան անդրադարձերը չեն կարող դիտվել որպես այլընտրանք Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացմանը, որն Ադրբեջանի ուղղակի պարտավորությունն է:
«Այս առումով ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների մասին, որոնք աներկբայորեն վերահաստատում են մեր նշյալ դիրքորոշումը»,- նշել է Արարատ Միրզոյանը։

Армения не имеет полномочий обсуждать вопрос перевозки грузов в НК по отличному от Лачинского коридора маршруту: Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян коснулся утверждений азербайджанской стороны о том, что в ходе последней трехсторонней встречи лидеров Армении, Азербайджана и председателя Европейского совета в Брюсселе была достигнута договоренность об обеспечении перевозки грузов в Нагорный Карабах по другим дорогам.
Как сообщает Арменпресс, отвечая на вопросы СМИ, Мирзоян подчеркнул, что еще Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года Армения, Россия и Азербайджан достигнута договоренность по Лачинскому коридору, и под этим соглашением имеются подписи лидеров трех стран.
«Мы подтверждаем нашу принципиальную позицию о том, что незаконное блокирование Лачинского коридора должно быть устранено, а режим, установленный Трехсторонним заявлением от 9 ноября, должен быть восстановлен. Республика Армения не имеет полномочий и не может обсуждать вопросы, связанные с другими путями доставки товаров в Нагорный Карабах», - отметил Мирзоян.
Министр иностранных дел Армении считает примечательным, что международные партнеры в своих публичных заявлениях подчеркнули безальтернативность снятия блокады Лачинского коридора и что различные ссылки на другие дороги не могут рассматриваться в качестве альтернативы снятию блокады Лачинского коридора, что является прямым обязательством Азербайджана.
«В этой связи нелишне еще раз напоминать о юридически обязательных решениях Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 года, которые безоговорочно подтверждают нашу позицию», - сказал Арарат Мирзоян.