Ի տարբերություն ադրբեջանցիների՝ հայ փախստականները մազապուրծ փրկվել են ցեղասպանությունից. Արցախից տեղահանվածների հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանվածները հայտարարություն են տարածել՝ անդրադառնալով օրերս Մոսկվայում տեղի ունեցած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի կողմից հնչեցված մտքերին:
«Մենք՝ Արցախի Հանրապետության /Լեռնային Ղարաբաղի/ Շուշիի, Մարտունու, Ասկերանի, Հադրութի, Մարտակերտի, Քարվաճառի և Քաշաթաղի շրջաններից բռնի տեղահանված և փախստական դարձած մի քանի տասնյակ հազար հայերի շահերը ներկայացնող հասարակական կազմակերպություններս, մեր տարակուսանքն ու զայրույթն ենք արտահայտում՝ հուլիսի 26-ին Մոսկվայում տեղի ունեցած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի կողմից հնչեցված մտքերի կապակցությամբ։
ՌԴ ԱԳ նախարարը հավասարության նշան է դնում Ադրբեջանի հայաբնակ շրջաններից, Արցախի Հանրապետության ցեղասպանությունից փրկված հայ փախստականների և ժողովուրդների սեգրեգացիայի հետևանքով Հայաստանի տարածքը լքած ադրբեջանցիների միջև։
Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք ՌԴ իշխանություններին, որ Հայաստանից տեղափոխված ադրբեջանցիները հնարավորություն են ունեցել փոխանակել իրենց տները, իրենց հետ տեղափոխել իրենց ունեցվածքը, Հայաստանի Հանրապետությունից ստանալ փոխհատուցում։
Ի տարբերություն ադրբեջանցիների, հայ փախստականները մազապուրծ փրկվել են ցեղասպանությունից, իսկ ովքեր չեն հասցրել կամ չեն կամեցել լքել իրենց բնակավայրերը, դաժանաբար սպանվել են իրենց տներում կամ բակերում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարության մեջ:
Տեղահանված արցախցիներն ընդգծել են, որ վերադառնալու իրենց իրավունքն արձանագրված է Հայաստանի վարչապետի, ՌԴ նախագահի, Ադրբեջանի նախագահի՝ 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետում, որտեղ ասված է. «Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի վերահսկողության ներքո»:
Ելնելով վերոհիշյալից՝ նրանք կոչ են անում միջազգային հանրությանը, ՄԱԿ-ին՝ իրենց վերադարձի պայմանների ապահովման համար քննարկումների պատշաճ ֆորմատ ստեղծել, ներառելով ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչներին:
«Մեր վերադարձը պետք է ապահովեն ՄԱԿ խաղաղապահ զորքերը, այլապես մենք չենք կարող ունենալ անվտանգության երաշխիքներ։
Համոզված ենք նաև, որ հակամարտության ներկա փուլում չկա այլընտրանք, քան՝ Արցախի և Ադրբեջանի հանրապետությունների պաշտոնյաների ուղիղ բանակցությունները՝ միջազգային երաշխավորների միջնորդությամբ։
Ռուսաստանի Դաշնությանը հորդորում ենք՝ իրենց պաշտոնական դիրքորոշումը բխեցնել այդ ելակետից։
ՀՀ վարչապետին կոչ ենք անում միջազգային բոլոր ձևաչափերում բարձրացնել մեր հարցը:
Ամբողջ միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում աջակցել մեր լեգիտիմ իրավունքների պաշտպանությանը»,- եզրափակվում է հայտարարությունը:

Forcibly displaced Armenians of Nagorno-Karabakh call for UN peacekeepers to ensure return
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. The forcibly displaced Armenians of Nagorno Karabakh who had to leave their homes as a result of the 2020 war have released a statement in response to the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s statements made after his meeting with the Armenian and Azerbaijani FMs in Moscow.
“We, the NGOs representing the interests of several tens of thousands Armenians who were forcibly displaced from the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh’s Shushi, Martuni, Askeran, Hadrut, Martakert, Karvajar and Kashatagh regions and have become refugees, are perplexed and angered by the ideas voiced by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov after his meeting with the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan on July 26 in Moscow.
“The Russian Foreign Minister is equalizing the Armenian refugees who escaped genocide in Azerbaijan's Armenian-populated regions and the Republic of Artsakh and the Azerbaijanis who left Armenia as a result of segregation of peoples.
“We once again remind the Russian authorities that the Azerbaijanis who left Armenia had the chance to exchange their homes, transport their property and receive compensation from the Republic of Armenia.
“Unlike the Azerbaijanis, the Armenian refugees barely survived genocide, while those who didn’t manage or didn’t want to leave their homes where gruesomely murdered in their homes or backyards,” reads the statement.
The forcibly displaced Armenians of Nagorno-Karabakh emphasized that their right to return is enshrined under clause 7 of the 2020 trilateral statement between the Prime Minister of Armenia, the Russian President and the Azerbaijani President, which says ‘internally displaced persons and refugees shall return to the territory of Nagorno-Karabakh and adjacent areas under the supervision of the United Nations High Commissioner for Refugees.’
“Pursuant to the abovementioned, we call on the international community, the UN to create a proper format for discussions on ensuring our return, and include representatives of the United Nations High Commissioner for Refugees. UN Peacekeepers should ensure our return, otherwise we can’t have security guarantees. We are also convinced that in the current phase of the conflict, there is no alternative to direct negotiations between government officials of Artsakh and Azerbaijan republics, mediated by international guarantors. We call on the Russian Federation to stem its official stance from this starting point. We call on the Prime Minister of Armenia to raise our issue in all international formats. We call on the entire international community to support the protection of our legitimate rights,” the statement concludes.